Skocz do zawartości

GeeBee EPP


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś już czas temu zamówiłem sobie w UH model samolotu GeeBee wykonany z pianki EPP. W trakcie realizacji zamówienia stwierdziłem, że w sumie to chyba pomału będę się opowiadał za napędęm plującym olejem i nie przepalonym paliwem, brudnym i śmierdzącym, trudnym w regulacji (ale za to ładnie pierdzącym), no ale co zrobić z pszczółką, która po miesiącu oczekiwania w końcu przyszła?

 

Tak wygląda po wyjęciu z pudła:

 

1007441go5.th.jpg

 

Dopiero po zobaczeniu tego zdjęcia zobaczyłem, że samolot jest nieźle wzmocniony węglem :)

 

Jeśli chodzi o dane techniczne:

 

Spec.

Fuselage length: 800mm

WingSpan: 880mm

Wing Area: 21dm2

Flying Weight: 300 - 390g

Wymiary się mniej więcej zgadzają natomiast jeśli chodzi o wagę... jak to zwykle bywa, minimalna podana wartość jest przeze mnie nie do osiągnięcia. Elementy tego modelu rzucone na wagę kuchenną (mało precyzyjną) dają odczyt około 200 g. A gdzie reszta?

4 serwa - 36 g

pakiet (niechta już będzie 800 mah) około - 80 g

silnik - 40 g

regulator - 20 gram

odbiornik - trudno powiedzieć.

 

Jeśli chodzi o wykonanie modelu to wszytko fajnie pieknie, tylko...

Statecznik pionowy, a własciwie to tylna część samolotu jest krzywa. Chciałem to pokazać na zdjęciu, lecz niestety nie mogę tego uchwycić. Pewnie jest źle wklejony element który nadaje kształt statecznikowi i jest śmiesznie zwichrowany (zastanawiam się czy nie będzie to miało wpływu na zachowanie w locie - a nie chciałbym bardzo otwierać kadłuba...).

 

Po drugie, to nie wyobrażam sobie, w jaki sposób wymieniać pakiet... Jest tutaj fajna półka, pewnie przewidziana na klamoty, ale po złożeniu modelu nie ma do niej dostępu...

 

To by było narazie tyla. Jakby miał ktoś jakieś pytania, to chętnie odpowiem.

 

EDITED:

 

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6456&Product_Name=SuperSimple_18A_ESC - regulator

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5354&Product_Name=FC_28-22_Brushless_Outrunner__1200kv - silnik

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6470&Product_Name=ZIPPY_1000mAh_3S1P_25C lub http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7834&Product_Name=Battery_1000mAh_3S1P_20C lub http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6784&Product_Name=ZIPPY_800mAh_3S1P_20C - pakiet

 

odbiornik r700 albo art-techu jakiś 6 kanalowy - takimi dysponuję. Serwa EM 9 gramowe. Takie akurat posiadam...

 

Proszę o weryfikację założeń dot. wyposażenia.

 

jednym słowem, opieram się na dosyć minimalistycznym wyposażeniu... ale jak już powiedziałem, nie chcę inwestować dużo w elektryki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak lata widzialem, A co do schematu budowy to jest calkiem dokładna, jak na model za te pieniądze, instrukcja. Niemniej jednak, dalej nie wiem gdzie umieścić pakiet, żeby jego wymiana po wylataniu pierwszego nie nastręczała problemu. Zadałem już pytanie do tej relacji z budowy, więc zobaczymy czy pojawi się odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

 

Nasze konstrukcje jednak się troszkę różnią.

 

U Ciebie widać na zdjeciu, i zresztą to potwierdziłeś, że kadłub od góry będzie zamykany na rzepy. U mnie natomiast żadnych rzepów nie ma, co widać na fotce:

 

42308474zn0.th.jpg

 

Natomiast wg planów i zamysłów projektanta kadłub ma być zamykany od góry, zresztą od dolu też, takim o paskiem z EPP:

 

67378694an7.th.jpg

 

Wymyśliłem, że przykrycie kadłuba przykleję na taśmę dwustronną. Zawsze takie połączenie można w miarę bezinwazyjnie rozerwać, a ewentualnie brudną taśmę można wymienić. Poza tym jest stosunkowo mocne... Natomiast EPP z UhuPorem jest raczej nierozerwalne bez strat dla materiału. Nie widzę innego sposoby na umiejscownie akku jak tylko na tym solidnym bloku z EPP, a że muszę mieć do niego jakiś dostęp to kombinuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

 

Wczora z wieczora trochę pchnąłem model ku przodowi.

Żeby umożliwić sobie założenie podwozia, trzeba było całkiem nowiuśki, wogóle niezniszczony model pociachać nożem:

 

naciciekadubatb5.jpg

 

Samo mocowanie podwozia głównego wygląda tak:

 

widoknamocowaniepodwoziyx1.jpg

 

Sklejkowe elementy przeykleilem do EPP na gęsty CA, związały odrazu. U Mirka te paski zipy są ułożone inaczej, ale u mnie nie było miejsca pod skrzydłem na tyle, żeby je tam umieścić, dlatego są zamocowane na dole.

 

Później poszła płoza ogonowa do pracy:

 

pozaogonowaol2.jpg

 

Została włożona na okolo połowę długości, po uprzednim nacięciu części tylnej kadłuba. Później w to miejsce poszedł CA. Myślałem czy dobrze robię lejąc CA na EPP, ale zachowuje swoje właściwości po wyschnięciu, więc chyba nic złego stać się nie powinno.

 

Później skrzydło. Aktualnie wygląda to tak:

 

skrzydoxp1.jpg

 

ale ze skrzydłem musiałem się nieźle napocić. Otwór na skrzdło w kadłubie był za mały, musiałem go wydłużyć nieznacznie obcinające piankę w kadłubie przy krawędzi spływu (0,5 cm - więcej się nie dało :( ) i naciąć delikatnie EPP w kadlubie przy krawędzi natarcia. Po 10 minutowym boju skrzydło było na swoim miejscu. Jego jednak nie przyklejam, bo siedzi megasztywno w kadłubie i nie ma szansy na to żeby się ruszyło. Poza tym, przy kretobiciu zachowa jakąś autonomiczność i może nie wyrwie dziury w kadłubie.

 

Statecznik i ster wysoości na koniec:

 

statecznikal4.jpg

 

Wszedł tak jak powinien, z oporami ale bez draki. W przypadku skrzydła, naprawdę bałem się że uszkodzę kadłub. Muszę przemyśleć jeszcze kwestię, czy przykleić statecznik poziomy do kadłuba... albo ściągnąć rozwiązanie od Mirka 8)

 

To by było tyle na wczoraj. Dziś może zamontuję serwa i zawiasy.

 

PS. Tym razem zdjęcia duże (nie trzeba klikać). Jest to wynikiem opierdzielu i groźby banem przez Sławka vel slawekmod (tak tak, kolor pietruchy dostał i się rozkręcił ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Też mam podobny modelik tyle że Extre. Również przestraszyłem się pokrzywionych części statecznika pionowego(właściwie to kadłub był lekko krzywy(tak samo jak u ciebie)), ale postanowiłem zostawić tak jak jest. Odziwo model szedł 'jak po sznurku" bez zadnego trymowania. Lata się świetnie. Model bardzo zwrotny więc na oblot małe wychylenia. Ja zrobiłem modelik bez podwozia.

Jak sie uda to wrzuce zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Gość Anonymous

Czołem :!:

 

Wreszcie czas rozgrzebać temat na nowo. Przyszło wyposażenie w składzie:

- silnik 3f coś jak emax 2822 czy jakoś tak

- 3 x Rhino 1050 20 C

- regulator Simple 18 A (ale chyba zastosuję Turnigy Plush 25 A, bo ten simple jest - chyba za bardzo simple - ma mega cienkie przewody zasilajace silnik)

- śmigła to jakieś tam z zapasów mam 9x5 i 10x4,7 GWSu

- do tego serwa EM 9g (mam takich kilka z zapasów - tylko nie piszcie że są do dupy, bo będziecie nudni :) poza tym jak już takie serwo nie jest fabrycznie zepsute to jest całkiem szybkie i nieźle trzyma, poza tym nie mam HXT900)

- odbiornik to R700 albo Art-tech'a 6kanałowy.

Składanie sprzętu trwało trochę, (nie)stety jestem studentem :)

 

Wstępnie przymierzałem wyposażenie i chyba będzie problem z wyważeniem (zbyt ciężki zadek). Dziś wkleilem na nowo sklejkę pod serwa, poprzednio przyklejona CA odlazła, więc użyłem epoxy 5 min. Z modyfikacji, to poprawię podwozie, obie golenie połączę na wysokości osi kół jakimś drutem, coby się nie rozchodziły przy lądowaniu - są naprawdę miękkie. Jutro ciąg dalszy składania - zostało wkleić lotki ( :| ) i rzepy pod wyposażenie i do sklejenia kadłuba - te muszę dopiero kupić.

 

Pozdrawiam!

 

PS. ewentualne fotki może jutro, jak przeżyję laborki ;)

 

---== EDITED ==---

 

Zauważyłem, że w pierwszym poście są linki do wypsażenia :) Silnik taki jak ten z linku. Jesli będzie problem z wyposażeniem, to dam dzwonka turnigy Aerodrive, jest kilka gram cięższy (i niestety bieże więcej Amperów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Gość Anonymous

Czołem :)

 

Można podsumować w końcu dobrym słowem ten samolot. Okazało się że nawet lata i to całkiem fajnie. Ma jednak stanowczo za krótki przód i aby wyważyć go jakoś z sensem (kiepsko wyważony jeszcze gorzej lata - w sumie to ciężko to nazwać lotem) trzeba dołożyć na przodzie dużo ołowiu, albo wydłużyć przód (np. sklejką depronową) i całe wyposażenie przenieść jak najbliżej przodu.

 

Latając spokojnie na pakiecie 1050 mah i na śmigle 10 x 5 można polatać całkiem długo. Wymieniłem w nim silnik na Turnigy dzwonek - co poprawiło osiągi i zmniejszyło zużycie prądu.

 

Model sprawia dużo frajdy i nie przynosi stresu (w przypadku dzwona - a miało to miejsce wiele razy, m.in. dziś, zazwyczaj wystarczy wymienić śmigło i gdzieniegdzie użyć taśmy).

 

Dzięki dla Krzyśka i Sławka za pomoc w regulacji modelu :) Inaczej odstawiłbym go na półkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Fotki są z latania z przedwczoraj - model był doważany na siłę, co widać na jednym ze zdjęć :) Wczoraj został trochę zmodyfikowany co pozwoliło zdjąć trochę wkrętów i śrub. Siłą rzeczy nie ma na fotkach tej modyfikacji - no ale dziś nie mieliśmy aparatu.

 

 

 

dsc0193p.jpg

dsc0210n.jpg

dsc0216gqh.jpg

dsc0222x.jpg

dsc0245h.jpg

dsc0246g.jpg

dsc0247g.jpg

dsc0254i.jpg

dsc0256hkw.jpg

dsc0259p.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.