Skocz do zawartości

Dobór zębatek


Marshall

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

Znowu chciałbym się zwrócić z prośbą o pomoc do szanownych, na pewno bardziej doświadczonych kolegów modelarzy .

A więc, budując mojego robota sumo, mając już ramę i silniki, natrafiłem na pewien problem . Muszę przełożyć napęd poprzez zębatki . Odległość pomiędzy środkami dwóch punktów, które mają być połączone, to 18 mm . I nie mam pojęcia, jakie dobrać do tego zębatki, bo przecież jak zęby w siebie wejdą, to średnica pomiędzy środkami połączonych zębatek się zmieni . Poza tym nie wiem też, gdzie kupić takie zębatki, najlepiej metalowe, ok. 18 mm średnicy, ok. 5mm. grubości . A, no i chciałbym, żeby lekkie w miarę były ...

Z góry dziękuję za wszelkie propozycje . Piszę to tu m. in dlatego, że Wy, mając styczność z modelarstwem na pewno wiedzieliście już więcej takich rzeczy, które można kupić, zrobić, i które by się do tego nadawały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Lepiej było napisać to na forum o automatyce i robotyce lub amatorskiej robotyce(www.elektroda.pl/rtvforum www.dioda.com.pl)

2.Zębatek raczej nie kupisz,ewentualnie w firmie Wobit choć wątpie że coś znajdziesz

3.Zębatki najprościej pozyskać z łatwodostępnych magnetowidów i magnetofonów,jeśli potrzebujesz alu przydałaby się kserokopiarka na gwałt.

4.W robocie sumo najprościej zastosować slniki z wkrętarek akumulatorowych gdyz mają już gotową przekładnię planetarną,aczkolwiek myślę że o tym wiesz.Jeśli koniecznie chcesz się samodzielnie brać za przekładnię policz przełożenie i liczbę zębów na obydwóch trybach jaką potrzebujesz(rozumiem że przekładnia dwustopniowa) np.w Excelu.Jakimi silnikami i mostkami H dysponujesz?

5.Pochwal się zdjęciem to znacznie łatwiej będzie coś konkretnie doradzić,jakby co z chęcią pomogę.

 

PS.Jeśli pomogłem kliknij "Pomógł" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie o to mi chodzi. Ja już mam silnik z przekładnią, ma 60 obr/min . Ale nie mieszczą się w obudowie 2 w jednej linii, więc muszą być 2 obok siebie . dlatego muszę przenieść napęd, bo wał silnika mam 18 mm obok wału koła . Ale dziękuję za informację . Jednak bardziej chodziło mi o to, żeby mi może ktoś powiedział, jakie zębatki mam kupić lub szukać, o jakiej średnicy zewnętrznej , bo jak napisałem te zęby w siebie wchodzą, i średnica się zmniejsza i ...

 

Zdjęcia dodam jutro jak wrócę ze szkoły, bo teraz muszę z polaka jeszcze zrobić . (ależ pałam miłością do tego zadania) :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim bądź razie sprawa wydaje się o wiele prostsza.Musisz uzyskać przełożenie 1:1 czyli obydwie zębatki jednakowej średnicy.Pozyskać je możesz najprościej ze sklepu z częściami RTV i AGD(Eltrex) a dokładniej z miksera.Jedna zębatka to koszt ok.10zł.Ewentualnie bedziesz musiał minimalnie zwiększyć odstęp pomiędzy wałami,gdyż owe zębatki są odrobinę większe z tego co się orientuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zębatki znajdziesz TU i TUTAJ W Modelnet będziesz też mógł dobrać mocowania zębatek do odpowiedniej osi. W poszukiwaniu zębatek przetrząsnąłem cały net i te 2 propozycje były najsensowniejsze. Pozostają ci jeszcze stare napędy CD-ROM gdzie jest dużo różnych zębatek a cena zakupu złomu CD śmieszna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.