Jump to content

Problem z diodami


Barlu

Recommended Posts

Mam problem ponieważ, podłączam 10sztuk (na razie, ma być 13) diod LED równolegle do bec-a, pod odbiornik i co się okazuje, żadna dioda nie chcę zaświecić a regulator zaczyna wariować, pipczeć co chwile a czasem to pipczenie przeobraża się w szum i znów pipczenie. Patrzyłem miernikiem, zasilanie dochodzi do diody. Podłączyłem jak należy, krótszy drucik od LED-a do - a do dłuższego do +. Mniej więcej pseudoschemat poniżej przedstawia połączenie i jak to zrobiłem. Kable raczej prądowo wyrabiają bo, diody ciągną 0,3A (jedna 0,03A). A więc i zasilanie prądowo jest ok, bo bec ma wydajność 1A.

 

1e532c65.bmp

 

Co może być nie tak? Poradzi mi ktoś.

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Przecież diody LED mają zasilanie max w okolicach 2,2V , tak jak napisał poprzednik potrzebny jest rezystor (przy napięciu 5V o wartości 100-220 Ohm).Ciekawe czy nie popaliłeś LED-ów.Lepiej daj po dwie w szereg i takie pary podłączaj równolegle do 5V.Wtedy obejdziesz się bez rezystora.

Link to comment
Share on other sites

Dioda sama z siebie nie ogranicza poboru prądu . Mam ledy 5 W (pięć wat !) które przy zasilaniu 12 V potrafią pożreć 2,5 ampera - grzeją sie jak jeden smok a ich lifetime leci na łeb na szyję i z 10 tyś godzin robi sie 5 minut :wink:

Nawet przy łączeniu szeregowym dwoch diodek tez dodałbym szeregowy rezystor

Link to comment
Share on other sites

Kurcze, koleś który sprzedawał mówił że są na 4.5V (od ojca z pracy). Właśnie, jaki ja mam BEC :evil: Nie wiem, idzie z regulatora TP MAG8 18A. Czyli między druciki + lub - (czy w jeden i drugi) każdej diody wlutować opornik 600om? (nie znam się na tym). Panie Sławku, diody LED z tych mocnych są na 3.5V, tylko z mocnych czerwona i pomarańczowa bodajże są na 2.5V, z tego co mi wiadomo. Czyli całą robota praktycznie na marne? :evil:

 

EDIT

Z tego co wynika ze wzoru w tym artykule: http://www.dzikie.net/index.php?art=diody-faq jeśli diody będą na 3,5V i będą pobierać 0,03A, na każdą diodę potrzebuję opornika 50om :D Czyli jeszcze nie wszystko (robota) stracone? :jupi:

Link to comment
Share on other sites

ze wzoru tak ale wiele diod ma dodatni wspólczynnik temperaturowy - im cieplej tym wiecej pradu .

Pozatym warto było by wiedzic co to za diodki by dobrac dla nich max prąd przewodzenia . Co do reszty to nie ma o co kruszyć kopii .

Wydaje mi sie że bec jest impulsowy i widzi prąd udarowy przy włączeniu ledów dlatego ogranicza

EDIT : nie ma diod na 4,5 , 3,5 czy 1,8v ... napięcie zapłonu determinowane jest też prądem a wartości te są rózne nie tyle dla koloru co dla konkretnego typu półprzewodnika .

Reszta to taki bełkot sprzedawców

Link to comment
Share on other sites

Czyli jednak muszę się postarać o zasilanie np z akumulatora? :evil: (przy szeregowym łączeniu 4-6diod miało by to sens z 11V chyba z odpowiednim opornikiem) To co radzicie począć? Ja jestem łysy, i nie do końca wiem o co chodzi z tym prądem impulsowym :(

 

EDIT: Aha. Diody nie wiem jakie to są... (producent) Przy 5V się nawet nie grzały. (pojedyncze sprawdzałem kabelkami od BEC-a i działało)

 

EDIT2:

Jeśli dobrze się orientuje to przy 11V w szeregowym łączeniu 5diod przypadałoby 2.2V, czyli naładowany akumulator karmiłby diody 2,5v napięciem. Dobrze mówię, prąd w łączeniu szeregowym dzieli się na "poszczególne części" do których dopływa? :roll: (i 5diod w szeregu by mi nawet pasowało)

Póki co jestem uziemiony :twisted:

Link to comment
Share on other sites

prąd w łączeniu szeregowym dzieli się na "poszczególne części" do których dopływa?

Źle - tak jest w połączeniu równoległym.

Tak jak pisali Koledzy, zawsze w szereg z diodami dawaj rezystor ograniczający prąd.

Link to comment
Share on other sites

Czyli jeśli podłącze szeregowo pod 12,4V (w pełni naładowany akumulator li-pol 3S) 6diod i dam rezystor 15om w szeregu to powinno wystarczyć. Chyba że wzór jest mylny (wychodzi mi 13,3om lecz nie ma takich oporników).

 

Wychodzi na to że część artykułu jest błędna:

 

przykład: "W takich przypadkach rezystor jest zbędny. Z diodami zielonymi o napięciu przewodzenia 2,2V to już się nam nie uda. Ponieważ jeżeli podłączymy szeregowo 5 sztuk (przy napięciu zasilania 12V) każda będzie pracować przy napięciu 2,4V (czyli trochę za dużym ale można sprawdzić czy diody nie będą się grzały i wtedy powinny pracować normalnie, choć spadnie ich żywotność). Natomiast przy 6 diodach, dla każdej przypadnie napięcie 2V- w tym wypadku będą świecić za słabo." (mowa była tu o szeregowym)

 

Może mi ktoś napisać jak mary do głupiego co mam dokładnie zrobić (i dać link ido poszczególnych pojęć jeśli będą zawarte)

 

Bo już się zmieszałem :cry:

Link to comment
Share on other sites

Luuudzieeeeeee :!: :!: :!: :!:

 

Za moich czasów prawo Ohma było w zakresie zajęć z fizyki w szkole podstawowej :evil:

 

1.Żeby podłączać te LED-y musisz obowiązkowo przypomnieć sobie ten wzór: I=U/R

 

2.Następnie dowiedzieć się jaki jest ich nominalny prąd pracy. Bez tego parametru nie da się prawidłowo zasilić LED-ów. Napięcie jest owszem ważne, ale prąd jest najistotniejszy, bo to własnie przekroczenie krytycznej wartości prądu powoduje znaczny spadek trwałości lub uszkodzenie LED-a.

 

3.Podłączyć diodę do twojego źródła zasilania szeregowo z opornikiem, który zapewni ograniczenie prądu (wyliczone z powyższego wzoru) do wartości bezpiecznej dla użytych LED-ów. Przy obliczaniu prądu musisz uwzględnić spadek napięcia na diodzie (1.5 - 4.5V zależnie od typu LED-a).

 

Przykład 1:

 

Napiecie 5V, typowy LED czerwony 20mA/1.5V

 

R = (5V-1,5V)/0,02A

R = 175 Ohm

 

Przykład 2:

 

Napiecie 5V, 2 typowe LED-y połączone szeregowo, czerwone 20mA/1.5V

 

R = (5V-3V)/0,02A

R = 100 Ohm

 

Otrzymane wartości nie są krytyczne - można je zaokrąglić do najbliższej wartości typoszeregu.

 

Uwaga teraz będzie zadanie na szóstkę - to dla geniuszy bo trzeba znać drugi wzór 8) :idea:

 

Oprócz rezystancji warto policzyć też moc traconą na oporniku, coby go nie skopcić. Może w przypadku zwykłych LED-ów to nie grozi, ale podłączając superjasne powerLED-y trzeba już o tym pamiętać.

 

UWAGA - drugi wzór: P = U*I

 

Czyli w naszym przykładzie numer 1 :

 

P = (5V-1,5V) * 0,02A

P = 0,07 W

 

Czyli tutaj akurat nie ma sie czym przejmować bo najmniejsze rezystory mają moc 1/8 W (czyli 0,125W - dla leniwych).

Link to comment
Share on other sites

Wywnioskuje coś tego i dopasuje opornik odpowiedni. Dzięki... To nie ta szkoła jazdy, nie moja szkołą w Żelechowie, pół książki omijamy. Jak coś to jezscze zapytam, i jezscze pokaże co mi wyszło z obliczeń, ale to juz jutro :wink:

Link to comment
Share on other sites

Powiem Ci łądziak ,bardzo możliwe że będzie ono w 3kl. gim. lub pod konie 2gim. Może i był xD

 

Mi wyszło dla jednej diody:

R=50Ohm

P=0,045W

 

Dla każdej pojedynczej diody dać opornik?

 

Jeśli bym połączył 6 diod szeregowo, muszę zsumować napięcie jakie "wymagają" i podstawić je do wzoru?

 

(ja wiem że jak przedszkolak, ale no...)

 

EDIT: Pan weźmie 3glębokie oddechy :wink: Naprawdę mam "wybrakowaną" fizykę...

 

EDIT2: tak jest prawo Ohm-a, ale pod koniec drugiej gim, właśnie się zapytałem znajomej kiedy to jest "tłumaczone" na fizyce :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli diody łączysz szeregowo, to do szeregu diod niezależnie od ich ilości dajesz 1 opornik.

 

Spadki napiecia na diodach połączonych szeregowo sumują się (spadek na oporniku również :) ).

 

Jaki przyjąłeś spadek napięcia na LED-zie?

Jeżeli nie znasz tej wartości, można ją wyznaczyć podłączając tą nieznaną diodę do napięcia zasilania przez opornik wyliczony dla diody o napięciu 1.5V i mierząc miernikiem spadek napięcia na samej diodzie - jest on stały w dość dużym zakresie natężenia prądu (to taka cecha charakterystyki przewodzenia diody).

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem kolega Piotr napisał wszystko co jast potrzebne - nic dodać nic ująć. Ale zostaje jeszcze:

regulator zaczyna wariować, pipczeć co chwile a czasem to pipczenie przeobraża się w szum i znów pipczenie

Ja na tan temat niestety nic nie powiem (bo nie wiem :mrgreen:). Ale warto podłączyć diody w odpowiedni sposób (jak opisał Piotr) i sprawdzić, czy nadal występują te skutki uboczne. Być może wtedy ich nie będzie.

Link to comment
Share on other sites

Kurcze, koleś który sprzedawał mówił że są na 4.5V (od ojca z pracy)

 

Możliwe że masz diody z już wmontowanym rezystorem.

Są takie wykonywane na napięcia 5V i 12V.

Są to diody z oznaczeniami EL264.... lub EL333.... lub producenta Kingbright L934... lub L53...

Link to comment
Share on other sites

Ja niestety obawiam się ża masz BEC impulsowy i to jest przyczyną nie działania całego "układu".Policz wszystko na wyżej wymienionym programie,polutuj,jeszcze raz sprawdz polaryzację diod(mogłeś się pomylić) i jeśli w dalszym ciągu oświetlenie nie zadziala bedzie to ewidentnym dowodem na to że twój BEC nie jest liniowy.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.