Skocz do zawartości

Plany wykonania pierwszego modelu


Rasti

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na tym forum :)

Już od dawna interesuję się modelarstwem. Jakieś 2 lata temu miałem taki model, no nie wiem czy to można nazwać modelem :P Działał na zasadzie 2 silniczków elektrycznych. Krócej mówiąc nic specialnego, albo i nawet gorzej. Dość sproo sie nim wylatałem, ale jeden silniczek zacina się, czasami nie rusza, a kupować drugi to po pierwsze bezsens, a po drugie gdzie taki malutki silniczek znajde :D Model był z pianki, niektóre części plastikowe. I teraz mam ochotę i miałem kupić sobie coś spalinowego. Wiosną, kiedy był najodpowiedniejszy czas na zakóp ów modelu, to na internecie nie było nic ciekawego. Wszystko małe, albo same elektryki, a elektryk jest taki, że ładujesz 3h - latasz 20min...

Więc postanowiłm kupić spalinówke, nie za wielką, ale nic ciekawego nie znalazłem...

Mam także spore doświadczenei z modelarstwem w sęsie tworzenia różnego typu makiet, dioram, poprostu mam do tego dryg. Ostatnio zobaczyłem w TV reklame Spitfire'a i przyznam, że znów się podjarałem, lecz wchodząc na stronę producenta, patrząc koszta to prenumeratą wychodzi 1700zł+przesyłka+koszty silnika i radyjka, które trzeba zamówić osobno. Co tu mówić, modelik super, ale nie za taką cenę :D

Tak pomyślałem sobię, aby wykonać sobie jakiś model z balsy, nawet nie musiał by latać, le tak aby wyuczyć sobie robienie modeli, i później, wiosna, zakupić osprzęt i albo zmodyfikować to co mi wyjdzie, albo zrobić coś nowego... wiem, że to może dziwne... nie ptorzebuję waszej krytyki, potrzebuje pomocy i wsparcia :P Więc przechodzę do rzeczy: Postanowiłem wykonać model spitfire'a :) nie jakiś wielki, rozpiętość jakieś 65-75cm. Chcę, aby możliwie kiedyś zamontować w nim osprzęt i wznieść się w niebo, więc będę chciał wykonać go z wszystkimi normami, "stara" czyli... jak to się nazywało... lotki? tzn to co się porusza na skrzydłach w górę w i dół za pomocą serw :D, środek ciężkości itp.

Znalazłem na tym forum plany Spitfire'a(tak, nie jestem noobkiem xD). Nimi będę sie kierował. Jak już pisałem materiałem będzie balsa.

Więc teraz moje pytanka:

#1. Gdzie musi znajdować się środek ciężkości?

#2. Znacie może jakiś sklep, gdzie tanio kupię balsę?

#3. Jaką grubość balsy użyć? 2-3mm?

#4. Jakim narzędziem wycinać w balsie? Uwaga, nie mam laseru xD

#5. Jaki będzie mniejwięcej koszt budowy?

#6. czym później pokrywa się model? I gdzie to dostanę?

#7. Dobrym klejem będzie chyba vikol, tzn. ja tak uważam, bo już dośc długo z niego kożystam :P

 

Z góry dziękuje za pomoc. jeśli temat jest w złym dziale, proszę o przeniesienie. Proszę nie dawać odpowiedzi typu: "wszystko jest na forum" "poszukaj a znajdziesz" "kożystaj z opcji szukaj" ponieważ forum jest dość obszerne i nie łatwo jest cos znaleść :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już zdecydowałeś się na spitfira to przemyśl rozmaiar modelu. Rozpiętośc jaką proponujesz jest bardzo niewielka raczej bardziej zbliżona do depronków. Pamiętaj, że przyjdzie czas aby upakować w tym silnik, zabiornik i elektronikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie latającego modelu spitfire o rozpiętości 75 cm przy zerowym doświadczeniu w budowie modeli latających jest po prostu niewykonalne , zmarnujesz tylko czas i materiał , jak chcesz latać i budować zbuduj coś prostego typu RWD by Skazoo naucz się na tym latac i potem rób piękne makiety :) które przeżyją dłużej niż 5 sekund oblotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Albo kup gotowca,

Nemo E-sky http://sklep.modelarnia.p...zestaw-rc-e-sky (wiele o nim na forum http://pfmrc.eu/viewtopic...der=asc&start=0 )

- Sky Lady II -http://sklep.modelarnia.pl/index.php?p1726,skylady-ii-elektroszybowiec-zestaw-rc-pelikan ( również wiele postów na forum http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=7138 )

- PC Focus- http://sklep.modelarnia.p...s-arf-zestaw-rc ( o nim troszkę mniej na forum http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=9642 ) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak... właśnie się zastanawiam... to tak możliwe że jakieś 80-90cm, lecz też to zależeć będzie od kosztów :P i może ma ktoś jakieś fotki, jak ma wyglądać "komora" na silnik, narazie prawdopodobnie zrobię sam szkilet z balsy, wrzucę tu gdzieś foty, i dalej prosić was będę o wskazówki ;] wziązane np z miejscem na serwa, itp. zbiornik paliwa prawdopodobnie będzie za silnikiem, zabudowana. i Tak sie zastanawiam jaka techniką wykonam kadłub...

 

@Marcus

pierwszy i trzeci link nie działają, podaj jeszcze raz, albo daj w [code.](bez kropki)

a i pisałem, że nie chcę elektryka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega attyla dobrze Ci radzi. Szkoda zbudowac piękną makietę a później ją ubić. Spitfirka mozesz sobie dłubać ale w między czasie zainwestuj w jakiś szkolny prosty model RC i naucz się latać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie latającego modelu spitfire o rozpiętości 75 cm przy zerowym doświadczeniu w budowie modeli latających jest po prostu niewykonalne , zmarnujesz tylko czas i materiał , jak chcesz latać i budować zbuduj coś prostego typu RWD by Skazoo naucz się na tym latac i potem rób piękne makiety :) które przeżyją dłużej niż 5 sekund oblotu.

 

a ma ktoś jakieś plany? I jeśli chciałbym go wykonać, to jaka wielkość? i jakbym go wyposarzał to ile mnie to będzie ksoztowało i co wziąć(silnik itp)

 

Kolega attyla dobrze Ci radzi. Szkoda zbudowac piękną makietę a później ją ubić. Spitfirka mozesz sobie dłubać ale w między czasie zainwestuj w jakiś szkolny prosty model RC i naucz się latać.

 

lecz chciałbym przeżucic sie na coś spalinowego. Jeśli mi radzicie, to Spitfire'a wykonam następnego, na początek ten prostszy model. Więc ptorzebuję planów, i chciabym abyście mi opowiedzieli na zadane w 1 poście pytani, związane ceną materiałów, skąd zamówić...

 

--------

EDIT

-------

Znalazłem taką balsę, dość tanią :)

http://www.modelerc.pl/materialy-modelarskie-deski-balsowe-miekkie-100x1000-c-195_196.html

100mm x 1000mm czyli dość spore te listewki. Ile by mi takcih wystarczyło? 5-6?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można kupić prawie gotowe do lotu zestawy tzw. trenerki. Nakład pracy jest minimalny często wystarczy zanstalować wyposażenie i w górę. To w dzisiejszych czasach jest najkrótsza i chyba najtańsza droga do polatania.

A tak wygląda przykładowy trenerek.

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=1306

W sklepach internetowych jest tego mnóstwo, proponuję pójść w tym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piotrze, ale ja właśnie o to chodzi, że chciałem stworzyć coś samemu, aby apewni sobie zajęcie i troche złapać ten dryg ;) jeśli mój plan sie nie pwoeidzie, zapewne kupię coś takiego ;)

 

A teraz, czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć na moje pytania? Bardzo potrzebuję odpowiedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkei dzięki, ale czy może jest jakaś wersja online?

ja znalazłem coś takiego:

http://www.modelarz.com/pliki.php?id=262&w=pb

 

a i pytanie, czym można wycinać w balsie? Łatwo i wygodnie ;)

Chciałbym aby ktoś mi odpisał na pytania techniczne :)

 

tak rozmyślając, jednak zdecydowałbym się do wokonania RWD,tylko który, 15 czy 9?

I jakiej grubości balsę użyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkei dzięki, ale czy może jest jakaś wersja online?

ja znalazłem coś takiego:

http://www.modelarz.com/pliki.php?id=262&w=pb

 

a i pytanie, czym można wycinać w balsie? Łatwo i wygodnie ;)

Chciałbym aby ktoś mi odpisał na pytania techniczne :)

 

tak rozmyślając, jednak zdecydowałbym się do wokonania RWD,tylko który, 15 czy 9?

I jakiej grubości balsę użyć ;)

 

Tak balsa się łatwo obrabia. Do cięcia możesz użyć np. nożyka do tapet, piły włosowej i całej masy różnych narzędzi do cięcia. Balsa jednak nie jest jedynym materiałem, z którego robi się modele. Mozesz ją wykorzystać np. na żeberka w skrzydłach czy stateczniki. Elementy konstrukcyjne jak wręgi w kadłubie, podłużnice, dźwigary w skrzydłach muszą być z materiałów mocniejszych. Wręgi ze sklejki modelarskiej, podłużnice, dźwigary z listewek sosnowych. Zdecyduj się na jakieś konkretne plany i zobacz co ci będzie potrzebe. Jak bedziesz miał plany - pytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja właśnie o to chodzi, że chciałem stworzyć coś samemu, aby apewni sobie zajęcie i troche złapać ten dryg

 

Proponuję, żebyś wybrał się do sklepu modelarskiego i zakupił jakiś zestaw typu "KIT". Będziesz miał zajęcie na długie zimowe wieczory oraz dużą dozę prawdopodobieństwa, że na wiosnę model poleci. W takim zestawie znajdziesz wszystkie potrzebne materiały w postaci listewek, deseczek, sklejki i wyciętych niektórych elementów: żeber, wręg itp., a także plan i instrukcję budowy. Czyli poza wyszukiwaniem planów, kompletowaniem materiałów i wycinaniem żeberek, całą resztę modelu będziesz musiał zrobić własnoręcznie. I pewnie będzie bardziej atrakcyjny od Wicherka - chociaż tu zdania są podzielone :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiekie dzięki wam wszystkim. Palny planami ale po dłuższym namyśle teraz sobie i tak już nie polatam, jeszcze jest jesień to może się poszaleje, szkoła - wielki kłopot. Więc model będę robił coś koło zimy. Jeśli będę miał dużo kasy, oraz jeśli odkupie od qmpla radyjko, bo kupił a nic nie robi w tym kierunku, bo będę miał niższe koszty, i może kupię jakeigoś zwykłego taneigo modelika z full wyposarzeniem, aby wzorować się na tym, mieć osprzęt, a później zacznę tworzyć własne modele.

Zrobić model zrobię, na pewno :)) Jakby co, to będę prosił was o zkompletowanie wszystkich szczegółów(filtrów paliwa, nawet śrubek, klei) abym po otrzymaniu paczki mógł go zmontować bez kupowania czegoś dodatkowego... ale to dopiero zimą... :) więc narazie wielkie dzięki wszystkim za pomoc! jeszcze się odezwę w tej sprawie ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.