-
Postów
1 877 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
24
Treść opublikowana przez Czaro
-
Czy masz na myśli fpv-ałowców, którzy nawet na tym forum wrzucali filmy z latania dużo za daleko i za wysoko?
-
Nie znam się na RES więc się wypowiem Niezaprzeczalną zaletą RESów, jest to, że model w technologii drewnianej można zbudować samemu w domowym zaciszu. Nie potrzeba do tego profesjonalnego warsztatu, ani inwestycji w formy i opanowywania technologii kompozytowych. Oczywiście, że zestawy modeli zawodniczych są wyjątkowo drogie. Ale jeżeli na rynku ludzie chcą tyle płacić za nazwę modelu, który nie przeszkadza wyjątkowo dobremu zawodnikowi wygrywać zawody, to tak będzie. Natomiast RESa, można sobie samemu zaprojektować i zbudować za ułamek ceny rynkowej zawodniczego zestawu. Ceny materiałów się nie zredukuje, ale elementy można nawet ciąć samemu, oszczędzając na usłudze lasera. Niemniej, żeby szybowiec dobrze latał, konstrukcja musi być dobrze przemyślana. A to zawsze jest bezcenne.
-
Oczywiście, że loty w ramach klubu modelarskiego to kat. Szczególna. W DT ustawiasz odpowiednią kategorię i tam masz do wyboru "klub modelarski"
-
Przepisy są tak skomplikowane i pełne wyjątków, warunków i wyłączeń, że nawet Państwo się w tym gubi. W notatce jest mowa o nr uprawnień pilota A1/A3. A przecież są sytuacje, że nie są potrzebne. Np. kiedy się lata poniżej 250g, lub w klubie modelarskim z odpowiednim pozwoleniem. Podobnie z samym dokumentem "Pozwolenie prezesa ULC". Czy na pewno jest obowiązek posiadać go przy sobie? W klubie modelarskim na pewno nie. W związku z czym mogę się domyślać, że notatka została stworzona na potrzeby "grubych" akcji, z ciężkimi, dużymi dronami, latającymi w przestrzeni powietrznej z ograniczeniami. Czyli zupełnie nie tak, jak zdecydowana większość modelarzy.
-
Gratulacje dla nieprzemakalnych Poważnie się obawiałem, czy rozegracie zawody. Michał z jakiegoś specjalnego powodu stracił imię?
- 5 162 odpowiedzi
-
- 1
-
-
- motoszybowce
- f5j
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Linki do wspomnianych biuletynów: https://modelarstwo.aeroklub-polski.pl/wp-content/uploads/2026/05/20260613_biuletyn_ZO_F3G_Aer-Gdanski.pdf https://modelarstwo.aeroklub-polski.pl/wp-content/uploads/2026/05/20260613-14_biuletyn_MP-F3G_Aer-Gdanski.pdf
-
Ubezpieczenie OC staje się obowiązkowe.
Czaro odpowiedział(a) na Swift temat w Przepisy dla modelarstwa RC
Sztuczna głupota -
Zagraniczne - Soar Utah
Czaro odpowiedział(a) na aloyz temat w Imprezy szybowcowe - miejsca do latania
Jak zachowuje się termika nad tak jednolitym terenem, jakim jest wyschnięte jezioro? Dopływ energii ze słońca jest pewnie potężny, ale jednak kontrastów brak. Wszystko równo wygrzane? -
Jemu się nie chce. Jemu się to opłaca Żarcik, wiadomo Bartek jest prawdziwy modelarz
-
Gratuluję pięknych lotów na Evo!
-
Ale ciaśniutko w finałach! Piąty, a prawie jak pierwszy Gratki dla ekipy!
- 5 162 odpowiedzi
-
- 1
-
-
- motoszybowce
- f5j
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Ale tak bez żadnych rowingów w nasadzie skrzydła, czy statecznika? Beż pasów kierunkowych po długości kadłuba? Wygląda na proste
-
Strasznie fajne macie lotnisko. Byłem w weekend na zawodach szybowców F3K. Bardzo dziękuję za gościnę! Galeria fotek: klik
-
Niewykluczone, że prawo stowarzyszeń w Czechach jest inne, niż u nas. ULC wydał jasne stanowisko. To lokalne kluby modelarskie mają występować do urzędu o pozwolenie na loty powyżej kat. Otwartej. Centrala, czyli AP, nie. Przez 3 lata ULC wydawał pozwolenia w banalnie prostym trybie wszystkim klubom, które się zgłosiły. Skorzystało z tego ok. 20-tu klubów. Niestety przyszła kontrola z EASA i teraz się trochę pokomplikowało. Zamiast trzech dokumentó, trzeba przedstawić cztery.
-
zaproszenie na zawody F3F - Puchar Polski - dwa terminy
Czaro odpowiedział(a) na pabork temat w Imprezy szybowcowe - miejsca do latania
Rozumiem. Dziesiąty zakręt jest do lądowania. Znam przypadki, że trudno jest doliczyć do pięciu, w ciągu dziesięciu minut. Ale to historie z innych szybowców, latanych na "obrzydliwie" płaskim terenie. -
Ubezpieczenie OC staje się obowiązkowe.
Czaro odpowiedział(a) na Swift temat w Przepisy dla modelarstwa RC
Masz obowiązek cały czas utrzymywać kontrolę i orientację w przestrzeni, aby uniknąć sytuacji niebezpiecznych. Czyli nie wolno intencjonalnie wyłączać nadajnika. Jeżeli radio się samo wyłączy, lub z innego powodu utracisz łączność RC, jest to sytuacja awaryjna i np. podlega zgłoszeniu w DroneTower. -
zaproszenie na zawody F3F - Puchar Polski - dwa terminy
Czaro odpowiedział(a) na pabork temat w Imprezy szybowcowe - miejsca do latania
Czy jeżeli ktoś zdobędzie 3 razy z rzędu puchar dziewięciu zakrętów, dostaje puchar dziesiątego zakrętu na wietrzność? -
MSP Inntech prowadzi rekrutację na stanowiska, na których wymagane kompetencje są zbieżne z naszym hobby. Polecam uwadze modelarzom z Warszawy i okolic. https://pracodawcy.pracuj.pl/company/20436782
-
Przy przemysłowych gabarytach może i owszem. Do modelarskich zastosowań zdecydowanie łatwiej pracowało mi się z akrylem, niż z taśmami butylowymi.
-
Akryl uniwersalny. Można zamykać rękawy, uszczelniać po obwodzie płaskie worki, kleić się do podziałów dużej formy, a jak trzeba, to doszczelniać przetarcia worka.
-
Kurs doskonalący dla instruktorów modelarstwa lotniczego i kosmicznego
Czaro odpowiedział(a) na Paweł Prauss temat w Ogłoszenia Aeroklubu Polskiego
Zbliża się kolejna edycja kursu dla Instruktorów III klasy 24-26 kwietnia w Kłomnicach k/Częstochowy. Informacja ze strony: https://modelarstwo.aeroklub-polski.pl/aktualnosci/kurs-instruktorski-w-klomnicach-k-czestochowy/ -
Ubezpieczenie OC staje się obowiązkowe.
Czaro odpowiedział(a) na Swift temat w Przepisy dla modelarstwa RC
W zeszłych latach składka na GRUPOWE, nieobowiązkowe OC dla rekreacyjnego modelarza w dwóch najpopularniejszych stowarzyszeniach Finansowa Chata i PSP kosztowała sto kilkadziesiąt zł. W tym roku obowiązkowe INDYWIDUALNE ubezpieczenie w TU na C kosztuje sto kilkanaście zł. Ja tu widzę lepsze warunki za mniej, więc Ares proszę wyprowadź mnie z błędu, jeżeli ja to źle pamiętam.
