Skocz do zawartości

Szybowiec na zbocze - porady dla początkującego.


Tropheus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Latam sobie Elektro Juniorem oraz przez pogodę trochę na hali. Jako że od niedawna bawię się w RC to każdy dzień lepszej pogody wykorzystuję na latanie. Ostatnio w związku z tym że mam niedaleko miejscowości gdzie mieszkam super zbocze (w Kuraszkowie tzw "góra szybowcowa" podobno bardzo dawno temu tam była jakaś szkoła szybowcowa ale informacje nie sprawdzone) udałem się tam wraz z moim Juniorem. Jak wdrapałem się na szczyt, a jest to naprawdę spora góra, to poczułem naprawdę duży wiaterek. Jako że czytałem trochę o technice latania na zboczu mówię niech się dzieje co chce i wystartowałem. I wiecie co Wam powiem, zakochałem się w lataniu na zboczu. Latałem naprawdę długo i silnika nie używałem prawie wcale. Naprawdę, nawet pierwszy udany lot modelem RC nie dał mi takiej satysfakcji. Później byłem tam jeszcze kilka razy i zawsze było super. Fakt że Junior to raczej jak ciężarówka zachowuje się na zboczu strasznie wolny ale wozi się przyjemnie.

No ale dobra przejdźmy do rzeczy. Oczywiście wymyśliłem sobie że sprawię sobie jakiś fajny model na zbocze i po przestudiowaniu tematu mam takie założenia:

Kadłub najlepiej laminat, skrzydło 1,7m - 2m rozpiętości, styro kryte balsą bo mam dostęp do wycinanych rdzeni, najlepiej z lotkami i klapami, profil RG15,usterzenie V z wiadomych względów (lądowania).

Po przeszukaniu sklepów okazało się że gotowe zestawy tego typu modeli są od 400 zł więc dla mnie trochę za drogo.

Teraz pytania:

Czy taki kadłub by się nadawał

 

http://allegro.pl/item558136456_kadlub_f3j_m.html

 

a jeżeli nie to jaki może ma ktoś do sprzedania za niewielkie pieniądze.

 

Myślę że płat, jego dokładne wymiary sobie obliczę zgodnie z obowiązującymi podstawowymi zasadami ewentualnie zaadoptuję z jakiegoś innego modelu. Zresztą na pewno mogę liczyć też na pomoc forumowiczów. No i podstawowe pytanie czy warto się bawić i czy model wyjdzie taniej niż z zestawu. Lubię budować a czasu teraz dużo więc mogę coś wystrugać.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadłub się nada ale widać, że ma ciężki ogon i krótki kadłub co może powodować kłopoty w wyważeniu modelu.

 

Po zakupie kadłuba od razu warto wpakować sporo węgla do niego bo lądowania na zboczu bywają twarde.

 

Kadłub może być też za długi do płata 1,7m. Do tego płata można założyć sporo krótszy kadłub. Model na zbocze powinien być zwrotny. Wymiary można podpatrzeć z strony arthobby bo są plany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeżeli nie to jaki może ma ktoś do sprzedania za niewielkie pieniądze.

Przeczytaj myślę że wybierzesz coś dla siebie na początek poniżej 400zl.

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=11984

Polecam:

http://www.piotrp.de/MIX/zbocze.htm

I coś o profilach:

http://www.piotrp.de/MIX/profile.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie linki które podałeś już przeglądałem wcześniej, ale niestety na dzień dzisiejszy mogę wydać około 200 zł na sam płatowiec a za taką kwotę nie dostanę nic około 2m rozpiętości, dlatego chcę sam coś zbudować ale dzięki za propozycje.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Trochę kadłubów mam, latam głównie elektrykami ale na zboczu też... Może byś wpadł do Rybnika ? Coś jak sądzę by się wybrało... Pozdrawiam - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jurek ale do Rybnika z Wrocka to kawał drogi a w tamta stronę się na razie nie wybieram a szkoda na pewno dobrze by było coś dostać od doświadczonego kolegi. Gdyby to było jesienią to do Katowic jeździłem na szkolenie i mieszkałem tam cały tydzień a wracałem tylko na sobotę i niedzielę jak było można. Szkoda że wtedy się nie zgadaliśmy. ehh.

Ale dziękuję za chęci.

Myślę że dziś wymyśle jakieś skrzydło to dam do zaopiniowania.

 

Ale najpierw muszę się wyspać po nocy w pracy.

 

Pozdrawiam.

 

Jurek a może ty byś mi jakiś kadłub odsprzedał. Wolałbym kupić ze sprawdzonego źródła niż na Alledrogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.