Jump to content

RobRoy

Modelarz
 • Content Count

  43
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

RobRoy last won the day on April 5

RobRoy had the most liked content!

Community Reputation

8 Neutral

Recent Profile Visitors

668 profile views
 1. Ten dekielek z dwoma otworami to pewnie obsada łożyska i powinien się dać wyciągnąć z tulei. Na obwodzie powinna być jakaś szczelina , rysa. Może pod tą taśmą ? Tam delikatnie podważyć czymś ostrym cienkim i może wyjdzie. Kable zasilające też powinny przejść przez dekiel.
 2. A jakie napięcie ? Przy prądzie zmiennym faktycznie pobierał mniejszy prąd. 5A to max jaki widziałem na mierniku wiec do pracy może być faktycznie mniejszy. Na razie robiłem tylko próby cięcia i widzę że ten zasilacz mi wystarczy ... a o to mi chodziło.
 3. Zasilnie wycinarki przez ściemniacz jest zapewne praktyczne, ale może być niebezpieczne – może nas popieścić . W swoim zasilaczu zastosowałem - regulator obrotów silnika : https://allegro.pl/oferta/regulator-obrotow-mocy-napiecia-silnika-2000w-230v-6933760312 - transformator - wykonałem z transformatora od mikrofali, w którym było sprawne uzwojenie pierwotne( z reguły uszkodzeniu ulega uzwojenie wtórne wysokiego napięcia). Nawinięte uzwojenie wtórne linką 1,5 mm2 w igielicie- ok 30 zwoi się zmieściło, co daje 34V napięcia wtórnego. - mostek diodowy - min 10 A – mirnik napięcia i prądu stałego : https://www.banggood.com/Geekcreit-Mini-Digital-Voltmeter-Ammeter-DC-100V-10A-Voltmeter-Current-Meter-Tester-Blue+Red-Dual-LED-Display-p-1416489.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN Dzięki temu mam stały podgląd na napięcie i prąd zasilający drut oporowy co przekłada się na powtarzalność efektów cięcia Po próbach zostawiłem do cięcia drut 0,4 mm – łatwiej naciągnąć aby cięcie było równe. Przy napięciu ok 24 V, prąd 5 A, długość drutu 90 cm Do napinania drutu – ramy polecam sprężynę w połączeniu z małą śrubą rzymską daje to stałe naprężenie druta zimnego i rozgrzanego.
 4. Dostałem w prezencie od dzieci przelot taką motolotnią. Wrażenia super... chociaż początkowo żegnałem się z życiem ?. Wrażenie jakby się wisiało w powietrzu... a gość mówi że lecimy jakie 100 - 120 km/h. Faktycznie - jak puścił sterownice - to leciała sobie dalej bez problemów. Kiedyś myślałem o kursie szybowcowym, ale teraz nie wiem czy bym się odważył samotnie polecieć takimś czymś. Ale kto wie , jak zdrowie pozwoli ,,,,emerytura tuż , tuż. Zamiast zmienić samochód... Jak ostatecznie ustawiłeś środek ciężkości w Phoenixie ? Mój jeszcze grzecznie czeka na oblot...
 5. Pięknie lata. Czy były jakieś modyfikacje ? - większe usterzenie ... profile ?
 6. Dla mnie klasa, super, tak modele jak i loty. Nie znam wszystkich zakamarków tego forum i ne wiedziałem z kim mam przyjemność... . Po dzisiejszych moich lotach, a raczej próbach utrzymania się w powietrzy, takie loty to dla mnie mistrzostwo ... Życzę udanych nowych projektów.
 7. Flota piękna . Mam nadzieję ze latają tak jak wyglądają. Mimo wszystko chciałbym zobaczyć jak wyglądają te samoloty po .... lotach ... ?
 8. Na jednym z filmów Julius Perdana - ten od modeli z depronu( link wcześniej), okleja model taśmą tak że dół skrzydła - taśmę klei wzdłuż skrzydła a na górnej krawędzi klei pasami w poprzek skrzydła. Wydaje się to logiczne bo dolne poszycie skrzydła ( przy normalnym locie) jest rozciągane więc taśma wzmacnia skrzydło. Górne poszycie jest ściskane więc taśma tak czy siak nie wzmocni skrzydła, jedynie powierzchnie przed wgnieceniami. A TOTO ładnie oklejony - czekam na film z oblotu. Lataj nisko i ostrożnie ... ?
 9. Drut tnący 0,4 mm dł 1 m wymaga ok 2,0 A przy napięciu 24V napięcia stałego. Trafo można wykorzystać z mikrofali - jeżeli jest dobre uzwojenie pierwotne. Uzwojenie wtórne - ok 34 zwoi nawinięte linką 1,5 mm2 w izolacju . za tym mostek prostowniczy -20 A. Regulacja po stronie pierwotnej trafa np. https://allegro.pl/oferta/regulator-obrotow-silnika-mocy-napiecia-2000w-230v-10122605073?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=MWRiZGMzYTktMzk1NC00ZGVmLWEyZTgtMTFkNmExYTY5NGE0AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=9cc41973-52f7-40ca-94b7-585ff4420b8d
 10. RobRoy

  F3RES

  dziobak Dzięki za pomoc. Dla mnie na dzień dzisiejszy - każdy szybowiec sterowany tylko R-E będzie RESem. Poszukam coś w zasięgu wzroku, albo przerobię mój wiekowy A2 na RESa. Zobaczymy jak mi się to spodoba.
 11. RobRoy

  F3RES

  Ciekawa klasa jak dla mnie. Spokojne latanie. Może to z wiekiem przychodzi ... ? Ma ktoś dokładne plany modelu FRESH albo coś równie ciekawego? Tak - wiem, w sieci tego pełno, powiecie. Dlatego pytam o sprawdzony model...
 12. RobRoy

  F3RES

  Z Angielskiego znam dwa słowa - copy ... i paste ...;-) i jakoś sobie radzę. Gdyby jednak ktoś chciał przeczytać po polsku z grubsza przetłumaczone , to służę ... Można poprawić jeżeli goglwy tłumacz coś pochrzanił Przepisy klasowe F3- RES .doc Ja to zrozumiałem w skrócie tak - F3-RES drewniane modele szybowców o rozpiętości do 2000 mm sterowane tylko sterem kierunku i wysokości wypuszczane z holu gumowego gdzie punktacji podlega celność lądowania. Proszę poprawić jeżeli coś się nie zgadza.
 13. RobRoy

  F3RES

  Co to za kategorie F3RES i ERES. Szukam opisu ... Nie wiem kto tu starszy - Ja czy mój komp ... ?
 14. Interesuje mnie pomalowanie modelu z XPS DIALL - jak rozumiem Epidian 652 można zabarwić i pomalować bezpośrednio powierzchnię modelu z XPS-a? Czyli faktura skrzydła pozostanie widoczna - tak ? Czym to najlepiej nakładać - pędzlem - pistoletem, chodzi mi o możliwie cienką warstwę. Jakie to jest konsystencji ? Ciekawe czy to będzie pękać na np. skrzydłach?
 15. https://www.abud.pl/product-pol-785-Hak-oczkowy-do-mocowania-rusztowan-Koelner-12x300-uniw.html?gclid=Cj0KCQjwgtWDBhDZARIsADEKwgOTlNRufPHG22xEnpMiKBulXOj79hC-yGd4pij7sO4Dg-XmKmG-decaAo74EALw_wcB Można wkręcić , można wbić młotkiem albo kamieniem. Jak będzie druga taka śruba można nią wykręcić- wyszarpnąć z ziemi
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.