Skocz do zawartości

FunJet


Barlu

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 101
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Dziękuję za wcześniejsze podpowiedzi. Powinienem na początku napisać czego oczekuję od osprzętu do FJ , to łatwiej byłoby Wam doradzić .

Otóż priorytety ustawiłem następująco:

1. Długość lotu ok 15 min - dla "gazu" 50%

2. Prędkość max ok 100 km/h.

3. Koszt "lecącego modelu" ok 1000 - 1200 zł.

...

10. Gniew żony :devil:

Jak widzicie nie potrzebuję rakiety , ale torpeda by się przydała :jupi:

Dzięki waszym podpowiedziom silnik wymieniłem wstępnie na MEGA.

 

Zadam Wam pytanie z działu "Logika zakupów".

Czy taki początkujący modelarz w pełni wykorzysta funkcje programatora JETI BOX? Do czego zmierzam . Przy zakupie silnika MEGA + Jeti SPIN 33 + Jeti BOX koszt wyniesie ok 740 zł. Natomiast kupując silnik Electrifly + Jeti ECO 25 koszt wyniesie ok 280 zł.

Czy nie lepiej zaoszczędzone 460 zł nie przeznaczyć na dodatkowe dwa pakiety?

Co byście doradzili początkującemu modelarzowi , co byście zrobili na moim miejscu ?

Przepraszam za irytujące pytania , ale postawcie się w mojej sytuacji. Gdybyście Wy musieli stanąć przed koniecznością/potrzebą dokonania zakupu, to zestawienie powstałoby w ciągu 15 min. Ja natomiast liczę na Waszą wiedzę.

Dziękuję za poprzednie podpowiedzi i liczę na kolejne.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno ten zestaw poleci i będzie masa frajdy. Prędkość być może nie przekroczy 100 km/h. Jeśli nie nastawiasz się na duże prędkości, a bardziej dla ciebie ważna jest długotrwałość lotu (podałeś 15 min.), to zalecałbym silnik o nieco niższym kV 2700-3200 i zastosowanie większego śmigiełka – 6-7 cali. Napęd o niższych obrotach będzie miał większą wydajność.

Silnik: http://www.nastik.pl/dualsky-xm2834ch7-p-1962.html

Śmigło: http://www.nastik.pl/apc-5x5e-p-1299.html

Regler: http://www.nastik.pl/dualsky-30a-p-470.html lub http://www.nastik.pl/jeti-eco-25-p-723.html

Ten zestaw będzie miał minimalnie mniejsze obroty, a silnik wydaje się nieco lepszy od tego co podałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie przeszedłem do fazy zamawiania w sklepie , ale muszę się was jeszcze poradzić w kilku sprawach.

1. PIASTA - czy do silnika o średnicy ośki 3,17 mm i śmigle APC 6x4 należy kupić tylko i wyłącznie TO , czy jeszcze coś innego? Oczywiście przy założeniu , że silnik będzie bez dodatkowego osprzętu.

2. SERWO - kupię Hiteca HS-55 , więc potrzebne mi będą przedłużacze. Czy muszą to być przedłużacze Hiteca , czy innej marki? Czy 30 cm starczy? Czy zamiast przedłużaczy można zakupić przewód w mb i samemu dolutować?

3. Czy w zestawie jest klej?

4. O jakiej szerokości kupić taśmę szklaną do wzmocnienia kadłuba - 19, 25 , 38 mm ?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. SERWO - kupię Hiteca HS-55 , więc potrzebne mi będą przedłużacze. Czy muszą to być przedłużacze Hiteca , czy innej marki? Czy 30 cm starczy? Czy zamiast przedłużaczy można zakupić przewód w mb i samemu dolutować?

Ja lutowałem, użyłem przewodów z kabla sieciowego "skrętki" oczywiście linka (z wielu drobnych drucików miedzianych w środku). Średnica "miedzi" podobna lub większa nawet, jedynie sztywniejsza izolacja - ale nie przeszkadza mi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 - Tak, wystarczy

2 - Ja zawsze sam lutuje wszystko działa jak należy (kupiłem na targach modelarskich odpowiednie kabelki) A co do długości to nigdy nie widząc FJ na żywo powiem - lepiej więcej niż mnie :P

3 - Nie, nie ma. Kup Ca o średniej gęstości

4 - niech się wypowiedzą Ci co już robili FJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Jeśli myślisz o zalaminowaniu spodu kadłuba od zewnątrz, czyli tam, gdzie się będzie stykał z ziemią, to 38mm nie starczy nawet na szerokość kadłuba. A jeśli masz plan zalaminować od skrzydła do skrzydła, to po krzywiźnie kadłuba będzie powyżej 10cm.

 

To tak na szybko. Jak nikt nie odpowie dokładniej, to w domu zmierzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Już mam :rotfl: . Wstępnie ułożyłem tak jak poniżej. Mam trochę za długą antenę i zastanawiam się czy nadmiar dać do tyłu , czy przesunąć do przodu pod pakietem?

Zastanawiam się również nad tym włącznikiem od regulatora (zaznaczony na rysunku)- zostawić go , czy wyciąć a kabelki zlutować? :crazy:

 

album_pic.php?pic_id=1855

 

Czy dobrze wpiąłem BEC do odbiornika? Brązowy kabelek do góry , czy na dół?

 

album_pic.php?pic_id=1856

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź najprotszy miernik i sprawdź które Piny są mostkowane. Środkowe i górne lub dolne z każdego kanału powinny mieć zerowy opór - te, które nie wykażą takiej tendencji to sygnałowe :)

 

Ja antenę w FJ puscilem do oporu rowkiem w skrzydle a potem wypuscilem za lotkę luźno. Nic się nie działo z nią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i jestem po pierwszym oblocie mojego FJ. Nie można tego nazwać lotem , ale jak na pierwszy raz to 14 sekund też wynik. :jupi:

Model oblatałem we wtorek , a do ubiegłego piątku go kleiłem po krecie...

Popełniłem wiele błędów konstrukcyjno-technicznych:

1. Nie dokonałem próby zasięgu.

2. Chyba nie dokręciłem mocno piasty na osi i przy wyłączonym hamulcu , po odjęciu gazu w czasie lotu spadło mi śmigło.

3. Zamiast wypuścić nadmiar anteny - schowałem ją w kadłubie.

4. Dałem na maksymalne wychylenia sterów - duuuuży błąd.

5. Chyba miałem za bardzo dociążony przód , bo ciągle mi przepadał - widoczne na wideo.

Więcej grzechów nie pamiętam .. :devil:

W nadchodzącym tygodniu kolejny(e) lot(y).

Kiepska jakość , ale coś tam widać ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na filmie ewidentna wina rzucającego- wyrzucił za bardzo do góry. Taki model potrzebuje dużej prędkości startowej. Niemal płaski rzut i mniejsze wychylenia powinny załatwić sprawę :wink: Ogólnie widać że ma potencjał, aż chce latać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój wczorajszy 3 lot FJ. Jeszcze do końca nie wytrymowany.

Ten lot trwał ok 4 minut. Powycinałem nieostrości kamery itp.

Postaram się obrobić materiał z kolejnego 4 lotu - też z wczorajszego dnia i co ciekawsze scenki zawieszę na YT.

Starałem się latać najlepiej jak umiałem i tak jak nauczyłem się na symulatorze. Proszę za mocno nie krytykować moich umiejętności , ale mam dopiero stażu ok 15 minut lotu .

Dosyć mocno wiało i nie ustrzegłem się błędów. Filmiki z "kretobicia" też będą ;D

A na razie to:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Obiecany filmik z najpoważniejszych krertobić:

 

Kilka rad dla osób które chcą rozpocząć swoją przygodę z RC od modelu FJ:

1. Nie słuchajcie rad "doświadczonych" modelarzy , którzy twierdzą , że ten model nie jest dla początkujących. Jednakże bądźcie przygotowani na wydatki związane z naprawami. Jest to cena jaką się płaci za przyjemność lotu FJ. :oops:

2. Zanim zapragniecie rzucić swoim FJ - SYMULATOR przez duże S. Co najmniej kilkanaście / kilkadziesiąt godzin lotu. Na początek FMS , potem AFPD.

3. Za wczasu nauczcie się rzucać samemu , chyba że macie doświadczone "wyrzutnie" ;D

Pod wiatr, gaz na full, lotki w górę i praktycznie poziomy rzut. Odwagi.

4. Na początku latajcie wysoko i z gazem 25-30%. Wiem co piszę. Zapomnijcie o lotach na małych wysokościach z prędkościami powyżej 120 km/h . Takie loty tylko dla modelarzy z wieloletnim doświadczeniem - nie dla nas początkujących. Patrz pierwszy kret z linku. Jest to zgubny wpływ filmików z YT na konstrukcję naszych FJ.

 

Wylatałem "już" w powietrzu 3 godziny i powiem wam jedno: nie chcę latać żadnym innym modelem. No może nie do końca jest to prawdą. Sklejam kartonowy model SU-27 w skali 1:16. Jak znajdę odpowiednio dużo informacji na temat techniki laminowania modelu kartonowego to może na jesień przełożę "bebechy" z FJ i w powietrze ...

Puki co , to życzę wszystkim niezdecydowanym odwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pierwszy kret był z winy pilota jak na moje oko, brak żadnej reakcji by to odbić i uratować. Drugi co prawda to już czysty przypadek który się zdarza każdemu przy próbie akrobacji :mrgreen: Sławo nie wprowadzaj ludzi w błąd gdyż ten model nie nadaje się dla początkujących, jak sam powiedziałeś będą krety, a nie po to kupuje się szybkie modele by je rozbijać ciągle. Symulator też nie pomoże, chyba że sami będziemy sobie stwarzać trudne sytuacje i z nich wychodzić, nie pomijając żeby robić to szybkim modelem. A może po jakimś czasie okiełznamy FJ w powietrzu, latając wcześniej na samym symulatorze [chodź wątpię, tym bardziej że po FMS raczej jest to niemożliwe, to koszt AeroFly bądź RealFlight to około 500-800zł] .

 

PS: Zamówiłem wyposażenie do swojego i czekam na dostawę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Właśnie skończyłem FJ. Po problemach z reg. wszystko jest OK już. Nie mam aparatu, został w warszawie u siostry, ale 3djecia z telefonu mam: [tak na rozpoznanie. jak dorwę aparat zrobię lepsze]

 

3db12edd.jpg

a1ea0b92.jpg

41435186.jpg

 

 

[ten telefon sprawił ze kolor wyszedł jakby był przecierany xD ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.