Skocz do zawartości

Wycinanie laserem


Wabnycek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej! Mam takie małe pytanko, planuje budowę modelu funfly i teraz takie pytanie co do wycinania laserem. Jakie są koszty mniej więcej wycinki laserem, czytałem żeby to zrobić w artexie (sorka ale nie wiem jak się pisze) Model ma mieć 140cm rozpiętości, i mało było by do wycięcia bo większość to listewki tak wiec może się ktoś orientuje jakie to były by koszty! Z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artex przyjmuje pliki do wycinania w formacie DXF.Są to pliki programów CAD i Corel Draw. Godzina cięcia laserem to koszt około 45-50 zł i jest podobna we wszystkich firmach.Za wycięcie małej Katanki wyszło około 35 zł więc laser jest wydajny.Elementy trzeba umieścić na formatkach wielkości : sklejka 300x1000mm i balsa 100x1000mm.Warto w nazwie pliku wpisać grubość, ilość oraz rodzaj materiału z jakiego mają być wycięte elementy.Rysunki należy pogrupować na formatkach w zależności od grubości i rodzaju materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie koszt wyciecia tego modelu

 

007.JPG

 

Wyniosl wraz z materialem 120zl

 

Do wyciecia bylo bardzo duzo drobnych elementow choc materialu bylo malo

2x balsa 1,5mm

2x balsa 4mm

sklejka brzozowa 1,5mm (510x310)

sklejka topolowa 4mm (150x70)

 

Elementy koniecznie trzeba ukladac na warstwach, aby laser nie skakal z jednego miejsca na drugie tylko tnal po kolei. Skraca to czas ciecia, a placisz za czas pracy lasera.

 

Wracajac do tematu, nie dowiesz sie ile zaplacisz jak nie wytniesz. Ja zawsze wycinalem w Artexie i bylem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko super... Ale... Nigdy nie miałem styczności z taką formą wycinania i nie potrafię przełożyć planów „papierowych” na te zapisane w formie multimedialnej… W dodatku wszyscy modelarze których o to pytałem (w mojej okolicy) działają w stary sprawdzony sposób wycinając ręcznie.. Stąd moje pytanie czy ktoś się tym zajmuje? Jeśli tak to ile to kosztuje? I czy już ktoś korzystał z takiej usługi i czy jest zadowolony?

 

Pozdrawiam wszystkich… Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej jest skorzystać z planów w CAD, ale można też przekonwertować plany z PDF do CAD właśnie za pomocą Corela.W Corelu trzeba je zapisać jako pliki DXF, chociaż jak się zapisze jako PLT to programy CAD-owskie też je odczytają.Żeby jednak przygotować pliki poukładane na formatkach pod laser trzeba mieć podstawy posługiwania się Corel Draw, TurboCAD lub CAD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.