Skocz do zawartości

Scislov

Modelarz
  • Postów

    7
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

1 Neutral

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd
    Polska
  • Imię
    Michał

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

  1. Uznałem, że zrobię własny model wzorując się na Mustangu. Poszerzę trochę kadłub aby było miejsce na elektronikę itd. i zwiększę powierzchnię nośną skrzydeł. Zastanawiam się tylko nad tym, jaki profil lotniczy będzie najlepszy, aby zmaksymalizować siłę nośną i zmniejszyć prędkość.
  2. Będzie ok, już sprawdzałam. Wysokość na podstawie ciśnienia mierzy z dokładnością do ok. 10cm, a przy pomocy rurki prantla, prędkość powyżej 30km/h też w miarę dokładnie można zmierzyć.
  3. Model buduję, aby polatać, pobawić się nim, ponagrywać z kamery coś, wypuścić na autopilocie na wysoki pułap, porobić akrobacje. Elektronika, mimo że dopiero ją będę testował właśnie na tym modelu, to ma już mieć zastosowanie praktyczne i chcę traktować ten model jako pełnoprawny samolot. Jakieś jej testy i poprawki mogę zastosować już na tym modelu i nie widzę potrzeby, alby dla testów budować inny model. Kupować nic nie chcę, bo jednak fajnie jest zrobić coś samego i to praktycznie za darmo. Dodam jeszcze, że stary model był wykonany ze styropianu i zaliczył kilka dosyć porządnych kraks, ale jego naprawa polegała na sklejeniu pianką montażową i po godzinie można było znowu latać. Do pomiaru prędkości i wysokości BMP280, GPS to NEO-6M, żyroskop i akcelerometr MPU6050, a do kąta natarcia jakaś bezwładna lotka z magnetycznym czujnikiem kąta. Ponieważ te barometry BMP280 są bardzo czułe, będą wrażliwe na zawirowania powietrza lub jakieś zakłócenia ciśnienia wywołane różnymi czynnikami, dlatego nie wiem jak je przed tym zabezpieczyć i gdzie zamontować. A co do sterowania to ma mieć dwa moduły fly by wire do wyboru, jeden, gdzie joystickiem steruje się prędkością kątową modelu(taki zastosowałem w poprzednim modelu) i drugi gdzie steruje się jego położeniem kątowym, które automatycznie utrzymuje. Ma być jeszcze program do sterowania dla początkujących, gdzie model ma ograniczone wychylenie kątowe, trzyma wysokość i ogólnie nie pozwala się rozbić. Dodatkowo jeszcze autopilot co lata po zadanych waypointach, włączane utrzymywanie prędkości i wysokości i automatyczne lądowanie. Będzie też FPV na monitorze i pełna telemetria wyświetlana na bieżąco (sztuczny horyzont, wysokość itp.) Tak właściwie to chcę zbudować taką platformę, tylko że nie chciałem wymyślać jakiejś nowej niesprawdzonej konstrukcji(jak ostatnio), a zrobić coś przetestowanego, prostego w budowie z odpowiednią aerodynamiką i parametrami, więc wybrałem Mustanga. Też fajnie, żeby miało to jakieś możliwości akrobacyjne, ogólnie było uniwersalne i wyglądało przynajmniej choć trochę ładnie. Myślałem nad zastosowaniem takich zmian, jednak nie chciałem tego robić, bo nie wiedziałem czy przypadkiem to bardziej nie zaszkodzi niż pomoże. I jakie są to modele specjalne do FPV?
  4. Ja na to patrzę z drugiej strony, że bardziej elektroniką testuję samolot, bo bez niej by się nie dało . W poprzednim modelu bez żyroskopu, nie dało się latać. To tak właściwie nie mają być testy elektroniki, tylko ta elektronika ma być w pełni użytkowa, jedynie z regulacją różnych parametrów, które w każdym modelu byłyby inne, a samolot będzie służyć do latania. A Mustanga wybrałem, ponieważ ma dosyć prostą konstrukcję i nie będzie z wycinaniem profili dużo roboty, a poza tym można nim porobić jakieś akrobacje. Chciałem wcześniej robić Stukasa, ale miał trochę skomplikowane skrzydła i dziwny montaż lotek. W sumie biorąc pod uwagę to, że był w pełni improwizowany i budowany bez żadnego planu, to nawet udany i trochę doświadczenia na nim nabrałem. Dodam też, że zanim nie zrobiłem stabilizacji żyroskopowej, to się latać praktycznie nie dało, więc już trochę sprawdzona ta elektronika i powinna poradzić sobie ze wszystkim. Ta dodatkowa elektronika nie będzie ważyć więcej niż 50g. A do takiego prostego latania na wysokości, żeby na spokojnie z kamer coś ponagrywać i nie latać na maksymalnych obrotach, to Mustang nie da rady? Bo jeśli na prawdę jak nie będzie leciał >100km/h to spadnie i nie wyniesie ze sobą jakiegoś ładunku albo kamery to mogę zrobić inny, nie uwziąłem się na tego Mustanga. I jaki byłby szybki przy takiej rozpiętości? W starym modelu wyciągałem 80km/h przy rozpiętości 1.20m i można było latać. Tutaj jeszcze filmik ze starego modelu jeśli chcesz go zobaczyć. Dodam jeszcze, że trochę odbiegliśmy od tematu, ale za takie rady również dzięki. Lecz nadal nie wiem, gdzie zamontować te czujniki ?
  5. Witam. Ponad rok temu zbudowałem swój pierwszy model, tak dla testów i bez żadnego przygotowania. Po rozwiązaniu kilku problemów, model był za ciężki jak na swoją rozpiętość, nieaerodynamiczny itp. ale latał. Teraz gdy mam trochę doświadczenia, zaczynam robić model mustanga o rozpiętości 1.30m, a jako że jestem elektronikiem-programistą, chcę w pełni zelektryfikować samolot :D. To znaczy zaprogramować asystenta lotu, autopilot, gps, dosłownie wszystko co się da. I tutaj jest moje pytanie, ponieważ do tego celu potrzebuję zamontować czujnik kąta natarcia, rurkę prandtla i wysokościomierz barometryczny. Nie wiem jednak gdzie montuje się te czujniki, aby nie było zakłóceń od śmigła i zawirowań powietrza. Wystarczy wysokościomierz zamknąć wewnątrz samolotu i wsadzić w jakąś gąbkę? Rurkę prandtla i czujnik kąta natarcia chciałem zamontować na końcówce skrzydła, ale to jest chyba miejsce najbardziej narażone na uszkodzenia. Mam również jeszcze inne pytanie. Czy w jakiś sposób można zrobić lekkie i aerodynamiczne podwozie do lądowania na ściernisku/wysokiej trawie, czy w takich warunkach zostaje jedynie lądowanie na brzuchu?
  6. Witam. Zakupiłem zestaw FPV do samolotu RC tj. nadajnik TS5828 i odbiornik ROTG01(z chin). W zestawie są dodawane zwykłe badziewne anteny, testowałem zasięg w tej konfiguracji i w odległości ok. 100m, w zależności od orientacji nadajnika(ze względu na niedoogólną charakterystykę anteny), było albo nic nie widać, albo było widać idealnie. Jednak ze względu, że samolot raczej zmienia swoją orientację, 100m można uznać za maksymalny zasięg. Oczywiście w specyfikacji nadajnika jest napisany 500-800m, a przy zestrojeniu anten do 2km. Moje pytanie brzmi, jaką antenę, z własnego doświadczenia, polecacie do nadajnika aby miała ona dobrą charakterystykę kierunkową i doskonały zasięg. Do odbiornika planuję zrobić kierunkową antenę, ponieważ jest prostsza w wykonaniu, może polecacie jakieś konstrukcje lub tanie alternatywy? Spróbowałbym również zrobić samemu antenę do nadajnika, ale nie jestem pewien, czy będzie miała odpowiednią impedancję i czy nie uszkodzi to końcówki mocy
  7. Witam. Jestem początkującym modelarzem i zaawansowanym elektronikiem. na początku tego roku zbudowałem swój pierwszy latający model, w całości na własnej konstrukcji i elektronice. Jedyne na co zwracałem uwagę, to poprawny profil skrzydła, reszta była improwizowana, ponieważ całość traktowałem jako taki test i zbieranie doświadczenia do budowy finalnego samolotu. A jeżeli ktoś jest ciekaw, to tutaj jest link do filmu z mojego pierwszego modelu: Przez taką, a nie inną konstrukcję, opory były bardzo duże, parametry lotu niezadowalające, stosunek masy do rozpiętości tragiczny i trzeba było latać prawie cały czas na maksymalnej mocy. W tym momencie już prawie skończyłem pisanie programu do samolotu, stabilizację, sterowanie itp. i mógłbym powoli budować model. Mam jednak trudność ze znalezieniem schematów i rzutów oraz nie wiem do końca, w jaki sposób przenieść model z papieru/monitora do rzeczywistości. Chcę ograniczyć teraz masę i opory ruchu. Planowałem zrobić teraz coś ciekawego, np. delta w kaczce. Samolot planuję zrobić ze styroduru i czymś go wzmocnić, na balsę jeszcze nie będę się porywał. Macie coś do polecenia? Dodam, że sterowanie będzie odbywać się za pośrednictwem fly by wire, więc sterowanie jakiegokolwiek modelu nie będzie dla mnie trudnością.
  8. Scislov

    Mój pierwszy model

    Ponieważ szukam porad odnośnie własnego samolotu, co jest również związane z modelarstwem. Nie widzę sensu prowadzić dyskusji na ten temat. Mam jeszcze pytanie odnośnie stabilizacji samolotu podczas lotu. Aby na początku łatwiej mi się latało, chcę zaprogramować odbiornik tak, aby samolot po puszczeniu drążka, powracał do lotu prostego, równolegle do ziemi. Jednak mam problem z określeniem w jakiej pozycji znajduje się aktualnie samolot. Jak jest to robione w specjalnych do tego stabilizatorach? Dodam, że próbowałem określić to przez wykrywanie wektora przyspieszenia ziemskiego, jednak przez przeciążenia, jakie działają na samolot, nie działa to poprawnie.
  9. Scislov

    Mój pierwszy model

    Ponieważ piszę o modelarstwie i zadaję pytania odnośnie tego.
  10. Scislov

    Mój pierwszy model

    Nie rozumiem, wszystko począwszy od projektu do sterowania i elektroniki wykonałem samemu. Byłem tego świadom, że łatwiej się lata na aparaturze z dwoma drążkami, jednak takiego nie posiadałem, w przeciwieństwie do tego, z którego i tak nie korzystałem. Poza tym, gdy jeszcze go używałem przy komputerze, to miałem dużo na nim przegranych godzin w Lock On, więc jakieś doświadczenie mam. Pisząc program, przewidziałem, aby można było coś regulować i mam dwie zmienne. Pierwsza jest odpowiedzialna za określenie, jaką maksymalną prędkość kątową może osiągnąć samolot przy maksymalnym wychyleniu drążka, a druga określa jak agresywnie ma się przystosowywać do zadanego obrotu. Będzie więc można popróbować i poszukać optymalnych ustawień A co do rady z wyrzucaniem, to o tym nie wiedziałem, jednak w czym to może pomóc? Tak, wiem. Ale jako nowy użytkownik nie mogłem napisać w innym dziale. Pomyślałem, że administracja stoleruje to, że się przywitałem i zadałem parę pytań w jednym wątku
  11. Scislov

    Mój pierwszy model

    Dzięki za podpowiedzi. Udało mi się już opanować ten samolot. Jednym z powodów trudność w sterowaniu było ściąganie samolotu w lewą stronę przez obroty silnika i ustawiłem korekcję lotki, aby reagowała również na przepustnicę. Jednak kluczem do poprawnego lotu było zamontowanie żyroskopu i zaprogramowanie fly by wire, aby drążkiem nadawało się jaką ma mieć kątową. Samolot zachowuje się teraz wręcz idealnie, a sterowanie jest bardzo łatwe. Dodam, że lot teraz odbywał się na trochę małym śmigle(5x4), ponieważ duże zdążyłem już połamać, a mimo to dawał jakoś rady . Jeszcze zastanawiam się tylko, jak to jest zrobione, aby regulator nie przekroczył maksymalnego prądu silnika(28A przez 60s i 22A cały czas), ponieważ domyślam się, że nie wie on jaki silnik jest do niego podłączony. VID_20200513_200012(0)(0)~1.mp4 VID_20200513_213021.mp4
  12. Scislov

    Mój pierwszy model

    Witam. Ostatnio odbyłem pierwszy lot swoim własnym samolotem zrobionym ze styropianu, który oczywiście jak na pierwszy lot przystało, zakończył się kraksą . Ale może zacznę od początku. samolot ma masę wraz z osprzętem 850g, długość 90cm i rozpiętość 1,20m. Na jego pokładzie znajduje się arduino z modułem wifi oraz standardowe serwa do lotek. Sterowany jest przez przerobiony stary joystick od komputera, w którym również siedzi arduino. Mocy samolotowi dostarcza bateria 2000mAh 3s 40A, regulator esc 30A i silnik 2200KV dla samolotów do 1kg ze śmigłem 9x5. Tak więc, pierwszy lot odbył się w dosyć bezwietrznych warunkach, a samolot startował z ręki, jednak po chwili stabilnego lotu zaczęła się szarpanina z samolotem, był bardzo narwany i ciężko się nim sterowało. W planach było zrobienie kółka i zawrócenie, aby wylądować, jednak nawet próba lądowania na prostej skończyła się prawie że prostopadłym upadkiem na ziemię ?. Środek ciężkości wydawał mi się dobrze umiejscowiony - na środku skrzydeł. Podejrzewam, że przyczyną takiego lotu było ustawienie w samolocie maksymalnie możliwego wychylenia lotek, ponieważ przed lotem myślałem, że przecież mogę mniej wychylić joystick, ale pewnie wiecie jak to jest podczas pierwszego lotu . Następnym razem zredukuje ich wychylenie, jednak nie wiem o ile %, żeby było dobrze. Pomyślałem, żeby może zaprogramować w samolocie żyroskop do korekcji lotu, aby łatwiej się sterowało, co myślicie? Zdaje mi się również, że trochę brakowało mu mocy, pomimo, że masa samolotu jest mniejsza od masy maksymalnej dla silnika. Jednak podczas pomiaru prądu(na mniejszym śmigle, ponieważ 9x5 zdążyłem połamać), wyszło tylko 12A z maksymalnych 28A, może da się zmieniać moc w regulatorze? Albo śmigło za małe, jakie polecacie? Jakie by było najlepsze? Czekam na wasze rady co trzeba zmienić, poprawić i przestawić, w modelach latających jestem całkowicie początkujący. Jeśli znacie odpowiedzi na pytania to prosiłbym odpowiedzieć na wszystkie, ponieważ potem dyskusja się ciągnie, a odpowiedzi na pozostawione w temacie pytania brak. Pozdrawiam . VID_20200511_181558(0).mp4 A to filmik ze śmigłem 7x3,5. VID_20200511_174905(0).mp4 VID_20200512_144722.mp4
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.