Jump to content

QAV250 problem sterowania


Rocket-89
 Share

Recommended Posts

Witam kolegow po fachu.

Zbudowalem swoja pierwsza 250-tke

Rama: qav250

Kontroler: sp racing f3 acro

Silniki: emax rs2205

Esc: BlHeli 20A

Aparatura: FS-i6S + FS-I6SB

 

Przy sterowaniu kierunkami (przod tyl prawo lewo) po przesunieciu drazka wciaz skreca i za kazdym razem musze kontrowac w przeciwnym kierunku zeby wyrownac lot.

Mam pyt czy to normalne czy cos z konfiguracja.

W moim poprzednim (gotowcu) "quanum nova pro" przy puszczeniu drazka stabilizowal sie

Link to comment
Share on other sites

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czy dobrze rozumiem, że gdy trzymasz wychylony drążek cały czas się pochyla w danym kierunku i zostaje tak przechylony gdy centrujesz? Jesli tak, to to jest poprawny tryb Acro :)

Jeśli chcesz, żeby przy wychyleniu drążka się pochylał a przy centrowaniu poziomował, to polecam tryb Horizon (Clean/Beta Flight). "Flipnie" dopiero przy mocnym wychyleniu drążka (powyżej 80% wychylenia czy coś koło tego).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Najprostsza w Horizon + Airmode jest taka: gaz na maksa na 2 sekundy, prawy drążek na prawo (lub lewo lub w przód lub tył) na maksa na 0.5 sekundy, a po flipie łapiesz drona przed uderzeniem w glebą gazem. Prościej można już tylko latać góra/dół ;)

Na początek w płaszczyżnie loty proponuję ósemki, bo to zamyka w sobie bardzo wiele elementów pilotażu. Rób je albo bardzo nisko albo bardzo wysoko. Nisko - bo nie uszkodzisz drona. Wysoko - bo będziesz miał czas na złapanie poziomu i dodanie gazu.

 

A mi się najbardziej podoba gdy pilot wisi, ustawia kąt powiedzmy 30 stopni w prawo i zanim zacznie lecieć w prawo gaz na maksa i rolka, powrót do chwilowego zwisu ale 30 stopni w lewo, gaz na maksa z rolką w lewo i tak w kółko. Dron leci jak po łuku, jakby odbijał się od trampolin. Ja tak jeszcze nie potrafię.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.