Skocz do zawartości

Zdalne odpalanie silnika.


Budrys777

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Biorę się za zrobienie zdalnego uruchamiania silnika Loncin LC 1P88F 12 KM i mam kilka pytań. Aparatura FS-i6XOd odbiornika RC pójdzie sygnał na przekaźnik 5V i z niego sygnał na solenoid. Jak mają iść przewody? Solenoidem steruje plus 12V.

IMG_0808.JPG

IMG_0814.JPG

IMG_0818.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do odbiornika musisz podpiąć RC switch z wyjściem na przekaźniku. Nie można sterować przekaźnikiem bezpośrednio z odbiornika. Stykami przekaźnika załączasz co chcesz w granicach prądu jaki można puścić przez jego styki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz właśnie taki RC switch z przekaźnikiem 30A  więc w czym problem? Cewka tego przekaźnika jak widać na foto jest 12V więc na płytce jest jeszcze przetwornica 5v na 12V. W układzie jest jeszcze procek który zmienia sygnał PWM z odbiornika na stan wysoki który otwiera tranzystor sterujący cewkę przekaźnika . Masz więc wszystko tylko podpiąć tak jak na zdjęciu tylko zamiast pompy cewkę . Kiedyś w silnikach na ten stycznik rozruchowy mówiło się Bendix. W nadajniku zamiast switcha możesz dać przycisk typu reset żeby mieć taki przycisk START.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ten przekaźnik działa ale do zasilania cewki przekaźnika potrzeba nieraz kilku amper, ja bym rozwiązał to inaczej, wszystko wysokopradowe z obwodu 12V gdzie cewka poprzez mosfeta a mos sterowany poprzez jakiś niskopradowy wyłącznik PWM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda teraz rozruch silnika. Jest jakiś przycisk, stacyjka. Jeżeli jest to wystarczy styki przekaźnika COM i NO spiąć równolegle z tym co jest przy silniku i będziesz miał odpalanie miejscowe i zdalne. Jeżeli nie bardzo się znasz na elektryce to może poproś kogoś żeby na to zerknął  , 2 minuty i może będzie gotowe. Szkoda coś uszkodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się to poskładać w tym tygodniu. Najbardziej mnie ciekawi jaki prąd idzie przez styk na śrubie M6 w solenoidzie. W tym układzie chodzi tylko o podanie 12V na tą śrubkę. Ja kupiłem sam silnik z kostką, którą powinno się podpiąć do kostki traktorka. Traktorki o ile mi wiadomo, to mają instalację 12V. Stacyjki też nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wewnątrz tego stycznika musi być cewka na napięcie 6 lub 12V -bo to jest do kosiarek  jak pokazuje internet. Sprawdź omomierzem lub podepnij aku 12V między zaciski :

1 - 3  ( 1 plus 3 minus) jeżeli zadziała to pod zacisk 1 wpinasz PLUS akumulatora  2 do rozrusznika, a pod zacisk 3 MINUS poprzez RC Switch

Jeżeli nie zadziała:

2 - 3 ( 2 plus 3 minus) Jeżeli teraz zadziała to pod zacisk 2 wpinasz PLUS akumulatora  1 do rozrusznika  , 3 bez zmian.

Prąd płynący przez styki nie będzie mały, może  20-50 A. Jaką moc ma rozrusznik ?

 

bendix.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zrobione. Przyczyną niedziałania była spalona cewka od nowości. Kupiłem drugi stycznik i jest wszystko OK. Masą jest podstawa solenoidu, a plus na małej śrubce. Za przekaźnikiem wpięta dioda prostownicza 2A 200V.

W dniu 26.08.2024 o 12:51, Bodzioch napisał:

W nadajniku zamiast switcha możesz dać przycisk typu reset żeby mieć taki przycisk START.

To będzie dobry pomysł. 

IMG_0822.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.