Jump to content

Pomiar prądu


kustosz

Recommended Posts

zmierzyć spadek napięcia na włączonym w szereg rezystorze np. 0,01 ohm

 

Czyli tzw. bocznik prądowy, np określony odcinek zwykłego drutu, zmierzyć spadek napięcia dla znanego prądu (którego się da zmierzyć miernikiem), a potem można z tego wszystko wyliczyć. I=U/R

 

EDIT

Trochę pomocy http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic178346.html

Link to comment
Share on other sites

Zwykłym miernikiem wpiętym w obwód, nie zmierzysz poboru prądu ,zawsze pokazuje głupoty!!!!!

 

No chyba, że użyjemy do tego miernika cęgowego :) A tak na marginesie, gotowce gotowcami ale prawidłowo wykonany bocznik i dobry woltomierz doskonale sprawdzają się w tej roli. Zakres pomiarowy ustawiony na mV i odczytujemy rzeczywisty pobór prądu w A :)

Link to comment
Share on other sites

Zakres pomiarowy ustawiony na mV i odczytujemy rzeczywisty pobór prądu w A :)

 

Kupiłem przemysłowy bocznik na prąd 60A o klasie dokładności 0,5%.Kosztował mnie całe 6 zł! :lol: Współpracuje z miernikiem za kilka zł ustawionym na zakres 200mV.Pomiar odbywa się z rozdzielczością 0,1A-czy trzeba coś więcej? Dla maniaków są boczniki na prądy nawet 1500A w niewiele wyższych cenach :jupi:

Link to comment
Share on other sites

Gdzie takie cuda?

 

 

www.alledrogo.pl :rotfl:

 

Hasło wywoławcze "bocznik"

 

Najczęściej spotykane o maksymalnym spadku napięcia 60mV.Żeby nie oszukiwały na elektronicznych miernikach powinny być na prąd 60A. Jeśli ktoś szuka bocznika na 100A powinien on mieć spadek napięcia 100mV itd Wtedy każdy 1mV zmierzony przez miernik odpowiada 1A prądu płynącemu w mierzonym obwodzie.

Link to comment
Share on other sites

Ja jednak do bieżących pomiarów preferuje miernik cęgowy np.

UNI-T UT203 , ja mam model UT204. Nie musimy rozpinać obwodu, wystarczy tylko objąć cęgami jeden przewód, ponieważ pomiar jest bezproblemowy nie było np problemów z pomiaręm prądu jaki ciągnie ładowarka, okazało się np, że przy ładowarce GT8 przy pełnym obciążeniu jest to 19A z zasilacza komputerowego i jest zakres 400A, ktory to wykorzystywałem do pomiarów prądu rzędu 60-70A . Bocznik też jest OK, ale trzeba się liczyć, że kolejne złącza to kolejne mV spadku, w rzeczywistości to często jest tak, że bocznik mamy 1mOhm, złącze 2szt po 2-3mOhm i razem to 5-7mOhm, czyli przy prądzie 60A spadek napięcia 300-420mV, a to już sporo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jeszcze prościej to zrobić coś takiego http://forumrc.alexba.eu/ipw-web/bulletin/bb/viewtopic.php?t=1121&postdays=0&postorder=asc&highlight=bocznik&start=9 i opis jak dokładnie dobrać długość drutu http://forumrc.alexba.eu/ipw-web/bulletin/bb/viewtopic.php?t=2549&postdays=0&postorder=asc&start=0

Będzie szybciej niż czekanie aż przyślą oporniki, które przy tej rezystancji trzeba przylutować do płytki drukowanej inaczej będą przekłamania w pomiarze, sprawdzenie czy dobrze mierzą itp.

Link to comment
Share on other sites

Ja posługuję się właśnie bocznikiem ze zwykłego drutu elektrycznego 1,5mm długośc drutu między punktami gdzie podłączony jest woltomierz to niecałe 10cm zresztą 2czy 3 mm w tą czy w tą nie ma jakiegoś wielkiego znaczenia oczywiście pomiaru należy dokonywac na zakresie mV

Link to comment
Share on other sites

Z wyliczeń wynika, że powinno to być 85mm przewodu o przekroju 1,5mm2, ja przygotowałem kawałek przewodu o długości 100mm, podlutowałem końcówki do wpięcia w obwód i w odległości 85mm od siebie przewody do miernika - już cienkie. Potem przy sprawdzaniu/kalibracji korygowałem odległość tak aby uzyskać wskazanie +- 5%, można dokładniej, ale trzeba więcej czasu. Do kalibracji używałem akumulatora ołowiowego 12V i żarówki samochodowej 45-60W i wpiętego szeregowo amperomierza

Link to comment
Share on other sites

Ja kalibrowałem na pakiecie lipo i również żarówce samochodowej chyba halogenowej dawało po oczach jak jasny gwint mnie wyszło 9,5 cm przewodu .Bycmoże jakośc użytej miedzi ma wpływ na to że ta długośc przewodu jest różna.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.