Skocz do zawartości

Model a antena


TEQ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ostatnio zaczynam się zastanawiać nad ustawieniem anteny w modelu. Jak wiadomo antena nie powinna być zwijana, plątana. Powinna iść prosto. Ale latam teraz tak małymi modelami gdzie takie ustawienie anteny graniczy z cudem... I wpadłem na pewien pomysł. Czy można w odbiorniku zostawić np 10cm anteny i przylutować pojedynczego męskiego pina. W skrzydle zabudować antenę, zrobić wyjście na żeńskiego pina i przyczepiać po prostu to co jest w odbiorniku? Łączna długość anteny zostałaby taka sama a ułatwiło by to wiele. Czy takie rozwiązanie nie będzie powodowało zakłóceń? Czy i jak wpłynie to na pracę odbiornika? Proszę o odpowiedź kogoś, kto zna się na tym bądź próbował już coś takiego zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście tego nie próbowałem ale jestem pewien, że wykonanie połączenia np. za pomocą golda 2mm się sprawdzi. Od małego zajmuję się amatorsko łącznością radiową a od 10 lat profesjonalnie. Przy 30/40 MHz możesz zrobić takie połączenie w zasadzie bezkarnie. Ważne żeby styk był dobry i nie umożliwiał przypadkowego rozłączenia. Wstawienie golda wydłuży trochę antenę i trzeba ją będzie lekko przyciąć tak aby długość była taka jak przed wstawieniem złącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w szkole elektronicznej więc lutowanie raczej mi nie obce :) Dziękuję za zainteresowanie tematem, zaraz posypią się podziękowania (no w końcu święta mamy :D ) Natomiast jeszcze pytanie czy robi to jakąś różnicę z jakiego kabla będę przedłużać antenę? Może to być zwykły drut emaliowany wklejony w skrzydło? Nie kryję że zależy mi na wadze, dodatkowo odbiornik będzie często zmieniał modele więc i skrzydła będę musiał przepinać. A antena w odbiorniku tylko jedna :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze zamiast "ciezkich" goldow zastosujesz gdniazdko i wtyczke od serwa (nawet bez plastikowej obudowy) lzejsze bedzie napewno.

 

Czyli po prostu zwykłe złącze na pinach, tak zamierzam robić :) Natomiast pytanie też czy inny drut użyty na antenę będzie się równie dobrze sprawować? Emaliowany drucik miedziany zwyczajnie łatwiej mi zabudować w skrzydle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to puszczenie anteny statecznikiem to fajna sprawa. Jednakże u mnie antena musi iść płatem. Tak więc w keson wkleję drut miedziany w emalii (mam taki 0.18mm) przykleję na CA w kesonie i po problemie. Mam nadzieję że zda to egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.