Skocz do zawartości

Jak zmusić Jedicut do pracy z "czerwonym" sterownikiem 4 x TB6560


TKC
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W wolnych chwilach pracuję nad styroploterem CNC (jak go ukończę może dam kilka fotek na forum) i w chwili obecnej przyszedł czas na elektronikę.

Nie mam czasu aby bawić się we własne rozwiązania więc zakupiłem poniższy sterownik

 

post-3298-0-42852200-1349008093.jpg

 

Jest to sterownik oparty o 4 układy TB6560ahq (wersja płytki 6B6560-4v3).

Dane do sterownika są przesyłane przez LPT zgodnie z poniższą konfiguracją portu:

 

 

1 Enable- Sygnał aktywności dla wszystkich osi

2 Step X

3 Dir X

4 Step Y

5 Dir Y

6 Step Z

7 Dir Z

8 Step A

9 Dir A

 

10 krańcówka X

11 krańcówka Y

12 krańcówka Z

13 krańcówka A

14 Przekaźnik wrzeciona

 

15 Wolny

16 Step B - bez końcówki mocy, wyprowadzone sygnały do zewnętrznego sterownika

17 Dir B - bez końcówki mocy, wyprowadzone sygnały do zewnętrznego sterownika

I teraz przychodzi temat oprogramowania.

Chciałbym wykorzystać do sterowania ploterem Jedicut.

Wiem, że niektórzy z Was korzystają z tego oprogramowania, a część z Was do wysterowania silników wykorzystuje nawet wyżej przedstawiony sterownik.

 

Podpowiedzcie jak należy skonfigurować Jedicut'a (pod XP) na poziomie intefejsu tak aby pracował z tym sterownikiem?

 

post-3298-0-59502800-1348827029.jpg

 

Do konfiguracji mamy do wyboru różne biblioteki dll - pluginy, który wybrać? - rozumiem, że tutaj definiujemy jakim protokołem się komunikujemy, ale nigdzie nie znalazłem jakie są to protokoły

 

Definicję którędy następuje komunikacja ustawiamy w okienku konfiguracja portu równoległego.

zegar = step ?

dane = dir ?

 

Rozumiem, że sterowanie silnikami jest możliwe bez zewnętrznego generatora (jednak podobno mogą się pojawić jakieś kłopoty z synchronizacją) - czy jestem w błędzie?

 

W pierwszym przybliżeniu chciałbym jednak zastosować takie rozwiązanie aby uruchomić sterownik i silniki.

 

Później będę budował generator prostokąta na NE555 (albo coś innego), tylko na jaką częstotliwość?

załóżmy że:

śruba jest o skoku: 1mm/obrót

silnik ma skok: 200 kroków/obrót

sterowanie mikrokrokowe - podział 1/16

prędkość posuwu 1mm/s

czyli

200*16=3200 kroków na obrót, wobec tego aby osiągnąć wymaganą prędkość posuwu częstotliwość generatora powinna być równa 3.2kHz.

 

Nie przeoczyłem gdzieś jakichś dzielników softwareowych na przykład zaszytych w Jedicut'cie?

- Oznaczało by to że, aby zwiększyć prędkość posuwu w tym przypadku musiał bym zwiększać częstotliwość generatora i ustawienia konfiguracyjne w Jedicut - coś mi tu nie gra....

 

Spędziłem już duuużo czasu siedząc w Internecie i szukając informacji i albo to co znalazłem nie pomogło mi, albo używam nieodpowiednich słów- kluczy do wyszukiwania i dla tego uzyskuję nie to co chcę. (BDW: CNC forum już odwiedziłem wielokrotnie).

 

Nie próbowałem jeszcze praktycznie rozgryźć tego problemu - ciągle czekam na silniki. A po za tym lubię wiedzieć co robię i czego mogę się spodziewać.

 

Pomożecie?

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam Tomasz.

Jestem w podobnej sytuacji do Ciebie. Siedziałem już dosyć długo nad problemem, u mnie wygląda to tak że teoretycznie sterownik zaskakuje, ale nie steruje silnikami.

Aktualnie polecam Ci zastosowanie jakiegoś programu np. Mach3 i tworzenie Gcodów pod ten program. Kody takie uzyskasz np w programu Profili2 PRO. Niestety albo zapłacisz za licencje do wersji Pro, albo musisz poszukać, bo ciężko go znaleźć w necie. Dużo łatwiej znaleźć Mach'a. W razie problemów mogę coś poradzić, bo sam dopiero uporałem się z konfiguracją wszystkiego.

Jeśli chciał byś dołożyć krańcówki i mieć możliwość bazowania każdej osi to musisz wykorzystać pin 15. 10,11,12,13 wykorzystać pod krańcówki bazowe, a 15 pin pod wszystkie ograniczenia. Pamiętaj tylko że bazowanie musi być wykonane wcześniej niż położenia krańcowe:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

dzięki za zainteresowanie tematem...

 

Macha 3 w wersji demo już mam, silniki i sterownik na nim zostały odpalone.

 

Znalazłem też parę słów o tym jak uruchomić silniki przez Jedicut'a dla podobnych sterowników:

 

- w pierwszym przypadku, niestety plugin nie chce mi się zainstalować - biblioteka FDC4 :

FDC4 na stronie Jedicut ;

strona autora sterownika z jego projektem - niestety po hiszpańsku jednak google-tłumacz całkiem zgrabnie sobie z nią radzi. Natomiast Jedicut nie znajduje mi biblioteki wgranej zgodnie ze wskazówkami autora (biblioteka jest na końcu strony z prezentacją projektu)

 

- w drugim przypadku sterownie przez USB (PC<-> konwerter zbudowany na Arduino ) - prędkość posuwu jest ograniczona do 1000 kroków/s co przy większym mikrokroku powoduje, że sterownie jest powolne. Po za tym autor zastosował pewne uproszczenie w sterowaniu.

Jednak największą zaletą jest to, że można korzystać z dowolnego komputera mającego USB!

Niestety, na razie nie mam jeszcze płytki Arduino - może się skuszę na jej zakup.

Zastanawiam się czy (i jak) dało by się trochę poprawić (skompresować) protokół przesyłu danych w tym projekcie. Przymierzałem się do analizy zarówno kodu dll'a jak i wsadu do mikrokontrolera (jest to open source - kody programów są dostępne na tej stronie ).

Analiza wsadu do mikrokontrolera jest dla mnie znacznie prostsza ;) niż analiza kodu DLL'a.

W przypadku DLL'a to nie dość, że nigdy nie miałem z tym do czynienia, to jeszcze trzeba zachować zgodność wymiany danych między Jedicut a pluginem, co dodatkowo komplikuje analizę (Jedicut był pisany w Delphi 7 i JVCL a ten plugin jest napisany w Microsoft Visual C++). Cóż nie jestem programistą :mellow: i muszę się jeszcze "trochę" nauczyć i przypomnieć sobie to co zapomniałem w ciągu ostatnich kilkunastu lat :P - zobaczę czy znajdę na to czas.

 

Na razie składam dalej mechanikę, zdobywam wiedzę i szukam sensownego i taniego :D rozwiązania do sterowania maszyną (nie chcę jeszcze instalować linuxa ;)).

 

Tak więc gdyby ktoś miał pomysły prowadzące do celu, to chętnie je sprawdzę :)

 

A tak przy okazji, od tłumaczenia z francuskiego na nasze przez google tłumacza bolą już mnie zęby -jednak bez tego narzędzia, informacje w tym języku były by dla mnie całkowicie stracone.

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz opis sygnałów wejściowych sterownika, to ustaw je w programie i przetestuj wszystkie sterowniki (DLL). Któraś na pewno zadziała, wiem bo dla mojego sterownika 'samoróbki' tak właśnie go uruchomiłem. Jeśli polska wersja językowa programu jest dla Ciebie niezrozumiała popraw ją ( w końcu jest to plik tekstowy) lub zmień na angielską ;) Timer jest potrzebny dla sterowników typu MM2001 oraz może służyć do regulacji temperatury ( dokładniej prądu płynącego przez ) drut grzejny. Bardziej nie mogę pomóc, moja przygoda z CNC była dość krótka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Skoro masz opis sygnałów wejściowych sterownika, to ustaw je w programie i przetestuj wszystkie sterowniki (DLL).

Któraś na pewno zadziała, wiem bo dla mojego sterownika 'samoróbki' tak właśnie go uruchomiłem.

 

owszem, tak też można. Rozpoznanie w boju to też metoda... jednak już w pierwszym poście napisałem że nie chcę robić czegoś "na pałę" ;)

 

Jeśli polska wersja językowa programu jest dla Ciebie niezrozumiała popraw ją ( w końcu jest to plik tekstowy) lub zmień na angielską

 

Nie mam problemów z polską wersją językową pownieważ po pierwszym podejściu zmieniłem ją na angielską

Mój ostatni komentarz w poprzednim poście dotyczył raczej forum i informacji na innych stronach francuskojęzycznych.

 

Bardziej nie mogę pomóc, moja przygoda z CNC była dość krótka.

 

Mimo wszystko dzięki za zabranie głosu!

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.