Skocz do zawartości

Silvia z Proedf


Rekomendowane odpowiedzi

Na fali popularności wielołopatkowych EDF kupiłem 70 i 90 Change Sun.

Nie miałem pomysłu co z tym zrobić, ale mniejszą 10 łopatkową zamierzam wsadzić do klonu Super Snipera HET => Silvia z PROEDF

 

Na razie mam komplet wyposażenia (model jeszcze nie dotarł z HK).

 

Dołączona grafika

 

Wagowo to wygląda tak:

silnik + turbinka + regulator = 285g

akumulator 4S 3000 - 360g; zapasowy 4S 2650 - 310g

serwka i odbiornik - 90g

 

Czyli wyposażenie około 735g

Modelu nie mam, ale razem wyjdzie pewnie 1,5kg => katapulta już czeka :)

 

Dołączona grafika

 

Turbinka Change Sun 70mm 10 łopatek sprawdzona na ciągomiarce:

silnik CS 480-3300-40EDF (outrunner kv3300)

regulator Turnigy Plush 80A

akumulator Zippy 40C 4S 2650mAh

Z fabrycznym kołnierzem ciąg statyczny 1,5kg (max 1,6kg) przy poborze 1050W i 80A => max regulatora

Można wycisnąć 1,7kg ale próbowałem krótko, bo prąd sięgał 90A

 

 

Edit:

model dotarł i ma 840mm rozpiętości 920mm długości; powierzchnia skrzydła poza kadłubem około 10,8dm2 (wartości zmierzone).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z fabrycznym kołnierzem ciąg statyczny 1,5kg (max 1,6kg) przy poborze 1050W i 80A => max regulatora

Można wycisnąć 1,7kg ale próbowałem krótko, bo prąd sięgał 90A

 

80A z 3000mAh - zabijesz je szybko . Te 40C to trzeba podzielić przez 2 niestety. Latam na takich (ZIPPY) w konfiguracji 5s - Przy 50A jest O.K. ale są cieplutkie jak nie wiem...Po 30 lotach jest już 2700mAh.

Z Nanotechami i trwałością jest jeszcze gorzej wg mnie

 

Jak będziesz przedłużał kable akku/regulator to wlutuj dodatkowe kondensatory (tak z 4-5 x 220uF 50V)

 

jak np tu Dołączona grafika

 

- ich brak powoduje częste awarie "bez powodu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Paweł, dzięki za radę - właśnie ostatnio w F-16 z tej samej firmy miałem jakieś niewytłumaczone szarpnięcia silnika i sterowania - teraz dam na wszelki wypadek kilka kondensatorków.

 

Ale wpis jest głównie dlatego, że właśnie przesyłka dotarła :) , na oko wszystko jest super ( w dodatku dosyć tania była ta Silvia).

 

Podsumowanie wagi prosto z pudełka:

kadłub 355g

skrzydła (raczej skrzydełeczka :) ) 125g

statecznik poziomy 26g

kabinka i akcesoria 50g

 

Razem 556g - wg mnie lekko wykonany model, ale dojdzie tunel wylotowy, klej i jakieś wzmocnienia (np hak) i się zobaczy całość.

 

Z sieci wiem już, że wloty powietrza są do poprawki - zbyt ostre krawędzie - może tu coś dołożę, bo faktycznie jest dosyć kiepsko.

Natomiast nie będę zrywał foli np z płatów do wzmocnienia i przemalowywania - u mnie musi wystarczać jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadłub mocno zwęża sie na samym końcu, wiec sprawdziłem jak to się ma do turbinki.

 

Moje wyliczenie FSA dla turbinki CS70 wynosi 31,54cm2

Policzone dla: średnica wewn. tunelu D=70mm i średnica silnika z mocowaniem d=30mm

 

Dla FSA 31,54cm2 wychodzą następujace średnice wylotu tunelu:

100% FSA => 63,4mm

90% FSA => 60,1mm

80% FSA => 56,7mm

70% FSA => 53mm

 

Dziwne, bo kadłub jest tak zwężony na samym końcu, że wylot w modelu ma średnicę około 47-49mm (nie jest okragły), a to już raczej za mało.

 

Edit:

Mały problemik urósł do rangi megazagadki :wacko:

Zrobiłem tunelik wylotowy z kartonu i niestety "nie wstał" po włożeniu przez mały otwór od tyłu.

Potrzeba jakiegoś tworzywa - ma ktoś pomysł gdzie to coś można znaleźć w przyrodzie (czyli w normalnych sklepach ) ?

Jakaś folia, specjalny papier ? o grubości ścianki butelki PET i wymiar około 300x400mm (oczywiście jest w HK http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17236__Transparent_PET_Film_2C_1_Metre.html , ale troszkę trwa zanim dojdzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadłub mocno zwęża sie na samym końcu, wiec sprawdziłem jak to się ma do turbinki.

 

Moje wyliczenie FSA dla turbinki CS70 wynosi 31,54cm2

Policzone dla: średnica wewn. tunelu D=70mm i średnica silnika z mocowaniem d=30mm

 

Dla FSA 31,54cm2 wychodzą następujace średnice wylotu tunelu:

100% FSA => 63,4mm

90% FSA => 60,1mm

80% FSA => 56,7mm

70% FSA => 53mm

 

Dziwne, bo kadłub jest tak zwężony na samym końcu, że wylot w modelu ma średnicę około 47-49mm (nie jest okragły), a to już raczej za mało.

 

Edit:

Mały problemik urósł do rangi megazagadki :wacko:

Zrobiłem tunelik wylotowy z kartonu i niestety "nie wstał" po włożeniu przez mały otwór od tyłu.

Potrzeba jakiegoś tworzywa - ma ktoś pomysł gdzie to coś można znaleźć w przyrodzie (czyli w normalnych sklepach ) ?

Jakaś folia, specjalny papier ? o grubości ścianki butelki PET i wymiar około 300x400mm (oczywiście jest w HK http://www.hobbyking...2C_1_Metre.html , ale troszkę trwa zanim dojdzie).

 

Są takie okładki A4 na prace, oferty itp. niebieskie i białe - te białe całkiem sztywne. Co ciekawe można kleić je gluganem (klej termiczny) - połączenie jest trwałe. Na Mini Fana format A4 jest OK. Jeśli jest potrzebna większa długość kleję je z 2 szt. Sprzedają je np. w Makro itp. (po 500 szt - wystarczy do końca życia :) ) albo w papierniczych

Zrób zdjęcie Sylwii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faaaktycznie, wiem o jakie okładki chodzi - nie mam w domu, ale da radę kupić.

 

Co do zdjęć, to model jeszcze w kawałkach prosto z pudełka.

Jedyne, co łatwo było zrobić, to nakleiłem ozdoby (miał być wojskowy - przemalowywany, ale mi się odechciało)

Tu widać ładny, smukły kadłub.

Dołączona grafika

 

Skrzydełko też z cienkim profilem (obok pudełko zapałek).

Dołączona grafika

 

A tu mocno powiększona "dziura", żeby włożyć napęd

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Co dziwnego jest na zdjęciu z powyższego postu ?

Dołączona grafika

 

Niby nic, tylko ta strona od pudełka zapałek to jest... góra profilu !

Czyli mam dwa prawe skrzydła !

Nie zauważyłem tego, dopóki nie sklejałem połówek skrzydła.

 

Ale nic, nie ma sensu reklamować i odsyłać => skleiłem na siłę (cienki profil dał się nagiąć).

Całość geometrii płata sprawdzę, dopiero po wyschnięciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Testy napędu po zabudowaniu w modelu:

Pobór prądu dla 4S3000 => 63A

Ciąg w modelu 0,66kg

Model na gotowo 1,2-1,3kg (zależnie od baterii).

 

Że ciąg spadł drastycznie, to pewnie wina oporów tunelu i zwężonego wylotu, ale ciekawe, dlaczego poprzednio napęd pobierał nawet 80A ?

Zanotowałem (a nawet mam film) "Z fabrycznym kołnierzem ciąg statyczny 1,5kg (max 1,6kg) przy poborze 1050W i 80A"

 

Sprawdzę na innej baterii, a jak to nie poradzi, to ucinam mu dupkę, żeby zrobić nowy tunel wylotowy z 80-90%FSA

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

paulusr, możesz coś więcej na ten temat powiedzieć?

Jak będziesz przedłużał kable akku/regulator to wlutuj dodatkowe kondensatory (tak z 4-5 x 220uF 50V)

.Zamierzam przedłużyć kable od regulatora do normalnego silnika ze śmigłem.Czy ta operacja z kondensatorami dotyczy tylko EDF?

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

paulusr, możesz coś więcej na ten temat powiedzieć?

.Zamierzam przedłużyć kable od regulatora do normalnego silnika ze śmigłem.Czy ta operacja z kondensatorami dotyczy tylko EDF?

Pozdr

Na każde dodatkowe 10cm należy dodać to co na regulatorze. Inaczej może się okazać, że tranzystory nie wytrzymają zwiększonego napięcia (indukowanego na dłuższych przewodach i wyższego niż napięcie akumulatora). Najczęściej jednak rozwalają się kondensatory które się przegrzewają.

Dotyczy to każdego układu baterie/regulator/silnik.

Wiecej np. tu http://www.schulze-e...de/gfutc-de.pdf

lub tutaj http://www.rcgroups....46&postcount=28

Jak widać problem jest szczególnie widoczny jeśli używasz regulatora przy jego granicznych napięciach (np. 6s dla regulatora do 6s) co w Edf-ach jest dość powszechne.

 

 

Wg mnie to 90% przyczyn spalonych regulatorów które nie były obciążane ponad to co podaje fabryka a z jakichś niewyjaśnionych przyczyn poszły z dymem. Czasem nie widać ,że kondensatory na regulatorze wykipiały bo nie ma śladu osmaleń. Dlatego warto dobierać dobre kondensatory (niskoimpedancyjne) - w niektórych regulatorach od razu wymienić. Wszystkie tanie 12 s 90-120A ze stajni Hobbywinga mają ten problem i nie tylko te. Koledzy latający większymi śmigłowcami coś na ten temat wiedzą.

 

Szukałem tego wątku http://www.rcgroups....ad.php?t=952523

 

 

Hubert. Jest dobrze. Martwią mnie tylko te dwa prawe skrzydła. Co z tym zrobiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.