Skocz do zawartości

Wyważarka do śmigieł i kołpaków.


poharatek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Umyśliłem sobie, że mój następny model będzie napędzany śmigłem czterołopatowym, a nie mam żadnego "ustrojstwa", żeby na nim takie śmigło wyważyć,

W dodatku, do tego śmigła będę musiał wystrugać jakiś kołpak /samoróbkę i kołpak ów też trzeba będzie jakoś wyważyć.

No to trzeba było siąść do komputera i sobie taką wyważarkę zaprojektować.Z projektowania coś tam nawet wyszło i po pewnym czasie na stole warsztatowym mogłem rozłożyć wycięte ze sklejki 3mm elementy wyważarki.

 

SeUMcQQ.jpg

 

Podstawa z jednej warstwy sklejki 3mm jest dosyć wiotka, wiec, żeby ją usztywnić (no i żeby gotowa wyważarka stabilnie sobie stała na blacie), jest przytwierdzona do kawałka płyty meblowej. Na zdjęciu widać też ramiona wyważarki z wklejonymi wzmocnieniami.

 

bL5fIK0.jpg

 

eBj0TWo.jpg

 

A tu widać mój "frez" do frezowania zagłębień pod łby wkrętów (czyli wkręt z łbem soczewkowym ;)).

 

MJGVhVa.jpg

 

Ramiona wklejone w podstawę, w ramiona wklejone magnesy neodymowe walcowe 8x5 mm (są one na wysokości 200 mm, więc teoretycznie można wyważać śmigła więcej niż dwułopatowe o średnicy 15 cali).

No i jak widać zacząłem już wyważać. Konkretnie - 4 łopatowe śmigło 10,5x8 cala wyprodukowane przez Dynam. I muszę powiedzieć, że producent się nie popisał i to śmigiełko bardzo mocno potrzebowało wyważenia...

No dobra, temat wyważania śmigieł jest zakończony, ale co z kołpakiem?

Jako "źródło inspiracji" posłużyła mi wyważarka Du Bro Tru Spin.

 

LcoK2L7.jpg

 

Moja "wariacja na ten temat" (w pierwotnej wersji) wygląda w ten sposób:

 

B2U6KEg.jpg

 

 

I jak toto działało?

No ni cholery nie działało :D

Wymyśliłem sobie, że wał będzie się opierał na ostrzach do noży krążkowych krążkowych o średnicy 28 mm (niby, że to mała powierzchnia styku - małe tarcie). Użycie ostrzy Olfowskich w cenie 20 zł za 2 sztuki było by lekką ekstrawagancją finansową, więc zamówiłem sobie na Banggoodzie 10 sztuk takich ostrzy za niecałe 20 zł. 

I mój wymysł całkowicie się nie sprawdził: ostrza, mimo zapewnienia możliwości obrotu, nie chciały się obracać, natomiast okazały się na tyle twarde i ostre, że radośnie nacinały stalowy pręt rzeźbiąc w nim spiralne rowki. W efekcie śmigło razem z kołpakiem zamiast kręcić się jak fryga przy byle popchnięciu, po solidnym szturchańcu wykonywało 2-3 obroty i zatrzymywało się w przypadkowej pozycji.

 

No dobra, czas na zmianę koncepcji:

Skoro powierzchnia styku z wałem nie jest najważniejsza, oznacza to, że najistotniejsze jest spowodowanie, by te krążki mogły się swobodnie i płynnie obracać.

Ale najpierw trzeba było znaleźć jakiś zamiennik dla ostrzy noża krążkowego. (Uwaga na marginesie: Nie oznacza to, że te ostrza będą sobie teraz bezczynnie leżały na warsztacie, przypominając mi o moich chybionych pomysłach. Wcześniej nie używałem noża krążkowego, a okazało się , że jest to świetne narzędzie do cięcia np. tkanin szklanych, folii, czy japonki. No to teraz mam spory zapas ostrzy do tego noża ;))

Znalazłem szerokie podkładki pod śruby M10, o średnicy około 30 mm.

 

Xfw37xg.jpg

 

Dostosowałem je do mojej machiny poprzez wklejenie pierścieni centrujących ze sklejki 2mm, krawędzie przeszlifowałem i zaokrągliłem (na zdjęciu u góry widać dwie podkładki "na sztorc"; po lewej jest nieobrobiona).

I mimo, że zdawałem sobie sprawę że modyfikacje są jeszcze niewystarczające, zmontowałem na powrót wyważarkę z podkładkami zamiast ostrzy.

 

qfxvgPw.jpg

 

Okazało się że jest nieco lepiej.

Tzn. po zakręceniu śmigłem w 4 wypadkach na 5 zatrzymywało się ono obciążoną łopatą na dole -  tak jak widać na zdjęciu ;)

(A  obciążoną,  bo to śmigło - APC 12x6 kiedyś już wyważyłem, a z kolei kołpaki  od Pelikana z aluminiową podstawą są całkiem nieźle wyważone fabrycznie, musiałem na jedną z łopat nakleić kilka kawałków taśmy maskującej.)

Ale oczywiście to nie było jeszcze to.

Trzeba było zadziałać bardziej radykalnie:

 

SBhhYLs.jpg

 

Do krążków zamontowałem łożyska 3x6x2 mm.

 

3vC8OXO.jpg

 

Z kolei w otwory na śruby M5 (czyli "ośki"  krążków) wkleiłem obsady śrub M3 (takie: http://sklep.modelarnia.pl/p85,obsada-sruby-m3-mpj1004.html). W obsady te wkręciłem śruby M3. Jako, że taka śruba ma średnicę nieco mniejszą niż 3 mm, okleiłem ją japonką (na lakier do parkietów), tak, żeby  krążki wchodziły na wcisk i się nie przechylały.

Pozostało zmontować całość do kupy, a potem nastąpiła chwila prawdy...

 

eY8lSi1.jpg

 

TO DZIAŁA!!!

 

Kołpak wraz ze śmigłem obraca bez oporów (są one porównywalne z tymi w wyważarce magnetycznej).

Jak widać na zdjęciu obciążyłem kołpak kilkoma kawałkami taśmy maskującej.

I za każdy razem; czy po obrocie, czy po postawieniu śmigła do pionu - zatrzymuje się w tej pozycji.

Czyli jednak udało się zmajstrować coś pożytecznego :D

 

Jakby ktoś chciał popełnić podobne ustrojstwo, to na spinaczu są plany w pdf.

 

Mała uwaga: Wyważarka do kołpaków jest zaprojektowana tak, że można wyważać kołpaki osadzone na wałach o różnych średnicach; od 3 do 6 mm. Pod przednią część wyważarki podkłada się dystanse o wysokości dobranej do danej średnicy wału. Jako że zamiast krążków o średnicy 28 mm ostatecznie użyłem krążków o średnicy 29,3 mm - te wysokości się nieco pozmieniały. I żeby podczas wyważania wał 4mm był poziomo, muszę używać podkładki dystansowej oznaczonej jako 5 mm. Po prostu - jeśli ktoś chce sobie taką wyważarkę zbudować, musi zmodyfikować wymiary dystansów w zależności od średnicy krążków , jakich zamierza użyć.

 

No i na dziś to by było tyle...

Jeszcze jest jedna machina piekielna, jaką ostatnio zbudowałem, ale pora już późna i napisze o niej następnym razem.

 

 

 

 

 

 

 

wywazarka zbiorczy.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeszcze w trakcie czytania zastanawiałem się jak by to można zrobić, pierwsza myśl właśnie o ostrzach a tu proszę. Ta oryginalna wyważarka, wygląda że też ma obrotowe talerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.