Skocz do zawartości

Oryginalny model B. Barona. Czemu to służy ?


Swift

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ostatni model na uwięzi zbudowałem ponad 30 lat temu, nie mniej trafiłem na zdjęcia nowego modelu jednego z czołowych akrobatów Boba Barona z USA.

Ciekawi mnie , czemu służy to nietypowe rozwiązanie, podpartego statecznika poziomego o nie spotykanym na ogół wydłużeniu.

 

http://tiny.pl/hxr29

 

PP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem Swift,

Dodatkowe belki ogonowe w Humbug Roberta Barona usztywniają statecznik poziomy.

Nietypowe dla kategorii F2B proporcje tego modelu są wynikiem poszukiwań i eksperymentów konstrukcyjnych Barona, z których był znany od końca lat '60.

Zwróć uwagę, że Humbug nie ma klap, a jednak Baron zajmował tym modelem czołowe pozycje w zawodach.

Robert Baron należał bez wątpienia do amerykańskiej i światowej czołówki akrobatów na uwięzi w najlepszych chyba dla tej kategorii latach '70 i '80 ubiegłego wieku.

Startował od 1965. Mistrzostwa USA wygrał w 1996. Jego najbardziej znaną konstrukcją jest AVANTI II.

Robert Baron zmarł po długiej chorobie 9.09.1999r.

Modele Barona budowane są do dzisiaj, także przez znakomitych modelarzy. Parę lat temu Humbuga zbudował Bob Hunt.

Pozdrawiam -

Artur Caban

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienia.

Nie mniej tak jak patrzę na współczesne modele F2B, to faktycznie większość ma statecznik poziomy o stosunkowo dużym wydłużeniu, nie aż tak jak w tym modelu Barona, ale jednak wydłużenie jest znaczne. Nie bardzo mogę wyobrazić sobie jednak czemu to służy, efekty aerodynamiczne związane z dużym wydłużeniem skrzydła czy statecznika znam, ale ni jak mi to nie pasuje do modelu na uwięzi. Skoro jedna prawie wszyscy tak robią , to ma to jakąś zaletę. Jaką ?

PP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.