Skocz do zawartości

Graupner JR MX-12 + Corona CT8J


cavok

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Proszę o radę: Mam mało używany nadajnik Graupner JR MX-12 35MHz oraz moduł 2,4GHz Corona CT8J z niesprawnego innego radia, a wraz z nim kilka odbiorników które się marnują.

W ramach zajęć wieczornych z recyklingu chciałbym połączyć MX-12 z Coroną.

Potrafię zidentyfikować moduł 35MHz w MX i potrafię mechanicznie umieścić moduł 2,4, ale ten posiada gniazdo 5 pinowe, podczas gdy stary moduł 35MHz ma wtyczkę 3 pinową.

Czy ktoś mógłby podpowiedzieć jak połączyć kabelki i czy w ogóle taki przeszczep się przyjmie?

Thank you from the mountain

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem radyjka na moduły FRSKY.  Przeróbka na moduł Corona będzie taka sama. Do modułu Corona musisz podpiąć sygnał PPM, napięcie zasilania +9,6V i GND. Może to ci coś rozjaśni. 

https://www.sgm.siedlce.pl/index.php/warsztat/wyposazenie/326-frskymx16

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem chwilę czasu oraz śrubokręt i część tajemnicy się wyjaśniła:

Gniazdo jest pięciopinowe, ale dwa piny są zdecydowanie niepodłączone, zatem podłączamy znane 3 kabelki z modułu 35MHz do 3 wtyków modułu 2,4 GHz.

Tylko który do którego? Jest 6 kombinacji.

Czy ktoś z Kolegów umie czytać z płytek albo już spalił swój moduł i wie dlaczego?

Pzdrw

Robert

 

20240820_184405.jpg

20240820_184519.jpg

20240820_185425.jpg

4 godziny temu, Bodzioch napisał:

Nie wiem w jakiej obudowie masz ten moduł ale w standard JR ma tak gniazdo.

 

Dziękuję. Mój wygląda tak jak ten:

https://pl.aliexpress.com/item/32957108736.html?spm=a2g0o.order_detail.order_detail_item.4.46fb43ceqU8AdQ&gatewayAdapt=glo2pol

 

Czyli przez analogię jest szansa że należy podłączyć:

1 - sygnał PPM (nóżka podpisana jako P5_1  a z drugiej strony P1_1)

2 - nic

3 - (+)

4 - (-)

5 - nic

Może to i wygląda logicznie ale złapcie mnie za rękę zanim coś spalę.

Pzdrw

Robert

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowę masz typu JR więc piny opisane jak na mim zdjęciu. Pasuje do twojego zdjęcia. U ciebie na płytce jest tylko 1 minus ale to bez znaczenia. Dobrze sprawdź tylko gdzie w Graupnerze jest zasilanie i masa i będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkręciłem, pomierzyłem napięcie na module 35MHz. Podłączenie kabelkami: pin 1 - czerwonym, 2 i 3 - białe.

Między pinami 1-3 jest napięcie 9,89V, takie same jak napięcie pakietu (LiFe)

Piny 1-2  - napięcie 9,18V

Piny 2-3 - napięcie 0,72V

To chyba wszystko wiemy.

Za wyjątkiem efektu końcowego.

Dam znać.

 

BTW: na w/w module 35MHz jest tranzystor C4735 który dosyć się grzeje - da się dotknąć palcem ale czuć moc. W opisie gdzieś tam w necie znalazłem że może się grzać.

Ale aż tak? To na to idą cenne amperogodziny pakietu zasilającego?

Przepraszam, ale edukację elektroniczną zakończyłem na książkach Janusza Wojciechowskiego dawno temu...

 

Miłego dnia

Robert

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.