Jump to content

lekarz

Modelarz
 • Content Count

  82
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1 Neutral

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Warszawa
 • Imię
  Emil
 1. Poszukuję różnych, najlepiej jak najprostszych mechanizmów sterowania samolotem (lotki, klapy, ster wysokości, ster kierunku) za pomocą prętów, a nie linek. Szczególnie interesuje mnie mechanizm sterowania klapolotkami jak np. zastosowany w samolocie Cri Cri: - https://www.youtube.com/watch?v=0CcFw8hYtaY - https://www.youtube.com/watch?v=hUo0WwClwBM Chodzi mi o całą mechanikę: od drążka do powierzchni sterowych. Serwa dodam gdzieś po drodze (nie chodzi mi o np. klapolotki uzyskiwane za pomocą odpowiednich ustawień aparatury). Jeśli, któryś z kolegów natknąłby się na takie mechanizmy i podałby link byłbym bardzo wdzięczny.
 2. Kolejne elementy wydrukowane (jeszcze z podporami): Rys.1 Dwie połówki części dziobowej z założoną diodą. Rys.2 Klapka też pasuje:D Skoro już się czepiamy to przed znakami interpunkcyjnymi nie stawia się spacji: Tomku ("Można ?"), Marku ("zasad ,", "wiem ,").
 3. Jeśli chodzi o eksperyment z benzyną to część przybrała kolor benzyny. O dziwo jest to na tyle delikatny odcień, że mój aparat fotograficzny nie wyłapuje róznicy: Wczoraj wydrukowałem elementy deski rozdzielczej: oraz poprawiłem podkładki pod nakrętki kłowe: Ja również jestem dość sfrustrowany, że to tak długo trwa:(
 4. Po prawie dwóch dobach sprawdziłem jak wygląda próbka ABS. Otóż uległa ona zakrzywieniu, ale nie rozpuszczeniu. Spodziewałem się że po wyjęciu ze słoika będzie ona miękka, ale nie. W ręku ma ona praktycznie takie same właściwości jak przed włożeniem do benzyny. Daje się wyginać (nie jest krucha). Część zanurzona w benzynie przybrała bardzo lekko zółtawy kolor benzyny. Poczekam jakiś czas może jak benzyna odparuje kolor powróci. Poniżej fotki: Marianie co do podkładek to ja je jak najbardziej drukuję. Wczoraj właśnie z nimi walczyłem. Chodziło mi o to że można je jak i cały kadłub wzmocnić acetonem bo wydruk składa się z warstw. Natomiast aceton czy wręcz aceton z rozpuszczonym w nim ABS może posłużyć jako klej, szpachla do wygładzania czy wzmocnienie elementów, które ładnie wyglądały na rysunku, a po wydrukowaniu okazały się zbyt słabe. Takie jest moje zdanie. Zresztą na pewno jeszcze parę rzeczy wyjdzie w praniu. A jeśli jesteśmy przy podkładkach to wczoraj zainspirowany rozmową z Marianem o drganiach i patrząc na wydruki Maćka doszedłem do wniosku, że muszę coś poprawić i pół dnia spędziłem na rozkręcaniu drukarki i ponownym jej kalibrowaniu. Właśnie podkładki posłużyły mi jako element do kalibracji (poniżej kilka mniej lub bardziej udanych wydruków). Ostatecznie okazało się że przyczyną gorszej jakości wydruków była poluzowana śrubka. A ta odkręciła się gdyż głowica poruszała się po nierównej powierzchni co powodowało drgania. Nierówna powierzchnia była z kolej wynikiem tego, że jeden z wydruków miał tzw. szwy w jednej linii na co ja nie zwróciłem za bardzo uwagi bo model przygotowywałem w nowym Slicerze. Jak to na wszystko trzeba uważać Jeszcze jedna kwestia. Otóż klapka znajdująca się na dziobie wychodzi dość mała w porównaniu do wersji z laminatu. Zwracam na to uwagę gdyż ma ona doprowadzać do elektroniki. Poniżej zdjęcie świeżo po wydrukowaniu: Ja uciekam do drukowania. Mam nadzieję, że teraz już będzie szło to znacznie szybciej i bez większych problemów:) Miłego dnia życzę
 5. W międzyczasie ja dodałem parę szczegółów do rysunku (otwory na światła, tylna część podtrzymująca belkę ogonową itp.): Jeśli chodzi o wydruk to idzie dość wolno i wcale nie jest to takie łatwe. Jedna część potrafi drukować się nawet ponad 24h. Nie zawsze wychodzi dobrze:( i trzeba ją wywalić. A oto efekty w postaci już częściowo obrobionych części z ABS-u: Dodatkowo sprawdzam jak materiał z którego wykonywany jest kadłub zachowa się w kontakcie z benzyną:
 6. A ja z kolej dowiedziałem się coś więcej o historii powstania projektu tworzenia Elitar-Sigmy. Otóż Marian wraz z początkującymi modelarzami szukali czegoś ciekawego do wykonania na modelarni. Miedzy bardzo oryginalnymi konstrukcjami typu latająca 'baba jaga' zafascynowały go modele ze skrzydłem w kształcie litery 'W' (m.in. F4U4 Corsair). Tak skacząc ze strony na stronę w końcu trafił na forum RC Groups i wątek poświęcony skrzydłom o tym charakterystycznym układzie. W wątku tym jeden z modelarzy porusza temat wodnosamolotu Dewerego Eldera 'Flying Dream', którego kształt kabiny z boku przypomina VW garbusa: Modelarz ten na podstawie filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=pvVS97dmVYQ 'klatka po klatce' rysował plany, aby stworzyć własny model. Na tym etapie do głosu doszły ambicie Mariana i postanowił na podstawie filmu wykonać własną konstrukcję. Wybór padł oczywiście na 'Sigmę'. A dalszy ciąg to już pewnie znacie. Ja od siebie mogę tylko dodać, że rysowanie samolotu z filmu to nie łatwy orzech do zgryzienia. Miałem możliwość obejrzeć w modelarni przeróżne konstrukcje Mariana i muszę powiedzieć, że tym bardziej jestem pod wrażeniem zapału i pasji Pana Mariana:) Aha jeszcze link do forum: https://translate.google.com/translate?depth=1&hl=pl&prev=search&rurl=translate.google.pl&sl=en&sp=nmt4&u=https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php%3F1504784-W-wings/page19
 7. Jest już pierwszy wydruk:) Poniżej fotki świeżo po zdjęciu ze stołu drukarki, jeszcze z podporami, brimem i skirtem.
 8. Tak Sigma wygląda po dodaniu szczegółów: Najwyższy czas uruchomić drukarkę i wydrukować kabinkę Plik G-code (dla połówki modelu łącznie z elementami nie drukowanymi jak np.: zbiornik i podwozie) ma ok. 77MB, a łączny czas druku to ok. 3.2 dnia.
 9. Proszę bardzo jest i lustro: Podobny chociaż troszkę? Ja niestety szykuję się już do wyjazdu i resztę dokończę jak przyjadę.
 10. Powolutku moje rysunki zaczynają przypominać samolot:)
 11. A tak wygląda najnowsza wersja projektu w CAD-zie:
 12. @Dariusz to ja mam przyjemność rysować dla Mariana kabinę do Elitar-Sigmy. Wygląda to mniej więcej tak jak opisujesz. Czyli na podstawie trzech rzutów powstaje model 3D który następnie można np. renderować czy tworzyć kolejne rzuty pod dowolnymi kątami. Dziś spotkaliśmy się z Marianem w modelarni i dogadywaliśmy szczegóły konstrukcyjne, bo wbrew pozorom jest tam parę niuansików, a model ma być jak najdokładniej odwzorowany.
 13. Latam sobie modelem i o ile latanie przeciwnie do ruchu wskazówek zegara jest bardzo łątwe to w przecieną stronę już mi nie wychodzi:( Na początku myślałem że przyczyną może być to że wyrobiłem sobie taki nawyk i ciężko jest mi go zmienić. Ale to ni musi być to. Myślę sobie że może być to związane z kierunkiem obrotów silnika. Latam Xtra300 (model extry300). Macie jakieś rady jak latać zgodnie ze wskazówkami zegara:)?
 14. Czy ktoś z Was może się oriętuje jakie nie oryginalne odbiorniki współpracują z aparaturami nadajnikami NineEagle? Posiadam model Xtra300, ale jeśli ktoś ma inny model tej samej firmy to też bardzo uprzejmie proszę o wypowiedź.
 15. Włąśnie piszę pracę dyplomową i prosiłbym o pomoc. Chodzi o wypełnienie prostej ankiety. Jakby ktoś znalazł chwilkę to proszę o jej wypełnienie. Nie zajmie to dużo czasu a bardzo mi pomoże:) Poniżej link do ankiety: http://www.interankiety.pl/interankieta/58508f50be7d29829d5207ac26f082c4
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.