Jump to content

Czaro

Modelarz
 • Content Count

  1,556
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  19

Czaro last won the day on March 13

Czaro had the most liked content!

Community Reputation

264 Excellent

About Czaro

 • Birthday 08/05/1985

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Warszawa
 • Imię
  Czarek

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Nigdzie nie pisałem o przestawianiu statecznika.
 2. Moment pochylający od siły ciągu to jedno. Ale w tym przypadku, kiedy strumień zaśmigłowy dmucha wprost na statecznik poziomy, może trzeba przestawić silnik w górę? Napływ na statecznik spowoduje powstanie siły nośnej dociskającej ogon, co może zrównoważyć moment od ciągu. Ale to tylko moje gdybanie.
 3. Tegoroczne testy ze strony ULC, to nie Świadectwa Kwalifikacji. ŚK były wydawane do końca 2020 roku na podstawie krajowych przepisów, które już nie obowiązują.
 4. Na oficjalnej grupie dyskusyjnej PansaUTM, przedstawiciele PAŻPu twierdzą, że tylko aplikacja. Do FIS mamy nie dzwonić, bo i tak mają sporo roboty.
 5. Gdyby się ktoś z Was zastanawiał, czy uszatkiem da się wysoko rzucić? Da się
 6. Na stronie ULC opublikowano kolejną wersję FAQ. Już v3 https://www.ulc.gov.pl/pl/drony/5411-najczesciej-zadawane-pytania-faq Jest jeszcze inaczej, niż w v1 i v2
 7. Z inżynierskiego punktu widzenia, to bardzo ciekawe, że co kilkanaście - kilkadziesiąt lat następuje powrót do starych idei. Nie tylko w DLG, ale wszędzie. I okazuje się, że one wciąż działają świetnie na tyle, że człowiek się zastanawia, po co zostały przed laty porzucone? Joe wspominał na prezentacji, że sam nowy projekt aerodynamiki z szybszym skrzydłem itp. nie był dla niego wystarczającym uzasadnieniem dla zupełnie nowej konstrukcji. Znalazł sens dopiero w połączeniu z pomysłem przełamania obecnego trendu podwójnym wzniosem i rozdzieleniem klapolotki. Wierzę, że ja się w miarę nauczyłem latać modelem z pojedynczym wzniosem, choć wciąż zdarza mi się robić błędy w powietrzu, szczególnie w stresie. Czy w takim razie z punktu widzenia zawodniczego, będzie to dla mnie przewaga, że nowy model lata łatwiej? Zapewne trochę tak, bo będę czuł "większy luz w majtach" i będzie czas myśleć o zbliżającym się obiedzie Bardziej oczekuję jednak poprawy osiągów, tak żeby model pozwolił mi polecieć jeszcze dalej, zejść niżej, a mimo to wrócić do lotniska. W przelocie z większymi prędkościami Yoda sprawia wrażenie sporo większej doskonałości do Snipe. Który i tak był w tym dość niezły. Być może Yoda dorównuje CX5 lub FX. Ale żeby to potwierdzić, trzeba by sporo porównawczych lotów, na które niestety nie mam na razie okazji.
 8. Mogę powiedzieć, że model się rzeczywiście sporo lepiej prowadzi. Lata się bardzo łatwo. Ze Snipem trzeba cały czas lekko walczyć, kontrować, poprawiać. A ten jest fajnie stateczny. Kapitalnie krąży, nawet bardzo ciasno. Podwójny wznios dobrze podpiera skrzydło w przechyle. Wystarczy wychylić stery do krążenia i trzymać, a model sam robi całą robotę.
 9. Bo spróbowałem jak działają
 10. Dzięki Andrzej za reakcję. Sam jeszcze do niedawna nie byłem pewny. Teraz już jest jasne. Informacja pojawiająca się w wielu miejscach, również ze strony ULC: "w okresie przejściowym latamy tak jak dotychczas, według przepisów krajowych" potrafi być myląca. Łatwo nie zauważyć fragmentu po przecinku. "Według przepisów krajowych" - czyli tych aktualnych, opublikowanych w Wytycznych Prezesa ULC nr 25, rozdział 5:
 11. Już dziś prezentacja Vladimir's Model "Next F3K Generation" Nadchodzi nowa generacja modeli F3K. O godzinie 20:00 naszego czasu, link do wydarzenia na platformie Twitch: https://www.twitch.tv/vladimirsmodel Będzie możliwość komentowania na żywo i zadawania pytań. W tym celu należy utworzyć konto i się zalogować. Instrukcje tutaj: https://help.twitch.tv/.../creating-an-account-with... Od siebie mogę powiedzieć, że zmiany wydają się rzeczywiście rewolucyjne. Jest przepaść w stosunku do poprzednich modeli
 12. Trzeba się zarejestrować w systemie i okleić modele nalepką A w trakcie lotów używać DroneRadar.
 13. Publikacja Aeroklubu Polskiego na temat nowych przepisów: https://modelarstwo.aeroklub-polski.pl/uncategorized/jednolita-europejska-przestrzen-dla-wszystkich/
 14. Czaro

  F5J zaczynamy

  Ten pretensjonalny ton, to nie do mnie, a co to jest klub, masz napisane w definicjach, na początku 947.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.