RomanC Opublikowano 23 Maja 2016 Opublikowano 23 Maja 2016 Witam. Od dłuższego czasu zmagam się z budową własnego styroplotera. Prace posuwają się bardzo wolno gdyż mam czas tylko w soboty i to nie każde. Z początku miałem zamiar oprzeć się na konstrukcji drewnianej lecz zmieniłem plany i zdecydowałem się na konstrukcję stalową. Ogólny zarys maszyny przedstawia się następująco: Pole robocze to około 70x70x40cm. Napęd stanowią niewielkie silniczki z Alegro: 1,7V;0,8A. Momentu w niutonach niestety nie znam. Elektronikę oparłem na zestawach do samodzielnego montażu AVT (zasilacz i płytka główna) natomiast sterowniki silników to popularne stepsticki na układzie A4988 które umieściłem na własnoręcznie wykonanej płytce PCB. Transformator zasilający 12V 100W Do tej pory powstała jedna połowa maszyny, która została już sprawdzona pod względem działania, filmik zamieszczę troszkę później. Oto kilka zdjęć obrazujących budowę maszyny. O ile mechaniczna i elektroniczna część maszyny nie sprawiła mi jakiś większych kłopotów, o tyle obawiam się że będę miał problem z programem. Chciałbym użyć do sterowania maszyna programu Mach3, natomiast do rysowania przekrojów programu Corel. I tu miałbym prośbę do znawców tematu. Jakiego pośredniego programu użyć do wygenerowania G-kodu na 4 osie z możliwością wpisania wymiarów maszyny, długości drutu itd. Długo szukałem jak to zrobić i nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi. Bardzo proszę o pomoc w temacie.
e-mir Opublikowano 23 Maja 2016 Opublikowano 23 Maja 2016 Do wycinania płatów można zastosować Jedicut choć niekiedy wyczynia cuda. Jest też program FoamWorks 4.0 który potrafi wygenerować g-kod z pliku dxf. Jest to co prawda wersja 30-dniowa ale bardzo łatwo można "odświeżyć" system. Bardzo ciekawe są programy z serii DevCad ale te są płatne. Mam jeszcze uwagę co do konstrukcji: nie rób na sztywno rozstawu bram (długości drutu) bo nie wytniesz większych skosów. Ja mam zrobione tak, że prawa brama jest na stałe a lewą przestawiam w zależności od potrzeb, obecnie jest na 1100mm bo wchodzi cały arkusz styroduru.
RomanC Opublikowano 23 Maja 2016 Autor Opublikowano 23 Maja 2016 Dzięki za odpowiedź. Próbowałem zmusić jedicut do pracy ale niestety nie udało mi się. To chyba sprawa płyty głównej. podobnie Foam Works. Moja płytka używa pinu 1 lpt do sterowania osią X, którego nie mogę użyć w tych programach. Być może udało by się to oszukać na kablu równoległym, ale i tak Jedicut nie wysterował mi silników. Chyba chodzi o jakiś zewnętrzy sygnał zegarowy. Natomiast w Machu bez problemu mogę użyć pinu 1 i wszystko działa. Tylko to przygotowanie G-kodu mnie trzyma. Ja odwrotnie niż Ty mam ruchomą prawa bramę, kilka otworów na zielonej podstawie, tak by zbliżyć bramy do siebie.
e-mir Opublikowano 23 Maja 2016 Opublikowano 23 Maja 2016 W Jedicut trzeba wybrać odpowiedni DLL ale może w Twoim przypadku rzeczywiście żaden nie pasuje. Jaki problem masz z FoamWorks? On nie steruje bezpośrednio maszynką ale generuje g-code (*.tap) a ten można odpalić w Machu. Może trzeba skonfigurować sam program, nazwać osie, wybrać jednostki itp. Na tej stronie jest przegląd różnych programów, może coś Ci podejdzie: http://www.probotix.com/cnc_software/ 1
RomanC Opublikowano 23 Maja 2016 Autor Opublikowano 23 Maja 2016 Dzięki za namiar na stronę. Nie znałem jej. Jutro postaram się ją przestudiować. W Foam works utknąłem chyba na tym że nie mogłem skonfigurować portu LPT, więc teraz już wiadomo dlaczego. Popróbuje wygenerować z niego G-kod i zobaczę czy mi się coś uda.
Rekomendowane odpowiedzi