Skocz do zawartości

paulusr

Modelarz
  • Postów

    753
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    26

Ostatnia wygrana paulusr w dniu 14 Czerwca

Użytkownicy przyznają paulusr punkty reputacji!

Reputacja

507 Excellent

O paulusr

  • Urodziny 20.07.1974

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd
    Warszawa
  • Imię
    Paweł

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

  1. paulusr

    Fw 190 A8 albo A6

    Stery gotowe do malowania. Pacek każe zrywać. Ale mi się podoba a on się przyzwyczai.
  2. Czołem Lucjan. Jak będzie zamocowany statecznik?
  3. paulusr

    Fw 190 A8 albo A6

    Była z szachownicami. Przez pewien czas pracowały u nas jako trenażerki i cele do zgrywania celownikòw. Ale nie wiem czy latały. W tzw. międzyczasie dotarł wentylator. Niestety ma 230 mm a powinien mieć 200. Zamierzam go nieco przyciąć na tokarce ale nie wiem co z tego wyjdzie. Stateczniki zalaminowane i tryśnięte 2k. Tylko 1 warstwa i szlifowanie. Potem trochę nitowania "nitownicą" 200oC.
  4. paulusr

    Fw 190 A8 albo A6

    Czyli na razie nie muszę podejmować decyzji. Na spodzie jest zarysowany właz do zbiornika paliwa z A8 i trochę kusi mnie kroplowa kabina z pòźnych wersji A8/9.
  5. paulusr

    Fw 190 A8 albo A6

    Statecznik gotowy do laminowania. Przy tej grubości spokojnie zmieściłyby się serwa 20 mm w stateczniku. Jednak 120-150 g w ogonie to 500-600g ołowiu w nosie. Zakładając, że napęd popychaczem /orczyk, pręt aluminiowy, przeniesienie napędu/ to 30-40 g, było o co walczyć.
  6. paulusr

    Fw 190 A8 albo A6

    To szczegóły dotyczące tylnego kółka. Prowadnice są z G10 2 mm, dodatkowo zdublowane przy zamku. Może dzięki łożyskom wózka nie ulegnie wytarciu.
  7. paulusr

    Fw 190 A8 albo A6

    Bo znalezieniu odpowiedniego rysunku steru zrobiłem poszycie. Z balsy. Łączenie połòwek steru jest za pomocą sześciokątnego pręta i wylaminowanej odpowieniej rury. Zamòwienie sześciokątnego pręta 10 mm alu w Pl graniczy z cudem. Ale pewna firma z Rzeszowa mnie nie olała. Ze względu na niewielki luz po wyjęciu papieru do pieczenia z laminowanej kieszeni musiałem wykonać blokadę m3 co z taśmą pa /kapton/ skasuje skutecznie wszelkie luzy. Sterowanie sw zaplanowałem za pomocą węglowej rurki/ popychacz/ 10 lub 12 mm. Szkoda tylko, że ma więcej niż 1 m. Całość steròw wraz z prętem łączącym zamknęła się w 400 g. Chyba ok. Laminaty w tej skali ważą około 700. Kolejny etap to pokrycie steròw. I tu znòw trochę zabawy, ktòra sprawia przyjemność. Eee. To nie tak. Do poprawki... Dodam jeszcze 2 zdjęcia wahacza, ktòry wykonłem z rovingu węglowego w prostej, drukowanej foremce. Ten dłuższy jest ok.
  8. paulusr

    Fw 190 A8 albo A6

    Klej to oczywiście Multibond 15 polecony przez Lucjana. Jest naprawdę dobry. To hybryda metakrylowo-epoksydowa. Spoina poròwnywalna do hysol 9462. Niestety producent zmienił nieco formułę i jest teraz trochę za bardzo płynący Następnie zająłem się podwoziem tylnym. Postanowiłem zrobić je chowane jak w oryginale. Zaprojektowałem wręgę Mam na uwadze doświadczenia kolegòw, ktòrzy mieli problemy z wyważeniem tego modelu. Dlatego staram się zachować jak najniższą wagę mechaniki podwozia jak i steròw. Niemniej jednak sztywność kadłuba w sekcji ogonowej pozostawia dużo do życzenia, dlatego wkleiłem małą wręgę, ktòra wszystko zmieniła. Mechanikę podwozia oparłem na rysunkach oryginału oraz forach zagranicznych. Pokonanie tego tematu sprawiło mi dużą przyjemność, choć trochę zajęło. Wręga podwozia jest ze sklejki lotniczej 3 mm laminowanej węglem 200 g. Podwozie działa i mogłem wziąć się za stery. W devwingu zaprojektowałem ster kierunku po czym wyciąłem i skleiłem. Poszycia zrobiłem z balsy a nie ze sklejki. Mam nadzieje, że klej i diacov odpowiednio ją zalaminuje. Żeberka są z Ceiby a dźwigar z herexu . Dzięki temu ma niską wagę. Dodatkowo zastosowałem aluminiowy pin co dało jakieś 20 g oszczędności. Diakov to nowa jakość jeśli chodzi o pokrycie tekstylne. Jest sakramencko mocny a skurcz ma z 60 %, co wybacza większość błędòw. W każdym razie czułem się jak ekspert. Dzięki Pacek. Steròw c.d. Ceiba 4 mm jako webbing jest idealna , ponieważ warstwa wewnętrzna to 2.5 mm pionowych obłogòw. Trochę tam popłynąłem z końcòwką steròw, ale nic co by nie można wyciąć😁 Ze względu na sztywność nie zaprojektowałem cienkich końcówek steru. Naca 0011 do naca 0009. Tym bardziej, że rezygnuję ze sklejki na poszyciu. Oczywiście profile modyfikowane z poszerzeniem krawędzi natarcia. Teraz kolejny etap, ktòry podpatrywałen na forach
  9. paulusr

    Fw 190 A8 albo A6

    ...w sumie nie wiem. Może ktoś z Was mi naświetli ròżnicę. Budowę rozpocząłem jakiś miesiąc temu. Bazuję na kadłubie, który kiedyś zakupiłem. Skala 1:4. Muszę odpocząć od Ganneta.Sezon modelarski zapowiada się tak sobie dla mnie a wena jest, zatem na jesień ma być gotowy. Ha, ha. Fajnie, lubię wenę modelarską. To taki czas kiedy zasypiasz z Fockewulfem i budzisz się też z Fockewulfem w głowie. Nie mòwcie nikomu. Nie robiłbym go ale na szafie leży Moki 250. Nie może tak leżeć. Z racji tego, że to warbird, postanowiłem, że zacznę od ogona samolotu. Moja konsekwencja jest niekonsekwentna i wykonałem wręgi z przodu. Zastosowałem herex 6 mm z węglem 200 g. Znacząco obniża to ciężar szpeja. Wszystkie wręgi to tylko 300 g + klej. Sztywność i odporność na wyboczenia o rząd wielkości większa niż jakakolwiek sklejka o poròwnywalnej wadze. Aby zachować niską masę herex należy przeszpachlować żywicą z aerosilem. Nie z z balonem bo herex wypiję żywicę. Ze skleki ceiba zrobiłem kanały chłodzące, prowadzące z komory silnika do skrzel po obu stronach kadłuba Kanały nie są jeszcze wklejane do czasu wykonania firewalla. Wyczytałem, że bez kanałòw nie ma szansy na odpowiednie chłodzenie silnika co zgadza się z moimi wątpliwościami. Zaplanowałem lokalizację 2 zbiornikòw po 1 l.
  10. Nie mam na nic czasu bo oglądam seriale... Seriali nie oglądam ale czasu i tak brakuje. Gannet chwilowo utknął. Powstał nawet docelowy napęd z sensownym śmigłem. Jakieś testy hydrauliki (bardzo obiecujące), kilka kroków do przodu, kilka do tyłu i jak to zwykle bywa w takich sytuacja wziąłem się za inny projekt. 0tVga8T_.mp4 Niestety, ciągle nie udaje mi się "złapać" odpowiednich proporcji niektórych detali. Cała góra kadłuba była zła, środek zapadnięty. Część został już wyprowadzona...zrobiliśmy wiele ale jeszcze wiele zostało do zrobienia, że tak zacytuję Andrzeja Mleczkę.
  11. Patryk, a sprawdzałeś jakoś możliwość wyważenia? Dość lekki silnik a pakietu 14s4p nie wrzucisz na dużym ramieniu. Serwa w ogonie są super ale czasem w walce z wagą można przemyśleć montaż z przodu.
  12. Dokładnie tak jak Ryszard pisze. Sprawdź czy zyskasz coś na silniku 29 mm w stosunku do 36 mm. Pamiętaj, że przesuwasz więcej wyposażenia niż tylko silnik. W zestawach z serią 22 jest przekładnia z plusem. W serii 15 jest zwykła. Rozważ https://www.reisenauer.de/aid-1645-Tenshock-EDF-br-1540-6T-3400KV-br-mit-Micro-Edition-5-1N.html
  13. Oze sroze Gratuluje pomysłu i wykonania. Koniecznie daj film z oblotu. Mam nadzieję, że się utrzyma w powietrzu. 25 W powinno wystarczyć.
  14. Patryk. Super projekt. Kiedyś dotarłem do naukowego opracowania o klapach z przedmuchem w modelach. Tyle co zrozumiałem, to to,że niespecjalnie się to sprawdza przy modelarskich Re. Możesz potwierdzić lub zaprzeczyć? Jaka jest Twoja opinia n/t temat? Kurka wodna fajny model pod 3WR2 70ccm tylko deczko za duży. Musiałbym go pomniejszyć do 2.5 m.
  15. paulusr

    Tokarka Vevor???

    Wylądowała o mnie. Skusił mnie przelot 38 mm. Zasadniczo ma potencjał. Dobry silnik z sensownym sterownikiem - bardzo cichy. Skrzynka działa jak działa, czyli jak w starej ciężaròwce i raczej bez perspektyw na ucywilizowanie bez konkretnej przebudowy. Konik pasuje i dobrze się przesuwa i co najważniejsze udało się go ustawić bez podkładek. Support i sanki no to klasa sama w sobie - powiem tak, jest coraz gorzej. Możliwości vs moja 250tka +300%. Kolega zakupił identyczną maszynę i mam nadzieję na wspòlne projekty i modyfikacje. Maszynka bez większych baboli dlatego uważam, że to dobry zakup.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.