Jump to content

rozdzielenie światła laserowego


mati1988k

Recommended Posts

Guest Anonymous

Hmm efekt dyfrakcji czy jak sie to tam nazywa zachodzi.

 

Taki albo podobny efekt możesz uzyskać poprzez przepuszczenie wiązki światła laserowego przez płytę CD pozbawioną nadruku (żeby pozostala przeźroczysta płytka z plastiku). Czasem jak sie kupić 10 czy więcej płyt CD-DVD w boxie plastikowym, to na spodzie albo na wierzchu jest opakowania jest taka własnie płyta pozbawiona nadruku i tej lustrzanej warstwy. Jest ona jednak pełna mikrodziurek które powodują takie załamania światła...

 

EDITED

 

możesz też świecić laserem w płytę z nadrukiem, ale wtedy wiązka światła już po dyfrakcji odbije się od lustra i efekt będzie widoczny po tej samej stronie płyty, po której jest źródło światła jednorodnego (laser)

Link to comment
Share on other sites

Niestety nie działa :) Bo te plastikowe przekładki (tak to sobie nazwałem :P ) są z plastiku. płyta cd po zdarciu warstwy odbijającej światło też nie działa (wydaje mi się ze kiedyś oglądałem program o cd "jak to jest zrobione" i też jest z plastiku. Jedyne co działa to odbicie od płyty z niezdrapaną warstwą, ale mi zależy na tym żeby światło nie było odbite.

 

A laser będę miał podobny jak ten do którego podałem link. Na razie testuje na takim z kiosku ;)

 

Wydaje mi się ze ta folia to siata dyfrakcyjna :)

 

Edit:

 

Jednak działa z cd :) ale rozczepia tylko na 3 promienie a mi zależy na większej ilości :) Orientuje się może ktoś gdzie kupię siatkę dyfrakcyjną w poznaniu ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Anonymous

Płyta CD działa własnie jak siatka dyfracyjna ;) Spróbuj z płytą DVD, ma wiąkszą gęstość danych więc więcej otworków ;) Chociaż nie jestem pewien czy płyta DVD jest już tak samo zbudowana jak CD, ale o tym możesz poczytac na Google

Link to comment
Share on other sites

Proponuje inny ciekawy eksperyment tzn załamanie światła na ostrzu, najlepiej do tego nadaje sie żyletka i jeden warunek laser musi być naprawdę monochromatyczny. Umieszcza sie ostrze dobrze przymocowane i powolutku naprowadza na niego promien lasera na ścianie za ostrzem powinny byc widoczne paski w dół od krawedzi ostrza objawiające falową naturę światła.

Pozdrawiam

Arek K

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.