Skocz do zawartości

Corona RP8D1 i dedykowanie kanałów ogólnie w odbiornikach


Bart_007

Rekomendowane odpowiedzi

chcę zapytać o taką rzecz - w R700 jest kanał nr 6 przypisany do klap (FLAP, AUX1). Czy corona RP8D1 też ma taki dedykowany kanał ? Pytam, bo jestem trochę zielony w tych sprawach, a już wiem, że moja aparatura MX-12 nie ma możliwości dowolnego przypisywania kanałów.

 

Bart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, do którego kanału co jest przypisane, to wyłącznie sprawa nadajników.

Różne firmy mają różnie, ale w nadajnikach.

Odbiorniki nie mają o tym pojęcia - przynajmniej te, które do tej pory widziałem, czy o nich czytałem.

Natomiast niektóre nadajniki mogą tą kolejność mieć zmienianą dowolnie, albo nawet mieć w pamięci profile dla różnych firm.

 

Może to być przydatne, gdy masz więcej niż jeden nadajnik z różnymi kolejnościami kanałów: np kiedyś miałem MPX Cockpit i Hiteca Flash, więc nie mogłem zamieniać modeli bez grzebania we wtyczkach odbiorników - modele były przypisane do nadajników.

Nabyłem MPX Evo i już mogłem to zamieniać, bo MPX Evo udawał Hiteca...

Nie wiem, czy jasno wyjaśniłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wyjaśniłeś jasno - choć łapię tylko konkluzję - że to kwestia nadajnika a nie odbiornika. W innym wątku pisałem, że padł mi w R700 kanał nr1 do którego podpina się silnik. Wykombinowałem sobie, że szkoda od razu wymieniać odbiornik i wykorzystam kanał nr 5 , który wg instrukcji przypisany jest do GEAR. Chciałem by kanał GEAR odpalany przełącznikiem uruchamiał silnik (oczywiście od razu na pełnych obrotach, bez możliwości regulacji). No i wybito mi to z głowy - że się nie da (prawda to ? ). Zainteresowałem się więc nową coroną i chciałem się upewnić, że mimo obsługi aż 8 kanałów będzie ten jeden , na którym uruchomię klapy. (w tej chwili też mam teoretycznie 2 kanały w zapasie - jednak bezużyteczne). Możesz potwierdzić to co wyboldowałem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem by kanał GEAR odpalany przełącznikiem uruchamiał silnik (oczywiście od razu na pełnych obrotach, bez możliwości regulacji).

No i wybito mi to z głowy - że się nie da (prawda to ? )

To sobie sprawdź, a nie pytasz o to po raz kolejny.

Da się zrobić bardzo dużo rzeczy i to też.

Tylko po co, albo dlaczego komplikować i tak trudne życie początkującego (jak mniemam :) ) modelarza.

Zostaw ten zepsuty odbiornik do szybowca, o ile się nie boisz, że skoro 1 kanał nie działa, to reszta jest ok.

 

 

Zainteresowałem się więc nową coroną i chciałem się upewnić, że mimo obsługi aż 8 kanałów będzie ten jeden , na którym uruchomię klapy.

Twój nadajnik ma 6 kanałów (od 1 do 6), które ze względu na mixery i inne funkcje "komputerowego" nadajnika nie mogą być zamieniane (są w stały sposób przypisane do odpowiednich elementów sterowych nadajnika)

Każdy odbiornik, który ma te kanały będzie działał tak samo, niezależnie od producenta.

Wykorzysta kanały nadajnika (od 1 do 6, pozostałe z Twoim nadajnikiem nigdy nie zadziałają).

 

 

 

 

album_pic.php?pic_id=436

Dla przypomnienia (dla Graupnera): 1 to gaz, 2 lotki na wspólnym serwie, 3 wysokość, 4 kierunek, 5 podwozie, 6 klapy.

Po prostu w nadajniku konkretne drążki i przyciski "regulują" konkretne kanały, czyli czynności.

Do tego dochodzą mixery, których najprostszym przykładem mogą być klapolotki: podpinasz w 2 kanał odbiornika serwo lewego skrzydła, w 6 kanał serwo prawego skrzydła - w nadajniku włączasz odpowiedni mixer i w nadajniku sterowanie lotek i klap jest rozdzielone dwoma elementami (drążkiem i jakąś wajchą), a w odbiorniku te same serwa wykonują pracę jednocześnie jako lotki i klapy.

 

PS

Generalnie do lotek i tak wygodniej stosować dwa serwa i dwa kanały :)

Do małych modeli powstał nawet taki "dziwny" odbiornik Hiteca HFS 05MS (5 kanałowy, który ma kanały 1 do 4 i 6), właśnie do oddzielnych serw lotek/klapolotek w każdym skrzydle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w graupnerze lotki to kanały 2 i 5 :D. Nie wiem czy MX nie ma przypadkiem wolnych mixerów, wtedy wystarczy ustawić go aby kanał 6 śledził w 100% kanal pierwszy :D

 

I po czym wnosisz że padł ci pierwszy kanał ?? Może właśnie włączyłeś mixer w aparaturze który go blokuje, albo przypisałeś go do wyłącznika ?? Zaznaczam że nie znam MX a uwagi odnosze od MC :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w graupnerze lotki to kanały 2 i 5

W każdym Graupnerze?

Ty masz MC19 i albo ja nie czaję, albo instrukcja do MX12 jest jakaś lewa?

 

 

album_pic.php?pic_id=437

Zobacz, tu są tylko dwa rodzaje samolotów z lotkami:

Normal - jedno serwo na obie lotki k2

Flaperon - nazwijmy klapolotki: po jednym serwie na skrzydło (wpięte w kanał lotki - k2, drugie w AUX1-k6)

Są jeszcze dwa układy typu delta/V (ale to już zupełnie nie na temat, podam dla porządku)

Elevon - powiedzmy delta: (jedno serwo wpięte w kanał lotki- k2, drugie w wysokość -k3)

V tail - to samo co powyżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No patrz Hubercie że Graupner mnie zaskoczył :D Ale tak to jest, wypuszczają tania alternatywę oparta na wyższym modelu to coś zmeiniają dla oka i logiki.

 

Graupnery które przewineły misie przez ręce to seria MC zaczynając od 10 do 24 włącznie, natomiast MX nei miałem okazji nawet w ręku trzymać i tu ZONK. Jest tak jak piszesz 2 i 6 :D

 

Elevon - powiedzmy delta: (jedno serwo wpięte w kanał lotki- k2, drugie w wysokość -k3)

V tail - to samo co powyżej

 

tu troche nie do końca, bo Vtail to kierunek i wysokość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vtail to kierunek i wysokość

Wg instrukcji MX12 nie jest to jasno określone - rysunek co innego, opis co innego - bezmyślnie zasugerowałem się rysunkiem :?

 

PS

A instrukcję podpatrzyłem tutaj: http://www.rokemodell.de/produkte/gr/gr4722mx-12_gb.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bart kojarzy trochę :roll:

 

Model zaliczył mi kolejnego kreta i po tym wydarzeniu nie działa silnik na 1 kanale. Nie działają też serwa podpięte pod "jedynkę".

Sam silnik i regler sprawdziłem na innym odbiorniku i jest ok.

Czuję że przy glebie poszedł większy prąd i wyjarał (glebę zaliczył na włączonym silniku).

To odpowiedź na pytanie : skąd wiem, że padł.

 

>>>wtedy wystarczy ustawić go aby kanał 6 śledził w 100% kanal pierwszy :D<<<

nie wiem, czy u mnie się da zrobić takie "śledzenie" kanału 1 przez kanał 5

 

Odpaliłem silnik na kanale 5 (gear). Silnik włącza się przełącznikiem - od razu na maxa.

na razie tak to zostawię. Reszta serw reaguje OK, więc nie panikuję, że uszkodzenie będzie postępować.

 

Nie mam polskiej instrukcji do tej apki i gubię się ( a właściwie nie zagłębiam) w kwestie mixerów i bardziej zaawansowanych ustawień. Pewnie przyjdzie na to czas.

 

Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem silnik na kanale 5 (gear). Silnik włącza się przełącznikiem - od razu na maxa.

Zobacz na 40 stronę instrukcji którą linkowałem.

Rozdział Switch select: tam możesz tak przestawić ustawienia, że będziesz miał 3 pozycje dla Gear Channel lub nawet sterowanie proporcjonalne dla Flap Channel (ale konkretnymi wajchami, nie drążkiem gazu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcję polską zdobyłem, w ustawieniach pomieszałem, gaz mam na kanale 5 i przełączniku "rocker" z dwustopniową regulacją ( 0 3/4 full ). Jeszcze tylko naciągnę zdeformowaną kabinkę na kadłub i w najbliższe bezwietrzne popołudnie ruszam na łąkę.

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.