Skocz do zawartości

zasilanie nadajnika lipolem


celnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam takie pytanko techniczne co do nadajników ogólnie. Posiadam nadajnik Futaba 4EXA i zasilam go bateriami pojedyńczego uzytku. Myślałem o akumulatorkach AA ale ładowanie jednocześnie 8 takich bateryjek jest bardzo czasochłonne.

Czy można zasilać nadajnik z lipola? Skoro potrzeba ok. max 12V lub 9,6V to czemu nie zasilać lipolem 11,1V?

Ładowanie nie trwa długo a pojemności sa znaczne np. 1350mAh lipol 12C starczy na dlugo bo jak sie doszukałem nadajnik pobiera 250mAh, czyli pakiet starczy na długo. A prad wyładowania chyba nie jest taki duzy zeby zbytnio zwracac uwage na C.

Czy istnieje jakies zagrozenie dla nadajnika w takim przypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam takie pytanko techniczne co do nadajników ogólnie. Posiadam nadajnik Futaba 4EXA i zasilam go bateriami pojedyńczego uzytku. Myślałem o akumulatorkach AA ale ładowanie jednocześnie 8 takich bateryjek jest bardzo czasochłonne.

Czy można zasilać nadajnik z lipola? Skoro potrzeba ok. max 12V lub 9,6V to czemu nie zasilać lipolem 11,1V?

Ładowanie nie trwa długo a pojemności sa znaczne np. 1350mAh lipol 12C starczy na dlugo bo jak sie doszukałem nadajnik pobiera 250mAh, czyli pakiet starczy na długo. A prad wyładowania chyba nie jest taki duzy zeby zbytnio zwracac uwage na C.

Czy istnieje jakies zagrozenie dla nadajnika w takim przypadku?

 

Możesz też zasilić nadajnik z takiego pakietu:

img0218pe5.jpg

w800.png

wytrzymuje w nadajniku ciągłej pracy ok 5 godzin. Można go ładować małym prądem lub dużym tak jak jest napisane na naklejce. Jedyna uwaga to przy ładowaniu dużym prądem pakiet należy chłodzić wentylatorkiem takim od komputera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dalej nikt nie odpowiedzial na pytania.

 

Jezeli chodzi o pakiet zippy to chyba moge sie sugerowac ze mozna, jednak nie wiem na 100%.

A jezeli chodzi o pakiet Robbe to akurat nie mam ładowarki do nimh (wiem ze aparatura ma w sobie uklad do ładowania wystarczy podlaczyc ładowarke ale w takie zabawy nie chce sie bawic, za duze ryzyko uszkodzenia aparatury). Mam ładowarke e-sky do ładowania 7,4 i 11,1 lipolow i taki chcialbym (11,1) zastosowac. Czekam na jeszcze jakies podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dalej nikt nie odpowiedzial na pytania.

 

Jezeli chodzi o pakiet zippy to chyba moge sie sugerowac ze mozna, jednak nie wiem na 100%.

A jezeli chodzi o pakiet Robbe to akurat nie mam ładowarki do nimh (wiem ze aparatura ma w sobie uklad do ładowania wystarczy podlaczyc ładowarke ale w takie zabawy nie chce sie bawic, za duze ryzyko uszkodzenia aparatury). Mam ładowarke e-sky do ładowania 7,4 i 11,1 lipolow i taki chcialbym (11,1) zastosowac. Czekam na jeszcze jakies podpowiedzi.

 

Poczytaj sobie na forum w temacie "nadajnik i gniazdo ładowarki", 7 tematów poniżej tego, tam prawie wszystko jest wyjaśnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź jest prosta - MOŻNA.

Sam zasilałem swoją 9xII pakietem 3S lipo. Jednak są 3 "ale":

- Nie wszystkie lipo wejdą do komory akumulatora w nadajniku

- Nie wolno ładować pakietu przez gniazdo ładowania w nadajniku

- Warto wstawić 2 diody w szeregu między pakiet a nadajnik, ze względu na ostrą charakterystykę rozładowania lipo i większe napięcie. Dzięki temu nadajnik nie dostanie tych 12.6V przy nabitym aku, tylko 12V. Ponadto alarm rozładowanego aku nie włączy się przy 9V, tylko 9,6V (zakładam spadek napięcia 0,3V na diodę). W efekcie od włączenia się alarmu do wyłączenia nadajnika z braku prądu minie trochę czasu(bez tych diod od włączenia się alarmu do wyłączenia nadajnika z rozładowania aku mijała minuta), co pozwoli spokojnie posadzić ptaka na ziemii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie na forum w temacie "nadajnik i gniazdo ładowarki", 7 tematów poniżej tego, tam prawie wszystko jest wyjaśnione.

 

Ok ale nie interesuje mnie ładowanie baterii z poziomu nadajnika a włożenie do nadajnika lipola 11,1V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w Optic'u 6 używałem pakietu li-po konkretnie tego i byłem bardzo zadowolony, mieścił się idealnie, pakiet ma wbudowany do środka balanser, a nadajnik po prostu pokazywał 12,6v przy w pełni naładowanym pakiecie, 0 problemów.

Chyba do Futaby też sobie taki zakupię :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w Optic'u 6 używałem pakietu li-po konkretnie tego i byłem bardzo zadowolony, mieścił się idealnie, pakiet ma wbudowany do środka balanser, a nadajnik po prostu pokazywał 12,6v przy w pełni naładowanym pakiecie, 0 problemów.

Chyba do Futaby też sobie taki zakupię :D

 

No własnie sie tak zastanawiam że 0,6V to nie jest duze przekroczenie normy, jednak szkoda ryzykować dobrego nadajnika. A co znaczy ze ma wbudowany balanser? Że przy ładowaniu się aktywuje czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co znaczy ze ma wbudowany balanser? Że przy ładowaniu się aktywuje czy jak?

 

Że nie musisz podłączać balansera przy ładowaniu bo jest wbudowany i działa na ładowaniu i rozładowaniu, jest cały czas aktywny.

 

Tego pakietu do dzisiaj używa mój bratanek w tymże opticu i jest wszystko OK.

 

Jedyny powiedzmy minus to że musisz ładować poza nadajnikiem, ale ładując mniej więcej raz na miesiąc lub jeszcze rzadziej myślę, że bardzo to nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że nie musisz podłączać balansera przy ładowaniu bo jest wbudowany i działa na ładowaniu i rozładowaniu, jest cały czas aktywny.

 

To niezłe rozwiazanie szkoda ze kazdy pakiet nie jest w to zaopatrzony. Skoro przy ładowaniu i rozładowaniu jest aktywny to faktycznie dlugo posluzy. A jaką posiadasz futabe? Jezeli masz mozliwosc to mozesz sprawdzic jak futaba sie zachowa po wlozeniu do niej nie 12V a 12,6V ile wyswietli i czy to przezyje.

Czytam ze ma zabezpieczenie przeciwprzeładowaniowe czyli nie rozladuje sie ponizej 3V czy raczej nie wyzej niz 4,2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niezłe rozwiazanie szkoda ze kazdy pakiet nie jest w to zaopatrzony. Skoro przy ładowaniu i rozładowaniu jest aktywny to faktycznie dlugo posluzy. A jaką posiadasz futabe? Jezeli masz mozliwosc to mozesz sprawdzic jak futaba sie zachowa po wlozeniu do niej nie 12V a 12,6V ile wyswietli i czy to przezyje.

 

Ten pakiet ma tą funkcję bo "chodzą" tu małe prądy, do zasilania silnika raczej czarno widzę taką opcję.

 

Ja mam FF9 (T9CAP) i jeszcze nie zastosowałem tego pakietu, ale kilku moich kumpli z Włoch (jak jeszcze tam siedziałem to widziałem) pozakładało sobie i mykają spokojnie, pokazują napięcie 12,6 tak jak Hitec (przecież nie mogą oszukiwać :lol: )

 

Tego pakietu nie wypróbuję z tej prostej przyczyny, że musiałem zmienić wtyczkę na Hitecową, ale wiosną się zaopatrzę w ten pakiecik do mojej Futaby :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zapewnić Cię nie mogę, ale skoro Hitec Optic 6 radzi sobie z nią już od ponad roku to chyba się da, w tym wypadku Twoja Futaba byłaby z wyższej półki.

 

Jak pisałeś na początku jest zasilana z 8 szt paluszków więc tak jak Optic czy moja FF9 :wink:

 

Decyzja należy do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ten który pokazałem, jest produkowany specjalnie do nadajników Futaba i mieści się idealnie, do Hiteca zresztą też :wink:

 

W żadnym razie nie nadaje się do zasilania silnika!

 

Ogniwo Nixx ma średnicę około15mm a ten pakiet który pokazałeś ma grubość 25 mm.

Nie wiem jak jest skonstruowany Twój nadajnik ale do wszystkich pasować nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniwo Nixx ma średnicę około15mm a ten pakiet który pokazałeś ma grubość 25 mm.

Nie wiem jak jest skonstruowany Twój nadajnik ale do wszystkich pasować nie będzie.

 

No przecie ja nie napisałem, że będzie pasować do wszystkich :roll:

Jeżeli masz typowy "koszyczek" 2x2x2 z ogniwami typu paluszek (R6) to wejdzie, jeżeli jest inna konfiguracje to sorry.

 

Claro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.