Skocz do zawartości

Jakie serwa do Katany 1,4mm ( z planów Sławka) ?


jakuban

Rekomendowane odpowiedzi

Gość slawekmod

Z Futab to chyba S3150 będzie odpowiednie, takie miałem kupić.Jednak kolega podpowiedział mi o tych Atlasach i wygląda na to że będą ok.Tańsze od Futaby o około 20zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Obawiam się ze te serwa będą delikatniejsze od futaby 3150 ,są też od niej słabsze i szersze. Futaba 3150 ma wszystkie koła mosiężne (solidniejsze) jedyną jej wadą jest ograniczenie napiecia zasilania do 6V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się ze te serwa będą delikatniejsze od futaby 3150 ,są też od niej słabsze i szersze. Futaba 3150 ma wszystkie koła mosiężne (solidniejsze) jedyną jej wadą jest ograniczenie napiecia zasilania do 6V

 

Jedno ma z plastiku czyli nie wszystkie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Dobra Olo ,to ktore jest z plastiku nie da sie połamać ;) Z mojego doświadczenia wynika że nie wiele się różnią wytrzymałością od plastikowych a dobre plastikowe bywaja trwalsze od aluminiowych . Przykład HS 125 i 5125 oba beznadziejne...

i stare HS80MG wszystkie koła z mosiądzu niezniszczalne prawie futaba 148 plastik praktycznie nie do rozwalenia chyba że pion w betonkę z 30 m ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

He he u nas to sie lata samolotami i szybowcami ale z drewna i laminatu a nie wydmuszkami do 3D gdzie samolot po zdjęciu pokrycia wygląda jak zrobiony z wykalaczek . Piszą solidna konstrukcja ze sklejki prawie arkusz idzie sklejki na niego .. Tylko zapominają dodać że go tak poażurowali że 90% wagi tego arkusza leży w koszu ze ścinkami a samolot bez poikrycia jak dobry ser większe otwory niż wręgi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Radek nie mam nic przeciwko 3d poza tym że w realu nie występuje ;) moc 1KM/1kg wagi wymaga od konstruktora budowy czegoś tak ekstremalnie lekkiego. Należalo by sobie zadać pytanie czy jest to nadal samolot z silnikiem czy silnik z samolotem ;).

Z jednej strony masz rację że ciężki model ma większą energie potencjalną która zamienia na energię kinetyczną przy spotkaniu z ziemią. tyle ze szybowiec F3B potrafi się wbić po skrzydlo i być zdolny dolotu zapytaj Arka Morawskiego a spotkanie z ziemią dla 3D konczy się zbiórka części do reklamówki. Wracając do serw można latać na wszystkim i na futabie i na hitecku i na JR i na innych serwach .Zastanawia mnie jednak słuszność "zaoszczędzenia" na serwie 15% jego wartości tracąc niemal 40% momentu 4,6KG*cm futaba 2,6KG*cm to następne. Oszczędność wydaje sie być tylko pozorna biorąc pod uwagę materiał z którego są zębatki futaba jest liczona pod 4,6Kg*cm a to n.n na 2,6KG*cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek nie mam nic przeciwko 3d poza tym że w realu nie występuje ;) moc 1KM/1kg wagi wymaga od konstruktora budowy czegoś tak ekstremalnie lekkiego. Należalo by sobie zadać pytanie czy jest to nadal samolot z silnikiem czy silnik z samolotem ;).

 

 

 

tyle ze szybowiec F3B potrafi się wbić po skrzydlo i być zdolny dolotu

 

a takie szybowce oczywiście występują w realu , hmmm tylko jak po takim wbiciu w ziemie wysiada pilot :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spadajcy model zamienia energie potencjalna (wysokosci) na kinetyczna (wzrost predkosci), moze temu jeszcze towarzyszyc wzrost energi kinetycznej spowodowany energia z pracy silnika :) a na ziemi rozpraszane jest to na cieplo, totalna rozwalke, wykopanie dziury, oraz czesc pochlaniana jest na ubicie zderzeniem niesprezystym kreta :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Serwa zastosuję takie jakie będę uważał za stosowne, co najwyżej ja poniosę konsekwencję mojej decyzji.

 

Oto dane Hyperiona:

 

Serwo cyfrowe Hyperion ATLAS DS13TMB-metalowe tryby

 

Dane techniczne :

 

-waga : 19,2g,

-serwo łożyskowane,

-metalowe tryby zapewniające świetne osiągi i długą żywotność,

-szybkość : 0.20 sec 60stopni przy 4,8V,

-szybkość : 0.16 sec 60stopni przy 6,0V,

-moment obrotowy : 3,6kg.cm przy 4,8V,

-moment obrotowy : 4,2kg.cm przy 6,0V,

-siła trzymania (holding torque) : 7,2kg.cm przy 4,8V oraz 8,4kg.cm przy 6,0V,

-wymiar : 29,5x13x27,6mm,

-temperatura pracy : -20 do + 60stopni C,

-zalecane zasilanie : 3,5-6,25V,

 

A poniżej Futaby S3150

 

Dane techniczne:

Prędkość: 0.24 sec/60deg przy 4.8V,

Moment obrotowy (siła): 3.9kg/cm przy 4.8V,

Holding power: 7.5kg/cm,

Długość: 28mm,

Szerokość: 13mm,

Wysokość: 19.7mm,

Waga: 23g,

Napięcie zasilania: 4.8V nie zalecane zasilanie 6.0V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! "Kamyczek_RC" które ty serwa porównujesz ? Sądzę że coś Ci się pomylił... sprostujmy parę faktów :

 

-Serwo cyfrowe Hyperion ATLAS DS13TMB-metalowe tryby :

 

wymiar 29,5x13x27,6mm

waga 19,7g ( sprawdzona )

-szybkość : 0.20 sec 60stopni przy 4,8V,

-szybkość : 0.16 sec 60stopni przy 6,0V,

-moment obrotowy : 3,6kg.cm przy 4,8V,

-moment obrotowy : 4,2kg.cm przy 6,0V,

-siła trzymania (holding torque) : 7,2kg.cm przy 4,8V oraz 8,4kg.cm przy 6,0V,

 

-Futaba S3150 :

 

wymiar 28x13x19,7mm

waga : 23g

Prędkość: 0.24 sec/60deg przy 4.8V,

Moment obrotowy (siła): 3.9kg/cm przy 4.8V,

Holding power: 7.5kg/cm,

 

Zakładając ze porównujesz te dwa serwa bo o nich mowa mogę podważyć twoje następujące stwierdzenia :

- serwa nie są delikatniejsze od futaby, mają większy moment obrotowy ponieważ mogę je zasilić 6.0V uzyskując sporo wyższy moment obrotowy oraz siłę trzymania.

-futaba jest cięższa o 3/4g oraz serwa nie są szersze od futaby ( oba serwa mają szerokość 13mm ) jedynie Hyperion są wyższe co akurat wpływa na ich korzyść ( prawdopodobnie zastosowano większy mocniejszy silnik )

 

Piszesz "Zastanawia mnie jednak słuszność "zaoszczędzenia" na serwie 15% jego wartości tracąc niemal 40% momentu 4,6KG*cm futaba 2,6KG*cm to następne"

 

A z danych technicznych jasno wynika dla 4,8V : futaba 3,9kg oraz hyperion 3,6kg więc żadne 40%.

 

No i na koniec kolejna najważniejsza sprawa... ciągle piszesz o momencie obrotowym zapominając o tym ze najwyraźniej co wynika z avtaru latasz modelami szybowców a nie 3D ! Tutaj ważniejszy jest kompromis miedzy czasem reakcji a momentem obrotowym a nie sam moment ! Futaba ma 0.24sec przy 4,8V gdzie hyperion ma już tylko 0.20sec. Osobiście uważam 0.18sec za granicę do 3D co przy niemożliwości zastosowania zasilania 6.0V w futanie jest jej bardzoo wielkim minusem, w hyperionie mogę zastosować spokojnie 6.0V uzyskując czas reakcji 0.16sec przy momencie 4.2kg co powala futabę w tym momencie na kolana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Futaba ma 10.8 mm mam ich 12szt i zero problemów.

Na wielu stronach mylnie podano niektóre wymiary i zaniżono parametry.

wdług mojego rozeznania jest to najsilniejsze serwo o tej grubości 10,8 mm! dostępne na rynku. Dlatego stosuje je w szybowcach f3b/f3f mieści się w skrzydle i nie poddaje się jak to bywa przy holowaniu za wyciągarka w przypadku hitecka HS5125 i HS125

Parametry z instrukcji wyjętej z serwa są następujące :

 

dla 4.8V: 3,7kG*cm ; Holding Power 9,3 kG ; speed 0,19s/45st.

dla 6V : 4,6kG*cm ; Holding Power 11,5 KG ; speed 0,15S/45st.

wymiary 30*29*10,8 mm

waga 23g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Wszystko pięknie ale znowu jest problem w liczbach... podane szybkości ( nawet jeśli założymy że nie zastosujemy się do zalecenia stosowania 4,8V ) są dla 45stopni gdzie hyperion ma dla 60stopni więc trzeba dodać 1/3 podanej szybkości co niestety zalicza futabę do wolnych serw co w moim osobistym odczuciu przekreśla je do ostrego 3D. Niestety nie ma cudów serwa zawsze robi się jakimś kompromisem zgodnie z ich przeznaczeniem stawiając albo na duży moment obrotowy tak jak w futabie ( zazwyczaj do szybowców lub trenerków ), szuka środka pomiędzy szybkością a momentem obrotowym ( np. modele 3D ) oraz stawia na dużą szybkość a bardzo mały moment obrotowy ( serwa do współpracy z żyroskopami i wszędzie tam gdzie jest wymagana bardzo szybka reakcja np. bardzo lekkie modele 3D ). Żeby nie było że jestem obrońcą Hyperiona pragnę zauważyć iż ich odpowiednikiem jest np. HITEC HS-5085MG, celem moich wypowiedzi jest jedynie pomoc w SŁUSZNYM wyborze serw do tej katany, a dzięki temu iż każdy człowiek ma wolną wolę zrobi co uważa ale futabę pozostawiłbym do szybowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.