Skocz do zawartości

Zasilanie nadajnika lipolami - możliwe problemy?


Ładziak

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 52
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Obie wskazane przetwornice są obniżające (step-down) co oznacza, że napięcie wyjściowe może być tylko mniejsze niż wejściowe. Różnica między wejściem a wyjściem (tzw. drop-out) prawie nie zależy od ceny takiej przetwornicy i w tej droższej wynosi 1.3V (parametr: "typical dropout voltage at full load"). Użycie ich w nadajniku niczego nie zmieni chyba, że macie pakiety 4 lub więcej S i potrzebujecie 9 czy 11V. Pomijam tu zakłócenia, to oddzielny temat. Co do napięcia to tak, LiPole tak mają, szybko opadają pod koniec rozładowania i pomiar napięcia niewiele daje. Chociaż gdyby polegać na dość stałym prądzie pobieranym przez nadajnik to, jak już Koledzy napisali, dokładne ustawienie alarmu uratuje zapewne niejeden model.

A.. może by tak pomyśleć o naliczaniu ładunku ? :) No tak mi się jakoś skojarzyło..

Dla absolutnych maniaków rozwiązaniem byłaby specjalnie odkłócona i zaekranowana przetwornica tak skonstruowana, by dawała ustawione napięcie wyjściowe niezależnie od tego, czy na wejściu jast go za mało czy za dużo. Gdyby jeszcze sprzęc ją z układem nadzoru baterii (naliczanie ładunku władowanego i wyciągniętego + odpowiednio wczesne ostrzeżenia o rozładowaniu + ochrona LiPol przez zajechaniem do zera) to pewnie byłby ideał. To jest do przemyślenia tylko nie wiem, czy skórka jest warta takiej wyprawki :| ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Nadajnik kupiłem z baterią Ni Cd i nawet jak była całkiem naładowana, to po paru minutach piszczał alarm. Przypadkiem zamówiłem trochę za słaby pakiet 3S(1,2Ah 10C), a że idealnie pasował w miejsce 8xAA, to zacząłem go używać do nadajnika. Od tamtego czasu nie słyszałem już dźwięku alarmu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam wszystkich!

Właśnie stałem się szczęśliwym posiadaczem MX-16s i od razu bez wahania kupiłem pakiet LiPol 2620mAh 3s 3C Rhino dedykowany do nadajników :D Po przeczytaniu całego wątku chciałbym jednak szeregowo wstawić kilka diod prostowniczych (np. 1N4001 - spokojnie 1A wytrzymają) żeby obniżyć napięcie co najmniej o 1V. Wiem, że nie jest to konieczne, ale aparaturka jest nowa i "chucham na zimne". Rozumiem, że diody lutuję szeregowo i spokojnie podłączam pakiet do TX.

Pozostaje kwestia ładowania - czy diody nie będą wtedy działały zaporowo? Nie jestem dobry w elektronice :roll: i stąd moje pytanie do osób, które tak zmodyfikowanego zasilania używają.

Dzięki za pomoc!

 

OK. Wszystko już jasne, dzięki Leda_g oraz buwi777 sprawa wyjaśniona :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.