Skocz do zawartości

Seagull Plasma, rok 1999 - jakie parametry serw?


SeKLeŚ
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panie i Panowie, poniżej zdjęcia modelu, który powolutku składam w piwnicy. Odkupiłem go z jakiegoś ogłoszenia jako kit do złożenia. Po otwarciu paczki okazało się, że model czekał na swój pierwszy lot 20 lat! Jego konstrukcja lekko odbiega od znanych mi, bardziej współczesnych rozwiązań (zero węgla itd) :

eae38707f65e790ce21cdb6f2e427b11.jpg

1bf589649b14cd4626ae5202d16f144e.jpg

 

Jaki to typ płatowca, każdy widzi.

 

Trochę danych :

- Długość (zapomniałem zmierzyć...).

- Rozpiętość skrzydeł 1500mm (z lekkim wzniosem).

- Wymiary lotek, około 600x30 mm.

- Rozpiętość statecznika poziomego 560mm.

- Wymiary steru wysokości 2x 260x45 mm.

- Wysokość statecznika pionowego 245mm.

- Wymiary steru kierunku 245x70 mm.

- Powierzchnia nośna wg producenta około 33dm2.

- Waga modelu około 3,5-4kg

- Zamontowany silnik to OS 46FX

 

Przy składaniu zatrzymałem się na etapie serw. Planowałem włożyć używane TGY-616MG. Takie miałem na stanie, producent w 99r zalecał użycie serw typu mini, więc... dlaczego nie? Parametry mają aż nadto wystarczające (tak oceniam). Niestety ich potencjometry są zbyt zużyte i nici z montażu.

 

Szukam więc nowych serw i z tym tematem zwracam się do Was po pomoc.

 

Czego potrzeba:

- Serwo na gaz

- Serwo steru wysokości

- Serwo steru kierunku

248bc8332fa99f3ad0f5b7cac69d383d.jpg

 

- Serwo lotek (jedno mini, aczkolwiek dwa mikrusy może by się zmieściły)

c3883a9eede21c8997543e5a5f7a2b5e.jpg

 

Oczywiście nie pytam o konkretne modele serw, ale o parametry (głównie moment) i inne uwagi dotyczące np. materiału przekładni.

 

Jeżeli zaproponujecie przy tym konkretne modele, też będzie ok, ale z uzasadnieniem dlaczego takie.

 

Jeżeli chodzi o napięcie zasilania, nie mam żadnych uwag. Odbiorniki hitec mają duży przedział akceptowanego napięcia, więc i opcja HV wchodzi w grę.

 

Aha, serwa analogowe też będą ok.

 

 

Z góry dziękuję za konkretne porady. Chciałbym mu dać kiedyś polatać, bo długo czekał na tą chwilę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Użyć możesz w zasadzie dowolne serwa ,które mają moment od 4kG*cm w górę o ile nie masz zamiaru latać jakiegoś szaleńczego 3d lub akrobacji . Nie ma w zasadzie znaczenia czy to będą serwa klasy mini , standard . Możesz zaoszczędzić nieco wagi stosując serwa klasy mini , ale z pewnością będą nieco droższe w tym wykonaniu od większych odpowiedników . W twoim modelu najbardziej na uszkodzenie narażone jest serwo od steru kierunku ze względu na kółko ogonowe tam proponował bym coś z mocną przekładnią np. metalową . Jak chcesz HV to rozsądne jest np.HITEC HS430BH 7,4V Analog ale HV za niecałe 50pln

Cześć!

 

Uratowałeś sytuację, bo już pomyślałem, że aby dostać odpowiedź na tym forum, trzeba napisać bylejaki post o polityce, czy cokolwiek co ściągnie fanów gównoburzy :)

 

Wracając do serw, po przeglądzie porad z innych źródeł, zakupiłem w Nastik 4szt Hitec HS-225BB. Nie mam parcia na HV. Faktycznie, na ster wysokości mogłem wybrać wersję MG, ale pożyjemy, zobaczymy. Jeżeli coś strzeli, wstawię po prostu zestaw naprawczy z wersji MG, albo kupię nowe serwo w tej właśnie wersji...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.