Jump to content

Panel zle działa


pablomaks2

Recommended Posts

Witam kolegów

 

Proszę o pomoc, mój panel startowy który zakupiłem jakiś czas temu, postanowiłem wypróbować. Niestety nie działa wyjście żarzenia świecy. Widziałem już wątek o panelu z podobną przypadłością, ale u mnie objawy są inne.

Otóż po przyłożeniu woltomierza, wskazuje on na wyjściu 10 V, aczkolwiek czytałem w innym wątku o panelu, że tutaj ten pomiar nie jest prawdziwy. Więc podłączyłem silniczek pod to wyjście 1.2. Po podłączeniu silniczek ani drgnie, coś dziwnie piszczy, a piszczenie narasta wraz z przekręcaniem potencjometru. Najpierw próbowałem ze świecą ale nie żarzyła za to klips tez piszczał.. podobnie jak przy silniku..

 

Co zrobić, Panowie pomóżcie bo w tych sprawach jestem noga kompletna.

A muszę przerobić mojego spita na spalinówkę..

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Postaw mi kawę na buycoffee.to

zasilanie świecy jest impulsowe -jeśli pomiar robisz zwykłym woltomierzem uniwersalnym to taki miernik wykonuje kilka pomiarów na sekundę - zbyt szybko zmienia sie napięcie na wyjściu by miernik to wyłapał . I koniec końców pokaże złapaną wartość szczytową . -podepnij żarówkę samochodową 5W i wtedy pokręć potencjometrem . Jesli świeca nie żarzyła to może być uszkodzona albo jest uwalony panel albo wydajność prądowa źródła zasilania jest za mała

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Podłącz żarówkę 12v 5W od kierunkowskazów czy podobną, powinna delikatnie świecić i zmieniać natężenie światła pod wpływem zmiany położenia potencjometru.Panel jak piszczy to znaczy że działa.Sprawdź napięcie zasilania panelu ,musi,być w granicach 10-13V (zapewne tu jest przyczyna braku żarzenia).Pomiar zasilania panelu zrób na podłączonej świecy żarowej (pod obciążeniem).Jeden kolega u mnie też tak miał i akumulator żelowy był już padnięty,Pomiar napięcia na klipsie od świecy nic ci nie da ponieważ na świecy są impulsy napięcia 12V o zmiennej szerokości (modulacja PWM).Na 100% jestem przekonany że problem leży w zbyt niskim napięciu zasilania panelu.Pozdr.

 

Edit: pisałem razem z Krzyśkiem. :D

Link to comment
Share on other sites

Witam

 

Test z żarówką pomógł...

Jak się okazuje, co nie było dla mnie oczywiste.. mój panel przy potencjometrze ma skale od 1 do 6.. myślałem że przy 6 to daje 6v.. jak się okazuje wcale nie..

Świecę testowałem przy ustawieniu 1 góra 2 żeby nie spalić.. ale świeca zaczyna żarzyć dopiero przy ustawieniu 4-6..

To wyjaśnia również dlaczego silniczek nie chciał wystartować..

Tak że dziękuję wszystkim za pomoc :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.