Jump to content

Przenoszenie rysunków na balsę- nasze rozwiązania i sposoby.


Guest

Recommended Posts

Posted

Czytając forum natknąłem sie na pytania o przenoszenie rysunków elementów na balsę, sklejkę itp.Ja używam do przenoszenia drukarki atramentowej HP i folii do bindowania dokumentów.Sposób łatwy i szybki.

 

A więc:

Drukowanie na folii.

 

drukowaniemj2.jpg

 

Tu już wydrukowane na folii ( położyłem na białej kartce do zdjęcia)

 

wydrukowanenafoliivz4.jpg

 

Odciskamy na balsie przykładając do niej folię z nadrukiem i palcem dociskamy folię do balsy w miejscach zadrukowanych.

 

odciskanienanabalsieiy7.jpg

 

Poniżej żeberka odciśnięte już na balsie

 

gotowenabalsiesi3.jpg

[uR

Posted

Bardzo fajny sposób :wink: , a jak się ma sprawa, rozmywania przy dociskaniu, folia nie zsuwa się z właściwego miejsca rozmazując tusz?

Guest slawekmod
Posted

Jak dociśniesz folię to nic się nie przesunie, z jednego drukowania możesz zrobić do 2 odbitek.Robię tak od lat.

 

Edit: dobrze jest drukować w trybie prezentacyjnym, tuszu wtedy jest więcej na wydruku.Z folii nadruk ściera się wilgotną chusteczką higieniczną.Drukarki HP pozwalają wydrukować wydruk o długości max 355 mm ,Trzeba wtedy skleić taśmą bezbarwną dwie folie i zmienić w setupie drukarki zakres drukowania (ustawienia użytkownika)

Posted

fajnie, tylko co z laserówką? tez mam hp ale laserjet 1020 i tam jak drukuje na folii to sie tak jakby wpala w folie jakby drukowalo na papierze ( wiec tak drukuje se naklejki na modele)

Guest slawekmod
Posted

Z laserówką ten sposób nie ma szans zadziałać.Sama zasada działania drukarki laserowej wyklucza ten sposób.W atramentówce dysze plują atramentem na folię lub papier.W laserówce toner jest niejako wtapiany w podłoże.

Posted

Przetestowałem przed chwila ten patent i sprawdza się w 100%. Odnośnie drukarki laserowej to można drukować normalnie na papierze, później na balse i żelazkiem kartkę należy przeprasować. Tusz od wpływem temperatury uaktywnia się i przykleja się do balsy.

Posted

Super, że to opisałeś! Właśnie miałem problem jak z atramentowej przenieść na balsę.

 

fajnie, tylko co z laserówką?

 

Przykładasz do balsy (lub innego materiału) nadrukowaną stroną, a z drugiej wcierasz papierem toaletowym lub szmatką rozpuszczalnik nitro. Ważne, żeby szmatkę lub papier tylko lekko zwilżyć rozpuszczalnikiem, bo inaczej toner się rozpłynie. Ja nasączam rozpuszczalnikiem papier toaletowy (chusteczki higieniczne) upchnięte do metalowego kubeczka, a następnie o ten nasączony papier zwilżam ten, którym smaruję. Efekt:

 

 

album_pic.php?pic_id=66

Posted

Ja podobnie robię płytki drukowane z lasera: wydruk lustrzany na folii i prasowanie. Na balsie powinno lepiej siadać niż na miedzi. Czasem zamiast folii używam papieru kredowego, bo znacznie tańszy a też nie pochłania tonera.

Guest slawekmod
Posted

No to fajnie że komuś się przydało.Pozatym dobrze że w jednym temacie są opisane różne sposoby przenoszenia rysunków.Zaraz zmienię nazwę tematu odpowiednio do napisanych postów.

Posted

Ja robię na laserówce lecz drukuje na papierze kredowym - potem na balse/sklejke i żelazkiem kilka razy uprasować a potem oderwać i jest :D metoda identyczna jak przenoszenie ścieżek na laminat miedziowany a jako papieru kredowego używam okładek starych gazet albo reklamowych ulotek.

Posted

Próbowałem prasowania, ale wyginało mi deseczki balsowe i nie wszędzie się dobrze odbijało.

 

Edit:

Usunąłem tekst o papierze kredowym, bo nie miałem racji :P

Posted

Ja jeszcze najpierw odwracam żelazko i podgrzewam kartkę to wtedy przylega i potem szybko kilka razy a na to PWNowska encyklopedia. Nie pogieło się ale nie próbowałem z bardzo cienkimi listewkami - najcieńsza tą metodą to 1,5mm.

Guest slawekmod
Posted

Ja zanim wpadłem na pomysł z atramentówką próbowałem z kartki wydrukowanej na .... atramentówce przenieść rysunek za pomocą spirytusu , wody i kilku innych specyfików, a rozwiązanie było tak blisko.Jak zaskoczyłem z tym pomysłem to kupowałem od kumpli stare 610, 640 za max 15 zł i drukowałem.Zawsze miałem w zapasie co najmniej 2-3 sztuki , jak skończył się tusz to wyrzucałem całą drukarkę :D bo nie opłacało się kupować pojemników z tuszem.

Posted

jeśli chodzi o laser, ja zauważyłem że jeśli mocniej docisnę żelazko to obraz jest bardziej wyraźny przy wolniejszym przesuwie żelazka. jeśli chodzi o wyginanie materiału to faktycznie ale tłumacze to działaniem temperatury i po ostygnięciu balsa się robi prosta

Posted
... Odnośnie drukarki laserowej to można drukować normalnie na papierze, później na balse i żelazkiem kartkę należy przeprasować. Tusz od wpływem temperatury uaktywnia się i przykleja się do balsy.

 

Oj, chyba za duże odchyłki zrobi nam rozszerzalność termiczna... :?

Posted
... Odnośnie drukarki laserowej to można drukować normalnie na papierze, później na balse i żelazkiem kartkę należy przeprasować. Tusz od wpływem temperatury uaktywnia się i przykleja się do balsy.

 

Oj, chyba za duże odchyłki zrobi nam rozszerzalność termiczna... :?

 

Metoda jak najbardziej sprawdzona i stosowana od dawna nic zlego sie nie dzieje.Pamietac nalezy jedynie ze temp. zelazka moze nam wygiac i zwichrowac deseczi z balsy ponizej 1,5mm

Posted

Aceton Panowie :!: Troszkę śmierdzi ale efekt rewelacyjny. Wydrukowane na laserówce obrazki, na zwykłym papierze, przykładamy do balsy i przecieramy szmatką zwilżoną acetonem.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.