Skocz do zawartości

Dziwne sygnały na częstotliwościach modelarskich w Warszawie


Ładziak

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem skanera modelarskiego AX700 (Opis na Forum ). Zadowolony uruchomiłem go na lotnisku Babice w Warszawie i kopara opadła mi do samiuśkiej matki ziemi. Zamiast spodziewanego widoku lekko pofalowanej linii szumu tła, przypominającej mazowieckie równiny, zobaczyłem góry i doliny niczym tatrzańskie szczyty! :shock:

Na razie niewiele miałem okazję sprawdzić, ale silne sygnały są obecne na Bemowie, Woli, w Centrum i na Ochocie. Na Pradze Południe sygnały też są stosunkowo silne, jednak ich moc stopniowo maleje, by kilka kilometrów za miastem zniknąć zupełnie.

 

Oto fotka skanera podczas pracy:

 

b7fc14c6e403c549.jpg

 

Piki od lewej:

1. poniżej częstotliwości modelarskiej, skaner nie pokazuje kanału.

2. jak wyżej, ale sygnał znacznie szerszy i często silniejszy.

3. kanał 59

4. kanał 69

5. masakra normalnie jakaś... szczyt wypada na kanałach 82-83, ale sieje strasznie (sic!) mocno i szeroko.

6. kanał 89

 

Czy ktoś zauważył coś podobnego? Może ktoś łapie dziwne zakłócenia na wymienionych przeze mnie kanałach? A może to skaner źle działa? No ale poza Warszawą sygnały znikają, podobnie w podziemnym garażu, a gdy uruchamiam nadajnik to pojawia się elegancka cienka kreseczka na moim kanale... Hmmm... :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak zakłócenia... A pójdźmy do jakiegoś super marketu czy innego Selgrosu. Albo zobaczmy na www.allegro.pl Ileż mamy zabawek na 35 Mhz . Owszem taka zabawka często nie ma pełnego zasięgu ale te 500m ma. A nie raz bywa że latamy w niedużej odległości od budynków. A tu dziecko w domu odpala Dragonfly'a albo inne cudo na 35 Mhz i co? Model mamy w ziemi albo jeszcze gorze. Nie wspomnę już o tym że sporo ludzi nie wie co to częstotliwość i mimo to iż wiedzę że niedaleko jest lotnisko modelarskie używają zabawek na 35 Mhz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to nie przypadkiem tak, że jest zbyt wysoka czułość, przez co poziom tła jest zbyt nisko??

Czułość była na max. Przy czułości na min. wykres nie wyglądałby tak dramatycznie! ;-)

Przy minimalnej czułości sygnały są również widoczne i większość z nich jest silniejsza od sygnału nadajnika Eclipse 7 ze złożoną anteną umieszczonego 3m od skanera :?

 

 

Im człowiek mniej wie tym spokojniej śpi!

I dłużej żyje! ;-) A nie - to nie w tej branży... :D

 

 

Albo wizyta na parzniwie i porównanie wskazań

Macie jakieś śmieci na skanerze u siebie? Może bym wpadł i pooglądalibyśmy swoje zabawki :P

 

 

Nie wspomnę już o tym że sporo ludzi nie wie co to częstotliwość i mimo to iż wiedzę że niedaleko jest lotnisko modelarskie używają zabawek na 35 Mhz.

To prawda.

Przypomnę jednak, że mi chodzi o sygnały, które są cały czas obecne na konkretnych częstotliwościach na terenie sporego obszaru Warszawy. Nieważne, kiedy włączę skaner i gdzie - wykres wygląda tak samo i stopniowo zanika za miastem.

Czy to mogą być np. jakieś śmieci z nadajników radiowych lub TV? Bo w takim przypadku wypadałoby to zgłosić do jakiegoś PARu czy innego sraru...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś śmieci na skanerze u siebie? Może bym wpadł i pooglądalibyśmy swoje zabawki :P

 

nie wiem, kojot kiedyś kupił skaner jest niby dostępny tylko nawet go w ręku nie miałem. Ale ja znów mam podejrzenia do pewnych kanałów u siebie w mieście i chyba "wypożycze" nasz skaner :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale mnie to nie dziwi...

2lata temu jak jeszcze miałem ostatni przebłysk krótkofalarstwa zakupiłem sobie icoma 706 cos takiego to co usłyszalem na paśmie 35Mhz bardzo delikatnie mowiac mnie przeraziło. Było słychac zwykłe stacje radiowe w jakims dziwnym języku, ale nie był to napewno arabski :roll: co gorsza sygnał rzedu 25decybeli to była norma, idac z nadajnikiem na zewnatrz budynku miałem słabszy sygnal niz stacja radiowa! trafiło mi sie to tylko kilka razy a tak pasmo totalnie czyste sam miły dla ucha szumek z głośnika.

Nasuwa sie teraz masa pytań...

1.w jakim kraju nadaja stacje w tym pasmie może harmoniczne ??? w internecie szukalem ale nic nie znalazłem.

2.jak to w ogóle możliwe ? kłania sie propagacja! pamiętam w roku 1998 gdzie była wysoka aktywnosc słoneczna robiło sie na CB radiu łącznosci z włocham i francją z moca 1W mało tego, bywało tak ze na czterdziesce w prawo wszystkie kanały zamykały skale sygnału na maxa a nie mogłem sie dogadac z kolega z drugiego konca miasta którego to standardowo mialem na 8-9S... w ciagu zaledwie 2lat koledzy spokojnie robili na 27Mhz po 40krajów bez wysiłku. Cechy pasma 27mhz sa dosc bliskie 35mhz wiec widac ze to jest mozliwe. To by wyjaśniało ze czasami przy wylaczonym nadajniku (odbiornik FM) serwa szalały jak opetane, czasami zmiana kwarców na inny kanał dawala 100% poprawę, a zdarzalo sie to niezwykel rzadko, niestety nie mialem icoma w tym okresie aby przebadac to pasmo gdy mialem jeszcze radio FM. Tanimi skanerami nie ma sensu tego sprawdzac typu yaesu VX2r bo te odbiorniki to jeden wielki smietnik nawet bez anteny (okrojone filtry)

Dla ciekawosci zbliza sie 2011 czyli najwyzsza aktywnosc jak sie nie myle.

Nie zmienia to faktu ze z pasma 35mhz nie zrezygnuje na rzecz 2,4ghz ze wzgledu na wlasciwosci fal w tym pasmie, moze za rok dwa...

3. co mozna z tym zrobic ? najlepiej miec dobry skaner z rozbudowanymi filtrami i sprawdzac pasmo takim urzadzeniem a nie zabawką za 200zł

Jak modele same nie spadaja w ogole sie tym nie przejmować.

 

Odkąd kupiłem JR9X zapomnialem co to sa zakłocenia itd, szkoda życia na experymenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.