Skocz do zawartości

Jaka żywica do styropianu.


JakubR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Skrzydło na nasadzie ma 40cm także min. szerokość to ~21cm, żeby nie łączyć z 3 kawałków. Na stronie modelpartner, mają liście 280x23cm po 13zł. A czy mogą koledzy podać namiar na jakiś konkretny klej, aby go przykleić?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzydło na nasadzie ma 40cm także min. szerokość to ~21cm, żeby nie łączyć z 3 kawałków. Na stronie modelpartner, mają liście 280x23cm po 13zł. A czy mogą koledzy podać namiar na jakiś konkretny klej, aby go przykleić?

 

"Chemolan B" z allegro, jak chcesz od ręki to Soudal 66A z kibelmarketu (Obi, Castorama, Liroj, ...) ale 250g Soudala kosztuje prawie tyle co 1kg Chemolanu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dziękuję bardzo, a jak wygląda sprawa samego klejenia tego forniru? Piszą, że pierwsza reakcja zachodzi po ok.10 minutach, czy da się bez problemu posmarować powierzchnię i mieć czas na poprawkę po przyłożeniu forniru do rdzenia? I jak sądzicie, czego użyć do zwiększenia objętości żywicy, aby wypełnić wcześniej wspomniane "skrzynki": mikrobalon czy może płatki bawełniane?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dziękuję bardzo, a jak wygląda sprawa samego klejenia tego forniru? Piszą, że pierwsza reakcja zachodzi po ok.10 minutach, czy da się bez problemu posmarować powierzchnię i mieć czas na poprawkę po przyłożeniu forniru do rdzenia? I jak sądzicie, czego użyć do zwiększenia objętości żywicy, aby wypełnić wcześniej wspomniane "skrzynki": mikrobalon czy może płatki bawełniane?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

Ja robiłem tak że kleju dawałem taki zygzak, a potem szpachlą rozprowadzałem na całą powierzchnię i ewentualny nadmiar ściągałem w ręcznik papierowy, szło bardzo szybko.

Czas pracy kleju zależy od wilgotności, najlepiej kleić rdzenie jak jest sucho i styropian przejchać mokrą szmatką, wtedy klej zareaguje po przyłożeniu rdzeni.

Na poprawki nie będzie czasu, lepiej dać nadmiar forniru i po sklejeniu dociąć.

 

Wypełnij micro-balonem, ale powpychaj balsy (na sztorc) gdzie się da żeby zmniejszyć ilość.

Albo możesz wypełnić balsą klejoną klejem poliuretanowym, on się pieni i wypełnia szczeliny, a po zaschnięciu dobrze się szlifuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja robiłem tak że kleju dawałem taki zygzak, a potem szpachlą rozprowadzałem na całą powierzchnię i ewentualny nadmiar ściągałem w ręcznik papierowy, szło bardzo szybko.

 

Rozumiem, że klej Pan nakładał na fornir nie na rdzenie?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Znowu zwracam się do kolegów z prośbą o pomoc. Mam do wyboru forniry z tych gatunków: ( Dąb, Jatoba, Jesion, Sapeli, Orzech am, Brzoza fińska, Klon kanadyjski), który uważacie za najlepszy?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańszy... Podałeś gatunki raczej ozdobne, do meblarstwa. Drogie, często dość ciężkie.

 

Równie dobrze nadaje się zwykła krajowa topola czy olcha lub buk. Może być nawet balsa. Chyba, że zależy ci na egzotycznym rysunku słojów. ;)

Duży arkusz forniru topolowego (czekoty się nie nadają) można dostać w okolicach 50 zł. A starczy na dwa, może trzy komplety skrzydeł.

Z drugiej strony, kto bogatemu broni... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie chodzi mi o jak najdroższy . Pisałem do sklepu zajmującego się sprzedażą forniru i liście z olchy mają szerokość między 13-20cm, a chciałem kleić z max. 2 kawałków na szerokości (chyba że nie ma to większego znaczenia).

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej by pokrycie było z jednego kawałka. 

Warto się rozejrzeć za innymi gatunkami.

Zerknij na okleiny naturalne do płyt MDF.

Powinny być, z racji technologi i zastosowań, dość szerokie.

http://zadrozni.com.pl/plyty-wiorowe/plyta-wiorowa-fornirowana/nggallery/page/4

tu np. masz topolę i inne gatunki krajowe. Może mają coś odpowiedniego, w cenie nie rujnującej kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziękuję za podpowiedzi. Dogadałem się o fornir olchowy w szerokości 22cm - skleję z szerokości to nie problem. Zwracam się do Was z pytaniem w jakich proporcjach (wagowych) mieszać żywicę z mikrobalonem tak, aby wyraźnie zmniejszyć masę jednocześnie zachowując płynność pozwalającą na wypełnienie "skrzynek" w momencie kiedy są do nich włożone rury na bagnet. Gdzieś wyczytałem, że stosuje się między 5-20% mikrobalonu (wagowo) - myślę, że 10% byłoby optymalne, natomiast na havlu piszą o proporcjach 3:1. Co koledzy radzą?

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.