Jump to content

Ładowarka do pakietu nadajnika


Stefanek0910

Recommended Posts

Witam

Już miałem zamawiać zasilanie do nadajnika kiedy uświadomiłem sobie że ta ładowarka którą posiadam nie nadaje się do ładowania tylu akku...

 

W nadajniku mam wyjście na ładowarke ale nie wiem jaki parametry powinna posiadać...

Jeżeli posiadacie oryginalne ładowarki z zestawu to napiszcie jaki parametry posiadają....

Bo może bardziej się opłaca kupić taką ładowarke która ładuje i ni-mh i lipole... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Guest tom_tom

wyjść jest wiele. Najprostsze sa sieciowe ładowarki uniwersalne do nadajnika i odbiornika w jednym - kupujesz ładowarkę np. Graupnera czy inną o standardzie połączeń Graupnera (jeśli masz oczywiście radio Graupnera, jeśli inne to o standardzie połączeń innego) Koszt takiej to ok. 50-60 PLN. Wyglądem przypomina zwykły zasilacz, ma dwa kabelki wyprowadzone.

 

wtedy mozesz ładować przez fabryczne gniazdko w obudowie nadajnika, czas ładowania to zwykle ok. 14 godzin, prąd jest bardzo mały, więc nawet przeładowanie o parę godzin powoduje nieznaczny spadek trwałości ogniw. Obliczasz mniej wiecej czas, i gdy ogniwa robią sie ciepłe po tym czasie, przerywa się ładowanie (najprostszy i prymitywny sposób, ale co innego zrobić gdy nie ma się miernika)

 

Edit: Przybliżony czas liczy sie tak: masz np pakiet 1700 mAh a na ładowarce pisze, że daje prąd 150 mA. To mnożysz 1700 x 1,4 = 2380 i dzielisz przez 150 = 15,9 godziny musisz ładować. Współczynnik 1,4 wynika z tego, że część prądu ładowania idzie w pierony np na ciepło i inne straty.

 

Albo droższe - pierwsza lepsza to czeska Shark - wyciągasz zasilanie z nadajnika, ustawiasz ładoware na Ni-MH lub Ni-Cd, ustawiasz prąd ładowania jaki chcesz, podpinasz + do + i - do - i ładujesz (trzeba dorobić kabelek - po jednej stronie wtyczki "goldy" a po drugiej stronie odpowiednia wtyczka kompatybilna z gniazdkiem w pakiecie)

 

Tomek

Link to comment
Share on other sites

Dzięki tom_tom za wyjaśnienie. Ja w między czasie byłem u znajomego elektryka i mi udzielił obszernych wyjaśnień. Chyba zrobie tak że kupie zasialcz stabilizowany 12V o prądzie 1000mA=1A lub dobiore zasilacz od drukarki też prąd w granicy 1A.

Akku w nadajniku to Pentagram 2050mAh. Czyli czas ładowania będzie trwał około 3 godzin.

Tylko że żywotność akku się skraca ze wzrostem prądu ładowania :/

Link to comment
Share on other sites

Guest tom_tom

Wszystko ok, tylko że do ładowania akumulatorków stosuje się zasilacz stabilizowany ... prądowo, a nie napięciowo. Jak bedziesz stabilizował napięcie, to zasilacz wpierw bedzie walił max prad jaki sie da, a pod koniec ładowania prąd spadnie do małych wartości.

 

Ja kombinowałem kiedyś na prostym układzie LM317T za 4,50 zeta - za pomocą tego układziku, opornika i potencjometru możesz stabilizować prąd lub napięcie, w zależności od sposobu połączeń. Potencjometrem ustawia się zadaną wartość prądu lub napięcia. Do tego duży radiator, bo bedzie się wydzielać dużo ciepła. Z tego co pamiętam LM daje prąd max do 3 A.

 

Zresztą mój zasilacz do ładowarek mam właśnie na tym układzie, tylko w aplikacji stabilizowania napiecia - działa już dobrych parę lat (ale nie ładuję nim, tylko zasilam ładowarkę)

 

Tomek

Link to comment
Share on other sites

Kiedyś zrobiłem ładowarke na starym dobrym układzie L 200 .Oczywiście służy do dziś tylko nieco rozbudowana .Potencjomertem 10 k ustawia sie napięcie końcowe ładowania a potencjometrem 4.7 prad ładowania .Zrobiłem dwa takie układy jeden do ładowania nadajnika a drugi odbiornika.Nie namalowałem tutaj zasilacza ale to chyba niekonieczne.

Ta ładowarka ma to do siebie że po osiągnięciu napiecia końcowego ładowania przełacza sie w tryb podtrzymania i ustawia sie na 1/10 pradu ładowania .Była zresztą już dyskusja na ten temat

http://img293.imageshack.us/img293/1426/schsq4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dyskusja miała miejsce o ile dobrze pamiętam na tym forum i dotyczyła 1/10 prądu ładowania a nie samej ładowarki.

Podobne ładowarki mam w klubie 3 szt i dalsze dwie są w domach moich "ludzi".Dodam że te "ustroistwa" pracują już dobre 10 lat.Acha i zamiast pr 4,7 należy dobrać stały rezystor

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.