Skocz do zawartości

rozdzielenie światła laserowego


mati1988k

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm efekt dyfrakcji czy jak sie to tam nazywa zachodzi.

 

Taki albo podobny efekt możesz uzyskać poprzez przepuszczenie wiązki światła laserowego przez płytę CD pozbawioną nadruku (żeby pozostala przeźroczysta płytka z plastiku). Czasem jak sie kupić 10 czy więcej płyt CD-DVD w boxie plastikowym, to na spodzie albo na wierzchu jest opakowania jest taka własnie płyta pozbawiona nadruku i tej lustrzanej warstwy. Jest ona jednak pełna mikrodziurek które powodują takie załamania światła...

 

EDITED

 

możesz też świecić laserem w płytę z nadrukiem, ale wtedy wiązka światła już po dyfrakcji odbije się od lustra i efekt będzie widoczny po tej samej stronie płyty, po której jest źródło światła jednorodnego (laser)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie działa :) Bo te plastikowe przekładki (tak to sobie nazwałem :P ) są z plastiku. płyta cd po zdarciu warstwy odbijającej światło też nie działa (wydaje mi się ze kiedyś oglądałem program o cd "jak to jest zrobione" i też jest z plastiku. Jedyne co działa to odbicie od płyty z niezdrapaną warstwą, ale mi zależy na tym żeby światło nie było odbite.

 

A laser będę miał podobny jak ten do którego podałem link. Na razie testuje na takim z kiosku ;)

 

Wydaje mi się ze ta folia to siata dyfrakcyjna :)

 

Edit:

 

Jednak działa z cd :) ale rozczepia tylko na 3 promienie a mi zależy na większej ilości :) Orientuje się może ktoś gdzie kupię siatkę dyfrakcyjną w poznaniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta CD działa własnie jak siatka dyfracyjna ;) Spróbuj z płytą DVD, ma wiąkszą gęstość danych więc więcej otworków ;) Chociaż nie jestem pewien czy płyta DVD jest już tak samo zbudowana jak CD, ale o tym możesz poczytac na Google

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje inny ciekawy eksperyment tzn załamanie światła na ostrzu, najlepiej do tego nadaje sie żyletka i jeden warunek laser musi być naprawdę monochromatyczny. Umieszcza sie ostrze dobrze przymocowane i powolutku naprowadza na niego promien lasera na ścianie za ostrzem powinny byc widoczne paski w dół od krawedzi ostrza objawiające falową naturę światła.

Pozdrawiam

Arek K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.