Skocz do zawartości

Nadajniki Taranis - niedzialajace trymery


Leszek_K
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W niektorych nadajnikach Taranis (X9E, X9D - byc moze inne ale nie wiem tego na 100%) z czasem przestaja dzialac trymery.

Padaja jeden po drugim. Jest to spowodowane bledem konstrukcyjnym tych nadajnikow. Mikrowylaczniki trymerow podlaczone sa rownolegle do kondensatorow .1uF. Oznacza to ze kazde nacisniecie to zwarcie naladowanego kondensatora. Niby tylko .1uF, niby tylko 3V ale katalogowa wytrzymalosc pradowa tych wylacznikow to liche 50mA. Skutek - wypalanie stykow i jeden po drugim wylaczniki przestaja byc wylacznikami. Wymienic je oczywiscie trzeba, co nie jest trudne, dostac je latwo, tu https://sklep.avt.pl/mikroswitch-0-8mm-3x6-smd.html  ale warto sie zabezpieczyc przed nastepna wymiana.

Ja zrobilem cos takiego - Switches.jpg  - przecialem sciezke tam gdzie jest czerwowny marker,  zdrapalem lakier ze sciezki w miejscu zaznaczonym zoltym markerem, pobielilem sciezke cyna i wlutowalem rezystor SMD (rozmiar 1206) 510ohm pomiedzy srodkowym pinem zlacza a przygotowana sciezka (czarny prostokat). Skutek - Switches1.jpg. Prad zostal ograniczony do 5mA, sadze ze pstryczki pozyja.

Nawet jezeli komus jeszcze sie to nie zdarzylo - radze wlutowac ten rezystorek. Prostsze nieco bedzie przeciecie srodkowego kabelka od zlacza trymerow do plytki i wlutowanie rezystora w szereg. Skutek ten sam.

Switches1.jpg

Switches.jpg

  • Lubię to 1
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.