Skocz do zawartości

Przenoszenie planów na komputer


ender

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam następujący problem zbieram sobie materiały do budowy zlina 50l i mam już plany ale papierowe chodzi mi o to żeby przerysować wręgi na komputer czyli jak odwzorować krzywiznę? Proszę o pomoc same rysunki będą rysowanie w programie design CAD- taki prosty program do projektowania ale mam licencję więc jego będę używał. z góry dzięki za pomoc

 

pozdrawiam Ender.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skanujesz w punkcie (firmie?) który ma skaner rolkowy (wielkoformatowy), najlepiej w formacie tif bez kompresji (brak utraty jakości), sprawdzasz jaki format graficzny możesz podłożyć jako tło (w DesignCAD), wykonujesz konwersję (jakikolwiek program do grafiki rastrowej np: irfan view, photo shop, paint shop pro) do wymaganego formatu, podkładasz jako tło skonwertowany obraz, powiększasz lub pomniejszasz obraz żeby uzyskać wybraną skalę (a jednostki w cadzie ustaw sobie np: na milimetry lub takie które będą czytelne dla ciebie), blokujesz tło, pracowicie rysujesz linia po linii, łuk po łuku... zdejmujesz tło i zostaje rysunek wektorowy (czyli składający się z prostych, punktów i łuków), który poprawiamy do postaci finalnej, w łodzi za skan A0 biorą jakieś grosze. That's all folks :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Raffik, no nie do końca takie "ręczne" mi chodziło bardziej o to jak odpowiednio pomierzyć rysunek a potem przenieść go na komputer i połączyć odpowiednimi łukami... coś czuje że skończy się na tym że pójdę do w/w punktu każę zeskanować i powiększyć plan dwukrotnie bo mam 1:10 a potrzebuje 1:5 :) szybciej prościej no ale cóż nie będzie satysfakcji z ładnego rysunku. kiedyś już przerysowywałem części planów na kompa ale były bardzo proste praktycznie żadnych krzywizn...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sa opcje trace - przeniosa ci do wektorowki obrazki ale i tak pozostaje Ci poprawianie ktore b. czesto trwa dluzej niz nanoszenie punktow poprzez tablet i polaczenie-zamykanie-generowanie krzywych przy uzywciu softu (corel,cad'y).

 

a jak juz masz wektory - to skalowanie trwa moment...

 

 

co do przeskalowania gotowizny - agencje reklamowe maja wielkoformatowe drukarki - pewnie za sensowne pieniadze pomoga :)

 

albo - znajdz software ktory podzieli ci to na kawrtki wg. powiekszenia :)

potem sobie wytniesz i posklejasz - jak np. plany RWD by Skazoo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna czasochłonna opcja to rozrysowanie jednakowej kratki na planach która pomoże nam przenieść elementy proporcjonalnie do CAD'a z taką samą rozrysowaną kratką.

 

Druga ku której był bym skłonny to zrobienie skanu (tak jak powyżej koledzy zaproponowali) a następnie wstawienie do CAD'a obrazu rastrowego (skanu w formacie graficznym), przeskalowanie obrazka na żądaną wielkość i następnie rysowanie po obrazku. To chyba najszybsza i najpewniejsza metoda.

 

edit:

 

Jeżeli masz możliwość przeskanowania planów i zapisania obrazu do pliku PDF to jest jeszcze jeden sposób. Instalujesz dodatek do CAD'a który konwertuje PDF'a na projekt dwg. (cad)

Wówczas jeżeli dobra jakość PDF to przerysowywanie mamy z głowy :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię dokładnie to samo co kolega Wojtass_nt, w metodzie drugiej. Wada chyba wszystkich metod jest taka że np. teoretyczne podcięcie we wrędze pod listewke 5x5 mm wychodzi nam np 4,9 na 5,1 co przy cięciu laserem może nam nastręczyć dodatkowej pracy. Dla tego takie "papierowe" Plany w cadzie trzeba zawsze dokładnie przeanalizować i wprowadzić zwykle sporo drobnych poprawek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję kolegom za pomoc myślę że najwcześniej w czwartek będę mógł wybrać się na skanowanie planów no niestety dużo nauki :(

tom000- wysyłałeś już coś do wycinki na ploterze? orientujesz się czy się to opłaca? lepiej wysłać i dostać "gotowca" czyli wręgi żeberka etc. czy lecieć z koksem ręcznie? wszystko co robiłem do tej pory było robione ręcznie ale jak widzę te równiutkie elementy to eh... Więc jak myślicie ręcznie czy wysyłać na ploter?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh trochę wycinałem . Prywatnie robię pliki pod maszyny cnc a W pracy mamy dwa lasery i frezarkę i głównie ja robię pod nie rysunki :wink: Koszt cięcia nie jest zbyt duży więc myślę że się opłaca.Natomiast wadą cięcia laserem są zwęglone powierzchnie.Przykładowo wycinając duży model w artexie zapłaciłem 150zł (cięcie+materiał) Gdybym sam kupował materiał zapłaciłbym ok 100zł no i musiał wycinać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.