Skocz do zawartości

czyzyk

Modelarz
  • Postów

    38
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez czyzyk

  1. Witam.

    Koledzy czy ktoś z was posiada w odmętach swych modelarni tkaninę skytex w kolorze białym(transparentnym). Koleżanka potrzebuje naprawić kurtkę na szybko i gdzieś wyczytała że to się nada. Chętnie odkupie kawałek takiej taśmy. Pozdrawiam i życzę Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku?

  2. 5 minut temu, FockeWulf napisał:

    Ładny, dodałbym jakieś oznaczenia boczne (kalkomanię) , będzie ciekawiej!

    Tak zrobimy tylko muszę zamówić jakieś gotowe oznaczenia bo do wycinania takich małych literków to nie mam cierpliwości :)

  3. No i skończony :)

    W tej chwili 2300g bez pakietu i paliwa wiec chyba wynik dość znośny,  ok 55g/dm2.

    Wyważy się samym pakietem więc nie będzie potrzeby upychania dodatkowego balastu.

    Teraz tylko muszą nas wypuścić z domu i lecimy.

    DSC_6052.JPG

    DSC_6053.JPG

    DSC_6054.JPG

    DSC_6055.JPG

    DSC_6056.JPG

    DSC_6057.JPG

  4. Niestety nigdy nie prowadziłem poważnej relacji z budowy więc nie mam nawyku fotografowania poszczególnych postępów pracy. A że w związku z obecną sytuacją dostałem zgodę od żonki na home work to nie było czasu na fotki.
    Może kapitalny to za dużo powiedziane.
    Dokończyłem obdzieranie ze skóry, trochę poprawek poszycia kesonów, mocowania podwozia. Potem tylko ponowne wklejenie stateczników i zawiasów i oklejenie modelu.
    Jeżeli chodzi o silnik to mam taką zasadę że jak nie znam historia motorka który do mnie trafia to zawsze robię podstawowy przegląd.
    Silnik tylko u mnie przeleżał prawie rok więc zacząłem od wypłukania silnika oczywiście bez niepotrzebnego rozbierania, cylinder przez gniazdo świecy a skrzynie korbowa przez odmę.
    Potem regulacja zaworów (były trochę luzy) potem trochę oliwy i palimy.
    Zagadał jak tylko dostał paliwo na starej świecy która przyjechała razem a silnikiem
    Pierwsze pół zbiornika na mocnym przelaniu tak jak podczas docierania a następne pół zbiornika to już regulacja wysokich i niskich obrotów. Pieknie pracuje w pełnym zakresie obrotów (stwierdzam na słuch bo nie miałem obrotomierza).
    Do lotu brakuje tylko pakietu zasilania odbiornika i trochę kosmetyki.

    Jako że rozpisaliśmy się nie w temacie to poproszę o przeniesienie do działu modeli spalinowych a postaram się przedstawić finał pracy nad modelem

    Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

  5. Witam.

    Szanowni koledzy.

    Czy ktoś z Was posiada w odmętach swych twardych dysków lub modelarni oryginalne plany tego modelu z zaznaczonym fabrycznym środkiem ciężkości?

    Jakiś czas temu nabyłem ten model w stanie do drobnych poprawek i już czas go ulotnić, a nie miałem nigdy do czynienia z dwupłatem.55513a35892e9cef0206cd8fdf888317.jpg

     

    Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

     

     

  6. Witam

    Dostałem od teścia piłę spalinową jak w temacie i słysząc sporo o potencjale tego sprzętu postanowiłem spróbować ja przerobić na rc.

    Przed demontażem piła paliła, jednak jak wykręciłem cylinder zauważyłem mały wżer na gładzi cylindra

    post-13407-0-86194700-1523791074_thumb.jpg

     

    Defekt jest słabo wyczuwalny pod palcem i znajduje się na wysokości środka otworów dolotowych więc poniżej komory sprężania.

    Czy taki defekt będzie dyskwalifikował i dać sobie z tym spokój czy można spróbować z tym cylindrem?

  7. Panowie jako że zima zapowiada się mroźna i trzeba już powoli zasiąść w piwnicy poszukuję planów samolotu jak w temacie.

    Jako że już kilka konstrukcji za mną to chciałbym się zmierzyć z półmakietą więc poszukuję planów o rozpiętości ok 3m. Gdyby ktoś takie posiadał będę wdzięczny lub może ktoś wie gdzie można takie plany nabyć.

  8. Witam po dłuższej przerwie.

    Chwilę tu nie zaglądałem a model już lata więc pomyślałem ze wypada dokonćzyć to com zaczął. 

     

     

    post-13407-0-73061100-1459525368_thumb.jpg

    post-13407-0-27303900-1459525395_thumb.jpg

    post-13407-0-34984000-1459525403_thumb.jpg

    Tak model wyglądał po skończeniu oklejania.

     

     

    Wyposażenie jakie zastosowałem to serwa mg995 o których pisałem wcześniej, ubec tyrnigy 8-15A,pakiet 2S 2200, silnik ASP 91, śmigło 13x6 i zbiornik 250.

    Wiem że ten silnik jest zdecydowanie za duży do tego modelu jednak dość okazyjnie kupiłem nowy motorek więc stwierdziłem że trochę się pobawię i najwyżej później wsadzę go do czegoś większego.

     

    Jako że zrobiłem go dość pancernie i zastosowałem wyposażenie na wyrost waga do lotu wyszła - (proszę powstrzymać gromki śmiech)

    2950g :) jednak mimo tej wagi mam wrażenie że lata jak trenerek i na minimalnych obrotach nie chce lądować.

    Wykonałem kilka lotów więc pewnie powoli zabiorę się za dokładną regulację silnika i może jak czas pozwoli to zrobię mu jakiś ładny pyszczek :)

     

    Wczoraj nawet miałem okazję pogadać na chudoby z doświadczonym modelarzem i mieliśmy spróbować podregulować motorek jednak ku memu zdziwieniu okazało się że nadajnik nie lubi być przewożony w plecaku w wyniku czego straciłem antenę więc z regulacji d..a.

    Nauczony tym doświadczeniem zakupiłem kuferek na aparaturę :)

     

    Wiem  że jak nie ma filmu to oblot się nie liczy więc przedstawiam filmik z bodajże drugiego lotu bo pierwszy bratanek tak nakręcił że wyszedł do góry kołami :)

    Jakość bardzo słaba i tak naprawdę w miarę dobrze widać chyba tylko start i lądowanie jednak w locie nie było czego podziwiać bo tak wiało że nie szło nawet próbować trymować.

     

    https://www.youtube.com/watch?v=aUChwHfX8T0

     

     

    Pozdrawiam

    Rafał

    • Lubię to 1
  9. Mocowanie na gumy jest dużo bezpieczniejsze bo jak sam zauważyłeś latanie w realu nie jest wcale tak proste jak mogłoby się wydawać po wylataniu nawet kilku godzin na symulatorze.

    Pewnie jeszcze nie raz uda Ci się złapać skrzydłem grunt lub nawet wyższą kępę trawy- wiem z własnego doświadczenia :P

    Zdecydowanie lepiej wymienić zerwaną gumę na lotnisku niż naprawiać skrzydło lub kadłub.

     

    Pozdro 

  10.  

    Stoczenie wentylatora nie będzie miał wpływ na pracę silnika ,wręcz zmniejszy opory powietrza .

    Ja bym zakładał 16/8 lub 10

    Witam

    Jestem trochę mało doświadczony w przeróbkach takich silników ale czy przetoczenie tego wentylatora nie wpłynie na jego wyważenie? Bo mam wrażenie że silnik może dostać od tego niezłych wibracji. Ale może niech się ktoś jeszcze wypowie.

  11. Witam

    Posiadam ww radyjko i moduł frsky DHT i chciałbym uruchomić telemetrię na wyświetlaczu i soft er9x dla frsky-a  

    Wiem że w sieci jest milion poradników jak to zrobić i każdy radzi zrób tak albo tak tylko która opcja jest najprostsza i najbezpieczniejsza?

    Znalazłem opcje przeróbki z cięciem ścieżek i bez cięcia, z dodatkowymi modułami, konwerterami sygnału, z dodatkowymi rezystorami lub bez , do tego moja słaba znajomość angielskiego i tłumacz google który w dość osobliwie tłumaczy strony - wszystko to sprawiło że zbaraniałem do końca.

    Czy przeróbka pod open tx będzie działać z er9x?

    Mam milion pytań więc może spróbuję prościej.

     

    Znajdzie się ktoś na forum kto przerabiał ten sprzęt i jet pewien że jak mam radio tg9x moduł frsky DHT i chcę wrzucić soft er9x  to może wskazać odpowiedni poradnik przy pomocy którego mogę wykonać ta przeróbkę?

    Dodam tylko że wolałbym bez żadnych dodatkowych modułów.

    Pozdrawiam

    Rafał

    • Dzięki 1
  12.  

    leszek-bart

    Napisano dziś, 11:22

    Z tego co widzę to wyposażenie możesz spróbować zastosować z Azureji , wystarczy zmienić śmigło  . Jak się nie uda to dopiero kupić inne też elektryczne .

     

    No raczej niepraktyczne będzie przekładanie silnika i regulatora w polu z modelu do modelu :P  a tak poważnie to chciałbym spróbować swoich sił w spalinie więc dlatego takie pytanie zadałem :)

     

    Rafał

  13. Dawno dawno temu kiedy zaczynałem swoją przygodę z modelarstwem, nie wiedziałem że istnieje coś takiego jak symulator rc, nie mając w ręce aparatury ani żadnego modelu postanowiłem że i ja coś zbuduję.

    Ale przecież nie zbuduję jakiegoś szybowca czy trenera ze wzniosem bo to dla dzieci więc poszperałem po internetach i na stronie Alehar.prv.pl znalazłem plany i po kilku tygodniach pracy powstało takie cóś :)

    post-13407-0-62422500-1433792175_thumb.jpg

    post-13407-0-51788700-1433792215_thumb.jpg

    post-13407-0-23461900-1433792246_thumb.jpg

    post-13407-0-27779900-1433792275_thumb.jpg

     

    Jednak kiedy budowa dochodziła do etapu widocznego na zdjęciach powyżej, okazało się że nawet doświadczeni modelarze rozbijają swoje samoloty :) i wszystko nie jest tak proste jak mogłoby wydawać się laikowi w temacie postanowiłem odstawić ten projekt na bok i zająć się czymś adekwatnym do mojego doświadczenia ...i tak przewisiał ponad dwa lata pod sufitem :) .

     

    Teraz chciałbym wrócić do tego tematu bo na biurku nie ma co składać a myślę że mogę już spróbować na tym poziomie,dodam tylko że pomimo nieznajomości tematu modelarstwa to zawsze lubiłem coś majsterkować więc jakieś tam zdolności manualne posiadałem i nie dłubałem tylko nożem i pilnikiem więc model został zbudowany zgodnie z planami i dość starannie, teraz już wiem że coś tam trzeba będzie wzmocnić czy poprawić ale generalnie nie jest źle

     

    Sprawa wygląda następująco 

    Rozpiętość 138cm

    Długość (tak jak teraz bez maski) 134cm

    Cięciwa przy kadłubie 44,5cm

    Powierzchnia  59,3 dm2

    Waga w obecnym stanie - z serwami i podwoziem 1020g

     

    Teraz widzę że wagi założonej w planie 2200g raczej nie uda się osiągnąć a jakoś ciężko mi przewidzieć jak to się może skończyć wagowo (brak mi jeszcze takiej wyobraźni) to może podpowiecie jaka spalinka pociągnęłaby to ustrojstwo celowałbym raczej w coś typu ASP bo nie ukrywam że nie miałem wcześniej do czynienia ze spalinami poza KMD2.5 którego nie da się zajechać :) i wolałbym na początek raczej coś tańszego

     

    Drugie moje pytanie dotyczy serw ponieważ tak jak wcześniej pisałem w czasie budowy byłem zielony i zachęcony ceną i siłą zakupiłem i zamontowałem wstępnie 4 serwa TP MG995 co o nich sądzicie bo w necie naczytałem się o nich sporo i co wpis to inne zdanie więc może wypowie się ktoś kto miał z nimi do czynienia nieco więcej niż tylko widział czy słyszał - czy jest sens w ogóle je zostawiać czy raczej dać sobie spokój. Ewentualnie jeśli dadzą radę to jak je zasilić bo o prądach pobieranych przez te serwa też się tyle naczytałem że już nie wiem co o tym myśleć a nie dysponuję takim sprzętem żeby sobie to pomierzyć pod obciążeniem. Z drugiej strony to te serwa w tym modelu pewnie nie wykorzystałyby połowy swojej mocy

     

    W związku z tym że wzrośnie trochę waga to pewnie wypadałoby trochę wzmocnić stateczniki, czy w takim przypadku oklejenie jakąś balsą 1-1,5 mm wystarczy czy raczej pójść w jakimś innym kierunku?

     

     

    A może znajdzie się ktoś kto budował ten model i podzieli się swoimi uwagami.

  14. Panowie - dzięki za słowa uznania, fajnie jeśli coś co się wystrugało z gołej deski lata a jeszcze lepiej jak się podoba innym.

     

     

     

    Piecz

    Napisano 13 May 2015 - 18:33

    Na oryginalnym sofcie kiedyś próbowałem, niestety po spaleniu serwa zmieniłem soft, bo była to walka z wiatrakami.
    Butterfly na 4 serwach i oryginalnym sofcie oraz miksem z głębokością chyba się nie da zrobić .

    Da się to zrobić, tylko trzeba mieć odbiornik oryginalny od T9X 8ch

    Poniżej instrukcja

     

    Jednak trochę poszperałem w aparaturze i udało się na zwykłym sofcie bez cięcia kabli. nie ukrywam że nie chciałem już zmieniać instalacji serw bo mam klapy na osobnych przewodach, i nie chciałem tego zmieniać.

    W ustawieniach dla typu ACRO można to zrobić na hamulcu - klapa miksuje się z lotkami i wysokością a na dodatkowym mixie trzeba tylko wysterować drugą klapę. Teraz kiedy już troszkę nią polatałem z butterflayem to siada prawie jak harrier :D

     

     

     

    magilla

    Napisano 11 May 2015 - 08:16

    Cała Azurea ;) Ja ostatnio mocno eksploatuje swoja azurea 2.5. Azureą można fajnie śmigać w termice ale lubi też szybciej pomachać skrzydłami :)

    Jedno co muszę powiedzieć to, że ten statecznik jest do przeróbki. Ostatnio jak "spadłem" z 250m do 150m to usłyszałem niezły flatter na stateczniku. Jurek ostrzegał mnie przed tym statecznikiem i muszę mu z tego miejsca przyznać rację ;) Trzeba uważać z prędkościami. Azurea nie lubi wiatru i można mieć spore problemy przy lądowaniu bo nie chce siadać. Fajnie że masz klapy bardzo Ci się przydadzą. Latałeś coś więcej? Nie masz problemów z kolorami gora/dol? Trochę "pokrewne" kolory wybrałeś do poszycia skrzydła. Gratuluję raz jeszcze! :)

     

    Latam latam jak tylko czas pozwala :)

    Co do statecznika to nie wypowiem się bo staram się nie rozpędzać jej do takich prędkości, przy tej rozpiętości w ciaśniejszych zakrętach nawet przy średniej prędkości widać jak skrzydełka się wyginają a nie chciałbym  aby się złożyły albo żeby jedna z połówek odleciała.I tutaj nasuwa się odpowiedź na kolejne Twoje pytanie o kolory - Budowałem nie z myślą o jakichś wyjątkowych wyczynach a do spokojnego powożenia się po niebie i spełnia swoją rolę znakomicie :)  kilka razy położyłem ją na plecy żeby sprawdzić jak się zachowa i mi wystarczy ale powiem że przy tych rozmiarach to nawet na wysokości ok 300m jeszcze świetnie ją widać więc jakoś nie czuję specjalnej potrzeby aby to zmieniać, ale dzięki za uwagi :)

     

    Jedyne co musiałem jeszcze zmienić to dorobić otwory wentylacyjne bo jak siadałem od razu po jakiejś minucie pracy silnika to był troszkę ciepły

     

    post-13407-0-58252500-1433791126_thumb.jpg

     

    Teraz już wszystko git tylko latać :)

     

    A tymczasem jako że zawsze latać nie można a coś robić trzeba to zapraszam do nieco innego działu gdzie spróbuję powalczyć w innym temacie.

    http://pfmrc.eu/index.php?/topic/54403-fun-fly-3d/

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.