Skocz do zawartości

Arek12127

Modelarz
  • Postów

    59
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Arek12127

  1. Arek12127

    problemy ze startem 130x

    mcx2 i 130x to dwa różne śmiglaki i sterowanie także jest inne. Nano cp x jest mniejszym bratem 130x i sterowanie tarczą jest identyczne.
  2. Arek12127

    problemy ze startem 130x

    Mam od niedawna mniejszego nano cp x (pierwszy heli) i też na początku miałem podobny problem. Przy starcie trzeba dać trochę więcej gazu, tak aby heli wzniósł się na kilkanaście (kilkadziesiąt) cm i dopiero korygować położenie drążkami. Pilot cały czas musi korygować ustawienie tarczy sterującej i jest to normalne w tego typu helikach. Powodzenia
  3. Mała uwaga: na pinie środkowym jest napięcie ok 12V a nie 5V (napięcie pakietu lub koszyka z bateriami)
  4. PPM, - (lub +6V na innych aparaturach) , + , - , ANT - najniżej
  5. Trzeba było tak od razu sprawę naświetlić. Potwierdzam, u mnie to samo.
  6. Po wejściu w miksery mogę zmieniać ustawienia trymerów i po wyjsciu do ekranu głównego sa one w oczekiwanej pozycji. Nic się nie zeruje. (trymery => małe znaczniki na paskach przedstawiających położenie drążków)
  7. Podaj więcej szczegółów. U mnie trymer się nie zeruje.
  8. Dziękuję za pomoc i proszę innych użytkowników t9x o przetestowanie ich nadajników.
  9. [atmega128a; radioclone 0.78] Nowy model (pusty) z dodaniem wyświetlania wartości HPIT na 4 pozycji wyświetlacza, po kalibracji drążków. Po kolejnych testach: 1) zawsze coś się dzieje przy wartości -14 2) przy 100 i -100 jeszcze się nic nie zdarzyło 3) przy losowo wybranych innych wartościach prędzej, czy później coś się dzieje...
  10. Wciskanie trymera pod prawym drążkiem powoduje,że wykonujący się program w atmedze128 skacze pod dowolny adres i watchdog powoduje reset. Reset może być też powodowany skokiem pod adres 0. Takie zachowanie świadczy o problemie ze stosem i gubieniu adresu powrotu z procedury czy przerwania. Wniosek taki wynika stąd, że podczas zabawy klawiszem trymera zdarza się, że na ekranie wyświetli się menu lub np ekran kalibracji drążków (bez możliwości normalnego poruszania się w nim) i albo nastąpi reset albo ekran pozostaje zawieszony a z odgłosów buzera wynika, że program nadal działa. Zdarzało się, że klawisz trymera zmieniał wartość jednej ze zmiennych modelu (jej wyświetlanie ustawione w menu lcd) mimo, że nie było to zaprogramowane. Po resecie wszystko wraca do normy. Dodam, że kondensatory 100n + 100u na zasilaniu, zaraz przy procesorze niczego nie poprawiły. Wymiana procesora na atmega128a też niczego nie zmieniła. Problem pozostał. Edit1: Jest mały przełom w poszukiwaniach: problem resetów/zwiech istnieje jeżeli potencjometr HOV.PIT jest ustawiony w pobliżu swojego centrum. Przy ustawieniu potencjometru w skrajne położenie resetów/zwiech brak.
  11. Planowałem ponownie wymienić atmegę128 na inny egzemplarz, ale teraz to sam nie wiem co robić. Skoro udało się problem odtworzyć, to może wina nie leży w danym egzemplarzu atmegi128, tylko w pozostałym hardwarze (prowadzenie ścieżek , elementy resetu itp , itd). Dziękuję Gites, bardzo mi pomogłeś. Edit: może jednak atmega128 wymaga dodatkowych zmian w sofcie , aby wszystko poprawnie działalo? Edit2: wydaje się, że to może być problem z obsługą przerwań i/lub stosu.
  12. Dziękuję mkrawcz1. Dołączam filmik jak to u mnie wygląda. Napisy "Fmode 1 F" i później *T.HOLD* poprostu się pojawiły przy wciskaniu klawisza trymera. https://vimeo.com/43767638
  13. pod prawym oczywiście post już poprawiłem, dzięki
  14. Przyjrzałem się bliżej sprawie resetowania się aparatury i wyglądą na to, że nie jest to kwestia programowa, ale sprzętowa. Najpierw wgrałem soft 0.78 ale z wyłączeniem kodu dotyczącego trymerów. Póżniej wgrałem oryginalny firmware T9x. W obu przypadkach szybkie wciskanie trymera pod prawym drążkiem (mode2 ail/ele) powoduje reset lub zawieszenie się aparatury. Nie wiem jak to wyglądało wcześniej, gdy zamontowana była atmega64. Teraz mam zamontowaną atmega128 i może tu jest problem. Prośba do innych użytkowników T9x z atmegą64 i atmegą128 (soft dowolny) do przetestowania zachowania się aparatury przy szybkim wciskaniu trymera pod prawym drążkiem. pozdrawiam Arek
  15. Wrzucę swoje 3 grosze. Dołączam zrzuty ustawień fuse i lock bitów (kiedyś Atmega64 i teraz Atmega128 ; AVR Studio 4). pozdrawiam Arek12127
  16. Gites opisał to bardzo dobrze. U mnie wyglądało to tak:: 1) odlutowałem wszystkie przewody podlutowane do atmegi przy przeróbce na radioclone, 2) zalałem piny atmegi cyną, 3) przesuwając grot lutownicy wzdłuż pinów roztapiałem cynę raz na jednym, raz na drugim boku, starając się robić to równomiernie z wszystkich stron, tak aby po obwodzie cyna była roztopiona, 4) nie przerywając podgrzewania cyny, delikatnie podważyłem procka igłą zamontowaną do uchwytu małego skalpela i atmega ładnie odeszła od płyty bazowej bez uszkodzenia ścieżek, 5) wyczyściłem płytkę izopropanolem, 6) po precyzyjnym umieszczeniu nowej atmegi nad padami, "złapałem" cyną dwa piny po przekątnej, 7) ustawiłem płytkę tak, aby bok atmegi , gdzie żaden pin nie jest zlutowany z płytką, był w pionie i poczynając od góry, nie żałując cyny z topnikiem przesuwałem grot lutownicy na dół. Przy odpowiedniej wprawie i dużej ilości topnika prawie nie ma zwarć. Po skończeniu lutowania, korzystając z odsysacza do cyny, usunąłem zwarcia, 8) ponownie wyczyściłem płytkę izopropanolem, 9) podłączyłem przewody z punktu 1) 10) wgrałem soft i już. Uwaga: Lepiej zlecić wymianę komuś doświadczonemu niż samemu próbować i uszkodzić płytkę bazową. Doradzam rozwagę.
  17. soft: 0.78 popr.: Reset po wczytaniu modelu z SD jest trochę przydługi, ale da się wytrzymać. Rozumiem, że zmiana czasu reakcji watchdoga na najkrótszy zabierze dodatkową pamięć i dlatego jest jak jest. Zauważyłem jedną rzecz: przy szybkim wciskaniu trymera (zwłaszcza kierunku) , następuje reset atmegi. Przy przytrzymaniu trymera nic złego się nie dzieje. Mój nadajnik przeszedł operację wymiany mózgownicy z 64 na 128. Pacjent przeżył i ma się dobrze . Fusebity ustawiłem jak dla 64-ki i wszystko gra.
  18. Soft 0.78: Nowy model => reset OK Odczyt modelu z SD => brak resetu, trzeba wyłączyć i ponownie włączyć aparaturkę. pozdrawiam Arek12127 EDIT: Czy umieszczenie resetu przed instrukcjami: fatFclose(); sdClose(); nie spowoduje jakichś błędów na karcie SD?
  19. Co do Watchdoga, to kompilator C chyba się nim zajmuje. Zdaje się, że u mnie watchdog jest włączony w fusebitach, a resetów brak, więc watchdog musi być kasowany. *********************************************************************************************************************************** *EDIT: *Sprawdziłem to jeszcze raz i jednak WDTON jest odznaczony, więc watchdog jest wyłączony. Coś mi się * musiało wcześniej przewidzieć . *Sorki za wprowadzanie w błąd. *Poniższe instrukcje poprostu włączają watchdoga *********************************************************************************************************************************** Tak czy siak, aby resetować atmegę po wczytaniu modelu z SD wystarczy zmienić fragment w pliku menu.c: // save loaded model to eeprom EEPROM_saveModel(); fatFclose(); sdClose(); linijki niepotrzene //menu_mode=0; // exit menu //menu_sel2=0; //Clock_Init(10); // reinitialize all clocks nowe linijki // Write logical one to WDCE and WDE asm("ldi r16,0x18"); asm("out 0x21, r16"); // Set WDT 16ms asm("ldi r16,0x08"); asm("out 0x21, r16"); while (1); //reset return; Zmiana powinna się bez problemu zmieścić. wersja 0.77 zajmuje 65054 + data 3805 Powód resetowania: Mając wczytany model startowy, który ustawia stany 5,6 lub 7 i wczytując inny model, który nie używa i nie ustawia żadnego stanu, ale ma w opcjach wyświetlacza debugger, to na ekranie nadal jest wyświetlany stan 5,6 lub 7. Po wyłączeniu i włączeniu zasilacza linia debugger jest pusta. Oczywiście można wyłączyć debugger, ale nie w tym rzecz. Nie mamy pewności jakie inne zmienne nie są wyzerowane i czy to nie wpłynie na działanie aparatury. EDIT: zapomniałem dodać, że w wersji 0.74 sam wprowadziłem takie resetowanie i działalo, więc metoda sprawdzona.
  20. Wgrałem soft 0.77 i wydaje się być OK. Dobra robota . Edit: Zapomniałem jeszcze o jednym: proponuję przy wgrywaniu modelu z SD i po zapisaniu go w EEPROMie zrobić reset atmegi (ustawić watchdoga na 16 ms i petle while(1)).
  21. Staram się , dzięki. Punkt A/ To co znalazłem w 0.76: 1) Model / Wyjścia => było: min centr max jest: max centr min => 1740<1000>0 Zamiast 260 jest 0, przy próbie zmniejszenia ustawia się na 260. (1740 i 260 brane z toru radiowego i to jest OK) 2) Centrowanie serw => też zamiana min<>max i dodatkowo brak jakiejkolwiek regulacji. 3) Wizualizacja PPM => OUT3 wyświetlane w rewersie. 4) Tor radiowy => Maksimim zamiast Maksimum. Wersja programu => Informacja wersji zamiast Informacja o wersji. Punkt B/ Do przemyślenia: 1) Czy funkcja centrowania serw jest nam do czegoś potrzebna? To samo można uzyskać w menu model/wyjscia. 2) W menu tor radiowy ustalamy min i max sygnału PPM, tak aby odbiornik poprawnie interpretował sygnał. Te wartości są granicznymi w menu model/wyjścia. Generowany sygnał PPM powinien być ograniczany dla każdego wyjścia z osobna zgodnie z wartościami min i max ustawionymi w menu model/wyjścia, a nie granicznymi dla sygnału PPM (menu tor radiowy). Te wartości min i max mogą być przecież wymuszone przez konstrukcję modelu i nie powinny być przekraczane, aby nie uszkodzić serw, czy samego modelu. Daj znać jak będziesz miał dość tego marudzenia .
  22. Wgrałem soft wer.0.75, ustawiłem czysty model, wykonałem kalibrację oraz serwa ustawiłem na maksymalne wychylenia. Graniczne wartości dla toru radiowego to min=255 i max=1745. Przy tych wartościach odbiornik działa jeszcze OK. Natomiast zauważyłem, że przy trymerze wysokości ustawionym maksymalnie w dół i wychyleniu drążka w dół, przy pewnym wychyleniu serwo obraca się w przeciwne połóżenie. Widać to także na wizualizacji, więc to nie kwestia błednego działania odbiornika. pozdrawiam Arek12127 EDIT: przy wychyleniu drążka w lewo drugie serwo wykonuje podobny manewr.
  23. W same trymery nie ingerowałem. Natomiast potencjometry hov.pit i hov.thr działają analogicznie do potencjometrów na drążku wysokość/kierunek. Przy drążku w pozycji neutralnej, zmiana ustawienia potencjometrów "hov.---" daje ten sam efekt, co użycie odpowiednich trymerów.
  24. Punkt1) Sprawdziłem oscyloskopem sygnał PPM w chwili, gdy serwo wraca do neutrum, a silnik załącza się (przy wychyleniu prawego drązka - kierunek/wysokość): Jak to wcześniej wyjaśnił Rafit, impulsy PPM były poza prawidłowym zakresem. Punkt2) Znowu masz rację. Wgrałem skompilowany u siebie plik.hex i wszystko działa poprawnie . Dziękuję Rafit. Punkt3) Mając więcej wolnego czasu postanowiłem zmienić działanie trymerów ingerując bezpośrednio w soft. "Symfonia C++ standard" Jerzego Grębosza pomogła "wgryźć się" w temat. Trymery dodałem przed ograniczeniem wartości wyjść do zakresu (-100,100). Dodatkowo trymery są ograniczone do zakresu (-zakres%, zakres%), gdzie zakres% = 30..70 jest ustawiany w menu trymerów i zapisywany w pamięci EEPROM jak pozostałe parametry. Poszerzyłem też zakres opóźnienia trymera z (5..30) na (1..30). Procedurę PPMSave przeniosłem przed procedury appLoop_Display i appLoop_Menu. Zmiany spowodowały, że generowana ramka PPM zawsze mieści się w ustalonych limitach. Dodatkowo w oknie wizualizacji widać wpływ trymerów na wyjścia. Nie wiem, czy wprowadzone zmiany, nie odbiją się negatywnie na którejś z funkcjonalności nadajnika. Brak mi doświadczenia zarówno, jeśli chodzi o programowanie w C, jak i doświadczenia typowo modelarskiego. Wszystko wyjdzie, jak to się mówi, w praniu. Przy okazji tego doświadczenia, nie dało się nie zauważyć ogromu pracy jaki w napisanie softu włożył Rafit. Program jest bardzo rozbudowany, a specyfika języka C dodatkowo wszystko komplikuje (jak dla mnie). Wielki szacun dla Rafita. Punkt4) Miałem problem z odczytem modelu z SD => menu PAMIĘĆ / ODCZYT MODELU Z SD. Kursor przeskakiwał o dwie pozycje zamiast o jedną, znikał zupełnie wraz z listą katalogów i plików, wyświetlana lista plików i katalogów co chwilę się odświerzała i było widać w tle napis "karta SD wykryta" itp. Rozwiązanie problemu okazało się bardzo proste. Wystarczyło zmienić dzielnik w menu Ustaw prędkość SD z 128 na 16. (przy dzielniku 8 karta nie została wykryta). Po zmianie dzielnika menu ODCZYT MODELU Z SD działa poprawnie. Punkt5) Dołączam się do głosów za zmianą procesora na Atmega128 i dalszym rozwijaniu softu na tym procku. Pozdrawiam Arek12127
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.