Skocz do zawartości

Futaba 14 SG - pomiar pojemności pakietu w locie


Pioterek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Do tej pory nie korzystałem specjalnie z pomiarów telemetrycznych w mojej Futabie 14 SG. Napięcie odbiornika i pakietu zasilającego oferowane standardowo w samym odbiorniku do tej pory mi wystarczyło. Futaba rozbudowuje cały czas swój soft o nowe możliwości. Pojawiły się ostatnio komunikaty głosowe, bieżące odczyty wybranych wartości na konfigurowalnym wyświetlaczu czy możliwość oglądania logów z lotów na komputerze PC.

 

Mnie modelarza latającego na elektrykach zainteresował moduł Futaby 1-F1678 służący do pomiaru parametrów pakietu zasilającego w locie. Moduł ten mierzy napięcie pakietu w zakresie 5,5 V do 72 V oraz płynący przez pakiet prąd w zakresie 1-do 150A. Moduł zlicza w czasie pobierany prąd więc mamy też możliwość śledzenia ubytku energii w mAh z pakietu podczas lotu. Wartości te są zapamiętywane do momentu wyzerowania modułu. Wartości pomiarów mogą być:

 

wyświetlane na bieżąco na wyświetlaczu nadajnika (wyświetlacz można konfigurować)

podawane komunikatem głosowym z zadanym interwałem czasowym - na słuchawkę w j.angielskim

wyświetlone po locie na ekranie komputera PC - po wyjęciu karty RAM SD z nadajnika

za limitowane ustawianymi granicami alarmowymi (miń i max) - alarmy dźwiękowe, wibracyjne

 

Moduł wygląda jak na zdjęciu i waży 19 gram:

 

post-5634-0-57361200-1385068039.jpg

 

Do modułu po otwarciu obudowy należy przylutować samemu kabel prądowy (+) z wtyczkami w ten sposób ażeby moduł można było podłączyć w szereg między monitorowany pakiet a regulator.

 

Moduł pracuje po magistrali SBUS więc podłącza się go do gniazda SBUS2 odbiornika. Moduł posiada swoje własne wyście SBUS na podłączenie następnych modułów tej magistrali np. w moim przypadku jest to rozszerzenie odbiornika o 4 następne kanały PWM.

 

Do modułu podłączamy również specjalną mini wtyczkę z kablami mierzącymi napięcie pakietu - taką samą jak w przypadku pomiaru napięcia zewnętrznego samym odbiornikiem.

Resetowanie zapisanych w module danych odbywa się mikro- przyciskiem umieszczonym na obudowie modułu. Jeżeli tego nie zrobimy tego przed nowym lotem moduł doliczy nowe wartości do starych.

 

Instalacja:

Modułowi trzeba najpierw przydzielić miejsce na magistrali tzw. slot. Robi to się podłączając moduł fizycznie do nadajnika ( z tyłu obudowy nadajnika pod klapką jest gniazdo SBUS) i używając menu SENSOR w sposób opisany na str. 102/103 instrukcji nadajnika. Nadajnik sam wykrywa moduł i przydziela mu wolny slot początkowy. Moduły używają zazwyczaj kilku slotów (jeden slot to jedna śledzona wartość). Moduł 1-F1678 potrzebuje dwa sloty bo mierzy dwie wartości napięcie i prąd. W nadajniku moduł ma oznaczenie CURR-1678.

 

moduł w modelu:

 

post-5634-0-43579300-1385107140_thumb.jpg

 

 

Następnie podpinamy moduł do odbiornika i pakietu i konfigurujemy sobie ekrany w nadajniku. Każdemu ekranowi można przypisać limity, odczyt komunikatem głosowym bieżące wartości i zapis wartości do logu. Ja wybrałem sobie następujące ekrany definiując progi i alarmy:

 

- napięcie odbiornika

- napięcie pakietu

- prąd płynący przez pakiet

- ilość "wyssanych" z pakietu mAh

 

I w zasadzie ten ostatni ekran jest dla mnie najważniejszy i głównie z tego powodu kupiłem ten moduł. Wiem teraz na bieżąco ile zostało mi w pakiecie pojemności (komunikat głosowy) lub że muszę szybko lądować - alarm gdy przekroczyłem limit.

 

Mój ekran telemetrii po skonfigurowaniu:

 

post-5634-0-62004500-1385107147_thumb.jpg

 

Moduł 1-F1678 będzie też dla mnie b. przydatny przy zestrajaniu nowych napędów, kiedy dobierając śmigło mierzy się ciąg statyczny i prąd płynący przez napęd przy maksymalnie wychylonym gazie. Jest również udogodnieniem przy ustalaniu optymalnego czasu lotu dla nowego modelu.

 

Przy okazji zrobiłem upgrade oprogramowania do wersji 3.XX w swojej Futabie, Oprogramowanie to można pobrać ze strony RC Skorpiona. Do wykonania tej czynności potrzebna jest dodatkowa czysta i sformatowana w radiu karta RAM SD. Na kartę tę grywamy z PC pobrany software i wkładamy z powrotem do radia. Proces instalacji jest automatyczny i zgodny z załączona w pdf instrukcją. Ważne - przed instalacją nowego software należy skopiować (uaktualnić) wszystkie swoje modele na kartę SD (tą którą mamy normalnie w radiu). Po dokonaniu uaktualnienia softu wkładamy tę kartę z powrotem do radia i radio pobiera automatycznie modele do swojej pamięci z karty. Jest zalecane, żeby aktualizację oprogramowania do V3.XX zrobić dwoma krokami, poprzez V 2,0 jeżeli posiadamy wcześniejszą niż 2,0 wersję w radiu.

 

Dla zainteresowanych służę bardziej szczegółowymi informacjami ponieważ, pierwsze podpinanie modułu telemetrii zajęło mi trochę czasu zanim rozgryzłem logikę postępowania. Potem już poszło. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja od czasu do czasu proponuje coś alternatywnego. I chyba lepszego: http://www.sm-modellbau.de/shop/product_info.php?products_id=143&cPath=18

mierzy napięcie (do 60V), prąd (do 140A), pojemność,, obroty silnika i dodatkowo ma wbudowane vario. W bonusie jest mniejsza waga oraz współpraca z takimi systemami telemetrii jak: Jeti Duplex (EX), Multiplex M-Link, Graupner HoTT, Futaba FASSTest S.BUS2 i JR DMSS No i znacznie niższa cena niż Futaby :D Używam od dawna i polecam :)

A firma niemiecka robiąca od wielu lat bardzo dobre logery do modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja od czasu do czasu proponuje coś alternatywnego. I chyba lepszego: http://www.sm-modell...id=143&cPath=18

mierzy napięcie (do 60V), prąd (do 140A), pojemność,, obroty silnika i dodatkowo ma wbudowane vario. W bonusie jest mniejsza waga oraz współpraca z takimi systemami telemetrii jak: Jeti Duplex (EX), Multiplex M-Link, Graupner HoTT, Futaba FASSTest S.BUS2 i JR DMSS No i znacznie niższa cena niż Futaby :DUżywam od dawna i polecam :)

A firma niemiecka robiąca od wielu lat bardzo dobre logery do modeli.

 

 

A Ty czemu używasz tego modułu coś z Graupnerem nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moduł Graupnera jest ...duuuży ;) Graupnery tez używam i działają bez problemu, ale nowych GAMów już nie kupuje. Ten jest kompaktowy i ma więcej czujników w cenie. Cena GAM jest zbliżoną do SM, tylko że tu dodatkowo w cenie jest wario i czujnik obrotów do bezszczotki. Więc po co przepłacać? :) W SM brakuje mi tylko modułu do pomiaru napięcia na poszczególnych celach, ale to załatwiam tanim modułem Graupnera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.