Skocz do zawartości

Łódż do wywozu zanęty wędkarska


specjalford

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich forumowiczów modelarzy myśle że tu uzyskam pomoc w budowie takiej łódki chodzi mi głównie o obudowe czy może być wykonana z blachy ocynk 0,45 grubość całość mam zamiar zbudować coś w stylu amfibia o wymiarach 85x25x40 za podpowiedzi z góry dziękuje niewiem czy wtym temacie to opisuje jak coś nietak to pszepraszam :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 173
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Witam.

 

Z blachy ocynkowek można zrobić kadłub - lecz będą później problemy z montowaniem pozostałych elementów napędu ( a dokładnie uszczelnieniem ) zwłaszcza dławicy, steru, mechanizmów wyrzutu zanęty, itd.

 

Proponuję w tym przypadku jak koledzy zrobić kadłub z laminatu metodą traconego styropianu.

Jeżeli Kolega nie miał do czynienia z żywicami - polecam w tym przypadku żywicę poliestrową. Wybacza więcej błędów u początkujących, jest zdecydowanie tańsza, dostępna w marketach budowalnych. Niestety jednym z makamentów jest to, że starsznie śmierdzi - więc laminowanie w mieszkaniu odpada. Oczywiście można zdecydować się na droższą żywicę epoksydową.

 

Co będzie potrzebne:

1. żywica poliestrowa z utwardzaczem

2. tkanina szklana ( tez można kupić w markecie ) 150 ( mata się w tym przypadku nie nadaje )

3. malutki wałek malarski ( wałek z gąbki )

4. blok styropianu - może być sklejony z kilku warstwa

 

Na początku należy przygotować kawałki styropianu, które będą odpowiadały wielkości łodzi.

Z bryły styropianiu wycinamy ostrym nożykiem ( całość szlifujemy papierem ściernym ) gotowy kadłub - taki jaki chcemy uzyskać.

Następnie cały kadłub dokładnie oklejamy zwykłą szarą taśmą klejącą do pakowania ( nie pomylić z taśmą malarską :D ).

 

W kolejnym kroku przycinamy tkaninę tak, aby dobrze układała się na dolnej części kadłuba.

Przygotowujemy tak dwa takie kawałki tkaniny.

 

Następnie rozrabiamy żywicę i malujemy spodnią część kadłuba żywicą - nakładamy tkaninę i wałkiem zamoczonym w żywicy przesączamy pierwszą całą tkaninę.

Następnie kładziemy drugi kawałek tkaniny, któy również przesączamy.

 

Gdy to nam się uda - zostawiamy kadłub na 3-4 godziny do utwardzenia żywicy.

 

Gdy żywica stwardnieje - wystające końce tkaniny ucinamy i powtarzamy całą powyższą czynność dla górnej części kadłuba czyli wycinamy dwa pasujące kawałki tkaniny i laminujemy górę.

 

Zostawiamy kadłub przynajmniej na 1-2 dni, aby dobrze wysechł. Ponieważ ta metoda jest prosta, lecz dającą niezbyt równą powierzchnię - bierzemy się za wyszlifowanie kadłuba.

Gdy jesteśmy już zadowoleni z jakości powierzchni kadłuba, musimy pozbyć się styropianu ze środka. Wycinamy więc duzy otwór w górnej części kadłuba. Przez ten otwór również będziemy później mieli dostęp do silnika i elektroniki. Oczywiście otwór trzeba będzie później zakryć zdejmowalną nadbudowką. Następnie rozpuszczamy i wypłukujemy styropian acetonem. Po wyczyszczeniu środka mamy gotowy kadłub do montowania napędu, steru, nadbudówki, mechanizmów wyrzutu zanęty, itd.

 

Życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz - dobra informacja. Ja testowałem tylko aceton z poliestrem. Utwardzonego nie chciał ruszy ruszyć. Aczkolwiek nie wiem, jakby się zachował, gdyby pływałby w acetonie kilka godzin. Mam kilka odpadów laminatu z poliestru - wrzucę na noc do słoiczka z acetonem.

 

Reasumując - bezpieczniej użyć jest nitro, gdy nie będzemy wiedzieli, jakiej żywicy użyliśmy :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwardzonej żywicy aceton a tym bardziej nitro nierusza

 

napewno nie ruszy za naszego żywota bo wpływ ma jednak jak mawiał pewien wielki :

Gdyby każdy dzielił gó#*& na atomy, to smród byłby po Urugwaj.

 

co znaczy że nie trzeba sie tym przejmować .

Jeśli chcesz mieć zewnetrzną warstwę odrazu ładną i piękną to musisz wykonac model , potem zdjać z niego forme negatywową po wysezonowaniu ................

ile chcesz tego zrobic ? jakie fundusze? bo zaraz sie może okaże że taniej będzie Tobie kupic gotowca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.