Skocz do zawartości

Jak podłączyć odbiornik - gdzie plus a gdzie minus


darek.3333

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam za pytanie ale przeczytałem dużą ilość postów nt elektroniki, dowiedziałem się wiele ciekawych rzeczy ale nie znalazłem odpowiedzi na dręczące mnie dylematy. Mam odbiornik Hitec 6-ścio kanałowy i chcę go użyć w modelu styropianowym Piper J3 z cyber-fly zalecany dla początkujących. Ten odbiornik na każdym kanale ma trzy identyczne piny (wiem , że to plus, minus i sygnał PPM. Wtyczka zarówno z serw jak i z regulatora da sie podłączyć w dwu pozycjach czyli można pomylić plus z minusem. Czy jak źle podłączę to może mi się spalić np serwo lub odbiornik? A może można zamieniać podłączenie i tylko wtedy serwo działa przeciwnie? A może kabel czerwony wiązki trzeba zawsze dawać na zewnątrz tj do naklejonej etykiety na odbiorniku? Odbiornik odkupiłem używany więc nie mam żadnej instrukcji do niego. Poza tym podobno wyjście z regulatora (zasilanego pakietem 3s 11,1V) mam podłączyć pod kanał 3 (gaz) i przez ten kanał ma być realizowane zarówno sterowanie obrotami silnika jak i zasilanie samego odbiornika i innych kanałów i serw do nich podłączonych. Czy to rzeczywiście prawda?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź. Zanim zadałem to pytanie starałem się doczytać na forum ale nie znalazłem.

 

Pozdrawiam - Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Ten odbiornik na każdym kanale ma trzy identyczne piny (wiem , że to plus, minus i sygnał PPM

Co to za odbiornik dokładnie? Z reguły w odbiornikach Hiteca ustawionych poziomo, z gniazdem kwarcu na dole masz od lewej: sygnał, plus, minus.

Wtyczka zarówno z serw jak i z regulatora da sie podłączyć w dwu pozycjach czyli można pomylić plus z minusem.

W zależności od standardu wtyczka ma albo fazowania albo fazowania i listek zabezpieczające przez odwrotnym włożeniem. Na siłę można włożyć odwrotnie.

Czy jak źle podłączę to może mi się spalić np serwo lub odbiornik?

Zdarzyło mi się parę razy podłączyć odwrotnie serwo, efektów negatywnych nie zauważyłem, ale pomimo wszystko lepiej się tego wystrzegać. Zasilania czy regulatora nie próbowałem podłączać odwrotnie...

A może kabel czerwony wiązki trzeba zawsze dawać na zewnątrz tj do naklejonej etykiety na odbiorniku?

Kabel czerwony musi być zawsze w środku. Jakie serwa podłączasz?

Poza tym podobno wyjście z regulatora (zasilanego pakietem 3s 11,1V) mam podłączyć pod kanał 3 (gaz) i przez ten kanał ma być realizowane zarówno sterowanie obrotami silnika jak i zasilanie samego odbiornika i innych kanałów i serw do nich podłączonych. Czy to rzeczywiście prawda?

To prawda, więc problem zasilania odpada, chyba że zasilasz kilka dużych serw.

Przy okazji: jeżeli podłączasz do odbiornika zewnętrzne zasilanie, a nie z regulatora, to możesz je podpiąć do dowolnego wolnego gniazda, bo piny zasilające są na wspólnych szynach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wtyku do odbiornika jest

zewn - minus (czarny, brązowy)

środkowy - + zasilania (czerwny)

zewn - sygnał (biały, pomarańczowy)

 

Jeżeli odbiornik nie ma narysowane gdzie jest minus, to zobacz na płytce które piny są razem zlutowane (będą to minus- zewn i plus-śrokowy)

Piny zasilania są razem zlutowane a piny sygnału mają osobne ścieżki.

Podłaczać musisz wszystkie wtyki tak samo

Wyjście z regulatora obrotów musisz wpiąć do gniazda które odpowiada za drążek gazu (może to być 3 kanał)

Zasilanie odbiornika możesz podpiąć do dowolnego kanału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam raz jeszcze

Sprawdziłem i serwa są E-SKY EK2-0508 - 8 gramów (trzy) , regulator MAG8 a odbiornik Hitec FM Super Slim RCD9500 - siedem kanałów i zasilanie. Gniazda w odbiorniku są jedno przy drugim i nie są oddzielone żadną ścianką. Ale rzeczywiście jak sie dobrze przyjrzeć na górze każde gniazdo ma scianke pod lekkim skosem a wtyczka np od regulatora ma delikatne sfazowanie. Wcześniej tego nie zauważyłem bo to są minimalne fazki. Ale faktycznie w dobrej pozycji wtyczka wchodzi łatwiej a wtedy żółty przewód jest na górze jak twierdził Kojot. Poza tym skoro nic się nie spali jak włożę źle to i tak jakoś dojdę metodą prób i błędów.

Dzięki wszystkim za pomoc. Jak złożę modelik Piper J3 z Cyber-fly to umieszczę fotkę a potem może jakieś fotki z oblotu - mam nadzieję tym razem udanego (poprzedni model 1,6m rozpiętości z balsy rozbiliśmy).

 

Pozdrawiam - Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami piszę z pracy , co do odbiornika to źle zapamiętałem ilość kanałów (jak to początkujący-nie wie co ma...). Wszystko dobrze podłączyłem dzięki Wam. Gaz mam na czwartym kanale. Miałem problemy z regulatorem ale tez dzięki forum udało się pokonać. Forum (czyli Wy wszyscy) - jest świetne. Dzięki za pomoc. Model już prawie gotowy.. już się boję co będzie potem... (pierwszy kupiony jako gotowy rozbity.... :( ).

 

Pozdrawiam - Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.