Jump to content

kaczma2

Modelarz
 • Content Count

  1,769
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  11

kaczma2 last won the day on March 25

kaczma2 had the most liked content!

Community Reputation

381 Excellent

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Bydgoszcz
 • Imię
  Kazimierz

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Pędniki, ja nazwałem głowica. nie ważne. Zamieszczam zdjęcie, dobre zbliżenie na napędy. Nie wiem jeszcze czy zamocuję pierścienie. Z tego co wyczytałem o dyszy Korta to wymaga specjalnych obliczeń. Pierwszy wykonał taki napęd Andrzej z Aleks.
 2. Zrobiłem rysunek, ołówkiem, słabiej widać, sterowania głowicą napędu. Sposób sterowania polega na tym, że steruje kierunkiem serwo 45 i 45 stopni. Długością dźwigni można zwiększyć wychylenie. Regulator dwukierunkowy umożliwia pływanie do przodu i do tyłu z możliwością zmiany kierunku. Nie ma możliwości manewrowych i nie jest zgodne z ideą tego typu napędu ale jest do przyjęcia i tani. Drugi sposób. Sterowanie np. przekładnią ślimakową przy pomocy silnika. Daje to możliwość obrotu w dowolnym kierunku, ale gdy model płynie do przodu i chcę do tyłu to musze zatrzymać silnik, obrócić głowicą . I tu możemy się pogubić bo włączając silnik nie wiadomo w jakim kierunku popłynie. Nie jest na bieżąco wiadome ustawienie głowicy jedynie z obserwacji zachowania modelu. Trzeci sposób. Sterowanie kołami zębatymi. Duże koło na serwie obraca małym na tulei i tak dopasowane, że pół obrotu skali serwa obraca 180 stopni głowicę w jedną stronę i podobnie w drugą stronę i na tym koniec. Nie ma możliwości dowolnej zmiany kierunku na wstecznym. Przy serwie 360 stopni jest podobnie jak z przekładnią ślimakową o wiele mniejszą. Czwarty sposób. Zakup kompletnej aparatury do tego typu napędu u Graupnera. Połączenie napędu (obroty śruby) z silnikiem za pomocą paska zębatego.
 3. Ta rurka pionowa z panewkami może być za krótka. Na nią przyjdzie rurka do obrotu kierunku. Przymierz, odległość do ścianki dna plus grubość ścianki plus mocowanie w ściance plus jakiś tryb lub orczyk i nad tym na osi koło napędu. I do tego jeszcze pierścień dyszy. Przy mniejszej śrubie może pasować. Sprawdzić nie zaszkodzi i z planem holownika. Co do swojego napędu mam obawy.
 4. Dzięki Jadar. Przeglądałem zdjęcia i wygląda na to, że z tyłu konstrukcji masztowej jest u góry żółte, na dole białe. Na wysięgnikach w bok od góry czerwone, białe, czerwone. W środkowym pionie od góry czerwone, białe , białe, białe. No i topowe na samej górze białe. Model będzie mały, ponad 600mm w dalszym stopniu odwzorowania. Plan holownika malutki. Doświadczalny napędu azymutalnego (Z-drive). Mam zrobiony jeden napęd i zamiast dwóch będzie jeden. Do opracowania górna część napędu oraz połączenie z silnikiem i sterowanie serwem. Aby poznać szczegóły posługuję się zdjęciami i filmami. Plan i zdjęcia są tu:
 5. Świateł nie ma bo jest dzień. Konkretnie na tym holowniku na maszcie jest dużo lamp a do sygnalizacji wzrokowej wystarczą dwie. Światło topowe widoczne dookoła i światło masztowe białe z sektorem świecenia 225 stopni. Film od 1:00 minuty.
 6. Czy jest ktoś w stanie rozgryźć światła na maszcie tego holownika . Model w trakcie budowy.
 7. Tak, bo potem przyjdą chmury i może spadnie deszcz albo jakaś burza.
 8. Wczoraj popływałem na kanale modelem kutra R 3. Skromnie 15 min. Nie było osadu na kadłubie.
 9. Pisałem uproszczenia ale to są w stosunku do zgromadzonych zdjęć, które są bardzo pomocne. I jeszcze jedno. Nie będzie dwóch napędów tylko jeden. Nie mam trybów na jeszcze jedną sztukę. Do tej pory zrobiłem to co na zdjęciach. Wyzwaniem było zrobienie kluzy przed wyciągarką. Przeciąłem rurkę alum. fi 10 wzdłuż na pół i pierwsza próba się nie udała. Brzegi się rozrywały. Druga próba. Podgrzałem palnikiem i się udało a ostatnie gięcie, największe, włożyłem końce w szczęki imadła. Podgrzewałem gięcie i obracałem imadłem aż końce się złączyły. Kłopotliwe było także zrobienie sterówki. Najpierw karton potem jak spasowałem, materiał. Nie będą szyby wstawiane tylko naklejona czarna folia. Na relingi naliczyłem 41 słupków.
 10. Zrobiłem przy pomocy kolegi napęd azymutalny zwany też Z-drive. Zdjęcie chyba prezentowałem wcześniej. Do tego napędu szukałem planów holownika. Znalazłem skromne, malutkie plany firmy, stoczni Piełła z Leningradu (nazwy miasta jeszcze nie zmienili) buksir projektu 90600. Z tego powodu są problemy żeby zrobić coś dokładnie i dlatego będzie dużo uproszczeń. Ten model traktuje jako doświadczalny. W grę wchodzi nie tylko zrobiony już napęd ale druga wewnętrzna część w kadłubie i sterowanie. Zrobiłem w stanie surowym niektóre części. O tym w następnym poście. Zwodowali ponad 400 sztuk, różnią się między sobą szczegółami. Zrobiłem niektóre części.
 11. Przy ul. Mińskiej do kanału jest park i na brzegu kanału szerokie schody. Tam można popływać jak ktoś lubi długie rejsy spacerując drogą wzdłuż brzegu a model płynie środkiem.
 12. Jeżeli silnik się grzeje to znaczy, że jest za bardzo obciążony z różnych powodów. Mniejsza śruba i skok spowoduje zmniejszenie obciążenia silnika ale także zmniejszenie prędkości modelu. Po zmianach śrub jeżeli prędkość według ciebie będzie za mała to potrzebne będzie chłodzenie lub zmiana silnika. Wskazana też jest jak najmniejsza waga modelu.
 13. Zmień śrubę na mniejszy skok i czemu masz 4 łopatową?
 14. Na stronie http://www.pellaship.ru/pilot/gallery.html jest 5 holowników. Wybrałem 2. Ze względu na ilość zdjęć nadbudówki podchodzi ten poniżej. typ 90600 Skala 1:40 daje długość 635 mm. Drugi typ 2000 przy tej samej skali daje 510 mm. Mniejszy lub przy skali 1:30 daje 680 mm. Prostrzy w budowie. Chociaż to białe na dziobie, chyba winda nie do rozgryzienia. Plany są bardzo małe i zajmie trochę czasu ich opracowanie.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.