Jump to content

Bodzioch

Modelarz
 • Content Count

  678
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

Bodzioch last won the day on January 8 2020

Bodzioch had the most liked content!

Community Reputation

75 Excellent

About Bodzioch

 • Birthday 09/21/1957

Contact Methods

 • WWW
  http://www.modelhobby.com.pl
 • GG
  2143760

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Wrząsowice-Kraków
 • Imię
  Andrzej

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Wszystko pracuje w tym samym systemie AFHDS więc działa .
 2. Jeżeli ktoś tu miesza to na pewno nie ja. Jeżeli producent tych śrub mówi że w jego katalogu produktów śruba ma oznaczenie "LEWA" to tak jest i koniec. Jak powiedział Darek to nie podlega dyskusji i nie będzie zmieniał tego bo ktoś uważa inaczej. Śp. pamięci Boguś tak opisał swój produkt a Darek nie ma zamiaru tego zmieniać i dalej będzie sprzedawał jako LEWA. Inny producent może swój produkt opisać jako PRAWA bo ma inną filozofię patrzenia na obrót śruby.
 3. Jak spotkam kiedyś w innym świecie śp. Bogusia to mu przekaże że przez tyle lat produkował śruby napędowe i wprowadzał modelarzy w błąd bo lewe to prawe , a prawe to lewe. Indian też nie powinno się tak nazywać bo Columb myślał że wylądował w Indiach i tak ich nazwał a to rdzenni amerykanie byli - pora to zmienić. Ktoś kiedyś określił że prąd płynie od plusa do minusa ( od punktu o wyższym potencjale do punktu o niższym potencjale) a to przecież też nie jest prawda bo ruch elektronów w przewodniku odbywa się od minusa do plusa , tak mnie przynajmniej uczono w szkole - pora to zmienić. Producenci określają dane i parametry swoich produktów czy się to komuś podoba czy nie. Jeden producent nazwie te śruby jako LEWE a inny jako PRAWE i ja jako konsument nie będę go pouczał i nagabywał do zmiany nazwy bo mnie się to nie podoba i mam inne zdanie.
 4. Powiem tak , robiłem kiedyś testy silników klasy 500 z czerwoną kropką , kręciły w lewo i prawo i pomiar prądu i obrotów był taki sam. Silniki wyczynowe to już inna bajka. Niektóre miały regulację konta. Jak dla mnie jest to istotne gdy chińczyk lutuje model w fabryce i wie że do zacisku z czerwoną kropką ma przylutować przewód czerwony lub jakikolwiek inny kolor ale taki sam we wszystkich modelach. Gdyby tej kropki nie było to by była loteria przy lutowaniu przewodów a model by pływał jak chce i każdy w inną stronę. Nie przejmuj się kropką bo silnik i tak będzie musiał się kręcić i w prawo i w lewo. Ustaw kierunek obrotów i na wodę.
 5. Modele redukcyjne i łódki zanętowe pływają do przodu i do tyłu więc stosowanie lewych i prawych gwintów nic nie daje bo zawsze w jednym kierunku śruba będzie miała tendencję do odkręcania się. Wędkarze zawsze maja problemy z kierunkiem obrotów silnika bo nie wiedzą jakie mają śruby i jak zamontowane. Daje im proste rozwiązanie: 1.Przyklej kawałek papieru toaletowego lub bibułki za śrubą napędową i zobacz jak się zachowuje. 2. Drążek do przodu i papier powinien być odpychany przez strumień powietrza , korekcja poprzez zmianę przewodów między silnikiem i regulatorem. Rewers nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem bo może być problem z kalibracją lub programowaniem regulatora bez szczotkowego. Regulatory szczotkowe też nie zawsze mają 100% mocy na biegu wstecznym. Kolego e-mir zamontuj te śruby i zobaczysz że łódeczka będzie pływać. Pamiętaj tylko o zakontrowaniu śrub jakie byś nie miał wały i gwinty.
 6. Dzwoniłem do kolegi Darka który produkuje te śruby i są to śruby LEWE powiedział i koniec kropka. Nazewnictwo jest oparte na opisach śrub firmy Graupner które ponad 50 lat temu sp. pamięci Boguś Ludkowski zapożyczył i tak jest do tej pory. Każdy może sobie nazywać jak chce. Jeżeli kolego buduje łódkę zanętową to nie ma to większego znaczenia . Ja stosuje prawe , lewe lub L+P i łódeczka pływa tak jak ja chcę.
 7. Jak dla mnie to masz śruby LEWE. Patrząc od strony silnika śruba kręci się w lewo aby łódka płynęła do przodu.
 8. Ja w swoich łódkach spalinowych gdy korzystałem z prostego nadajnika pistoletowego ustawiałem wolnego obroty gdy cyngiel był w neutrum , przepustnica delikatnie otwarta. Naciskam cyngiel i silnik wchodzi na max. obroty. Puszczam cyngiel silnik wchodzi na wolne obroty.Całkowita regulacja obrotów połową ruchu serwa. Odpycham cyngiel serwo domyka całkowicie przepustnicę i silnik gaśnie.
 9. Nie wiem jakie kolega ma radyjko ale jest taka funkcja "Throttle hold" do gaszenia silnika. Jak nie ma a są mixy to można coś pomiksować. Zasada jest taka że serwo pracuje np. od 25 do 100% obrotu i tu jest płynna regulacja gazu a funkcja pod przełącznikiem dociąga serwo do skrajnej pozycji i zamyka przepustnicę i gasi silnik.
 10. Układ zapewnia że silnik pompy zawsze pracuje w jednym kierunku niezależnie od tego w którą stronę płynie model. Możesz dać diodę między silnikami i tak ustawić połączenie aby pompa pracowała tylko do przodu.
 11. Możesz dać jak nie masz mniejszego. Tam gdzie się normalnie podpina napięcie zmienne podpinasz pod silnik napędowy a tam gdzie jest + , - podpinasz pompę wody.
 12. Trzeba sprawdzić ile prądu pobiera pompa gdy pompuje wodę i prąd diody lub mostka większy dać.
 13. Jeżeli podepniesz silnik pompy do silnika napędowego to zastosuj między nimi diodę aby silnik pompy kręcił się tylko w jedną stronę ( pompa pracuje raczej w jednym kierunku) gdy model płynie do przodu. Możesz zastosować mostek prostowniczy między silnikami to wtedy niezależnie od kierunku obrotów silnika napędowego pompa zawsze kręci się w jedną stronę.
 14. Regulator zwłaszcza ten nowy po podpięciu silnika i zasilania nawet bez impulsów sterujących z odbiornika nie może się grzać. Silnik będzie co najwyżej pikał i czekał na impulsy z odbiornika. Pod kanał gazu możesz podpiąć serwo i sprawdzić czy na tym kanale działa prawidłowo. Po krecie bardziej bym stawiał na uszkodzone serwo które obciąża BECa i napięcie siada , ale skoro piszesz że wszystkie serwa działają prawidłowo. Możesz wypiąć wszystkie serwa i sprawdzić czy sam regulator z silnikiem zadziała - jeżeli tak, wpinać serwa i obserwować .
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.