Skocz do zawartości

Zefir Clark-y


Jahu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Przedstawiam mój nowy projekt - postanowiłem zbudować model Zefira (dzięki któremu nauczyłem się latać samolotem rc) jeszcze raz - wprowadzając liczne modyfikacje. Założeń mam kilka: model ma być szybki, ma mieć możliwość kołowania (sterowane kółko ogonowe) i ma mieć możliwość uniesienia małej cyfrówki do robienia filmików z powietrza. Doszedłem do wniosku, że samolot przypomina dosyć mocno model PT-40 :)

 

Trochę o konstrukcji:

Kadłub podobny do oryginalnego Zefira - został jedyiie delikatnie powiększony, żeby pomieścić duży pakiet. Materiały: głównie depron 6mm, wzmocnienia z listewek sosnowych, wręga silnikowa sklejka 3mm, wlaminowane wzmocnienia z tkaniny szklanej 25g/m2 przy mocowaniu podwozia, silnika i kółka ogoowego.

Zbudowałem skrzydło konstrukcyjne z depronu o profilu Clark-Y wzmacniane dwoma listewkami 2x5 i rurką węglową 3mm. Biorąc pod uwagę, że to moja pierwsza taka konstrukcja, to wydaje się dosyć udana.

Do ukończenia modelu brakuje niewiele - trzeba wyciąć i zamocować lotki, serwa w skrzydle, wkleić pręty do mocowania skrzydła gumkami, no i okleić samo skrzydło. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze statecznika pionowego ;)

 

Modelem jeździłem już po domu żeby sprawdzić sterowanie kółkiem ogonowym - działa rewelacyjnie :D Sterowanie zapewnia serwo od SK - popychacz jest rozdzielony.

 

W modelu zamieszkał silnik E-Max 2210/30 1450kv ze śmigłem 8x6, regulator E-max 25A oraz odbiornik AR6200. Serwa to esky 8g (4x). Zapewne będę nim latał na pakietach od 1500 gdzieś tak do 2200 mAh. Zobaczymy co pokaże oblot :)

 

A teraz trochę zdjęć. Sorry za jakość, ale akumulatorek w aparacie padł :(

zdjcie152ep3.jpg

By yah0o_121 at 2008-09-23

zdjcie150he3.jpg

By yah0o_121, shot with Nokia N81 at 2008-09-23

zdjcie147wx8.jpg

By yah0o_121 at 2008-09-23

zdjcie145su9.jpg

By yah0o_121 at 2008-09-23

 

Jutro postaram się zrobić jakieś ładniejsze zdjęcia. Mam na dzieję, że w weekend uda się go oblatać! :lol:

 

Macie może jakieś pomysły jak zrobić w miarę lekkie mocowanie do cyfrówki ? Myślę, że poleci z nim mój poczciwy canon A60 (o ile w ogóle poleci)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cobra: Mój pierwszy zefir wyglądał prawie tak jak ten Twój :) - tylko że 100cm rozpiętości i brak podwozia. Latał rewelacyjnie, ale lotki mimo że były duże to przy takim skrzydle (tylko depron 6mm + wzmocnienie z węgla) działały dosyć mało efektywnie. No i model był raczej wolny. Teraz planuje zwiększyć obciążenie powiezchni i co za tym idzie prędkość modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.