Jump to content

ozokarol

Modelarz
 • Content Count

  49
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

8 Neutral

About ozokarol

 • Birthday 08/08/1997

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Kraków
 • Zainteresowania
  Modele, ASG i Motoryzacja :D
 • Imię
  Karol

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. ozokarol

  Solar

  Serdecznie dziękuję w imieniu całego zespołu! Układy dobierane są w zależności od ilości ogniw i prądów jakie mają obsługiwać. W małym modelu jest on stosunkowo nieduży. Jeśli się uda i będzie taka możliwość, to wrzucę zdjęcia środka. Jednak podejrzewam, że to raczej jak coś, nastąpi dopiero gdy duży model będzie już gotowy... ?
 2. ozokarol

  Solar

  Tak właśnie było ? BMS to Battery Management System- odpowiada on za rozdzielanie energii w zależności od tego jakie ma dostarczone zasoby, gdy zapotrzebowanie na energię w danym momencie ma silnik i system, a jakie są możliwości w tym czasie paneli bądź akumulatorów. Jeśli panele dostarczają tyle samo energii ile wykorzystuje silnik i cały system, to zasilanie jest ciągnięte tylko z paneli. Jeśli panele nie domagają, to jest energia pobierana w całości z paneli, a reszta potrzebna do prawidłowej pracy, z akumulatorów. Natomiast gdy panele są w stanie dostarczyć więcej energii niż potrzebuje silnik i reszta osprzętu, to BMS kieruje energię z paneli do silnika, na osprzęt oraz do ładowania akumulatorów. MPPT to Maximum Power Point Tracking- układ stworzony do ogniw fotowoltaicznych odpowiadający za "wyciśnięcie" z ogniw jak największej wydajności i sprawności. Ze względu na charakterystykę pracy takiego panelu fotowoltaicznego, np. gdy jest on słabiej oświetlony, trzeba wymusić w nim większy przepływ prądu, dodając ładunków z innego źródła, by nie stracić drastycznie sprawności ogniwa- w naszym przypadku akumulatorów, a w domach z sieci. Tym właśnie zajmuje się MPPT. To tak w skrócie. 6 metrów rozpiętości było wyliczane i optymalizowane przez dział projektowy, ze względu na spory ładunek jaki będą stanowić bardzo pojemne pakiety akumulatorów, sprzęt do transmisji wideo w wysokiej rozdzielczości, autopilot, wspomniane BMS i MPPT adekwatne do ilości zamontowanych paneli, tak by stosunek obciążenia względem powierzchni skrzydeł był optymalny. Chcemy móc faktycznie wykorzystywać go jako szybowiec, a także z racji chęci zbudowania przez zespół czegoś potężnego. ?
 3. ozokarol

  Solar

  Póki co, loty odbywały się cały czas na pracującym silniku. Model powstał do generalnego sprawdzenia sprawowania się układów elektronicznych, realnej wydajności paneli, sprawdzeniu konstrukcji i pierwszemu przygotowaniu się pod nowy samolot ?
 4. ozokarol

  Solar

  Dzięki ? Śmigło składane było w poprzednich dużych modelach, tu z racji tak małego silnika, śmigieł montowanych na oringu prop saver, walki o każdy gram- nie był zakładany kołpak. W nowym będzie, ten z przesunięciem łopat. ?
 5. ozokarol

  Solar

  Proszę bardzo, zatem do rzeczy. ? Widoczny na zdjęciach model to 3. samolot zbudowany przez koło AGH Solar Plane. Pierwszy był o rozpiętości 3.8m był konstrukcyjny, balsowo-sklejkowy. Panele miał laminowane folią, pojedynczo, przyklejane na gotowe już skrzydło. Ten model powstał w tym roku i ma skrzydła zrobione ze styrodurowych rdzeni, laminowanych tkaniną z włókna szklanego, z panelami osadzonymi już w tkaninie. Panele to monokrystaliczne ogniwa, łączone w zespoły. Nasz sposób laminowania pozwolił na znaczne zredukowanie masy paneli, przy zachowaniu bardzo dobrej ich wytrzymałości mechanicznej oraz sprawności prawie identycznej do laboratoryjnej podanej przez producenta. Kadłub jest jeszcze balsowy, rura ogonowa węglowa, stateczniki balsowe laminowane włóknem szklanym. Rozpiętość skrzydeł modelu wynosi 1.8m, długość 1.2m, masa gotowego do startu to 600g. Napędzany silnikiem Dualsky ECO 2303C ze śmigłem 9x4.7, zasilany pakietem lipo 2s, 400mAh. Dodatkowo w modelu znajdują się moduły BMS oraz MPPT, by wycisnąć jak najwięcej energii z paneli fotowoltaicznych. Bezchmurna pogoda w pełni pozwalała na nieprzerwane loty- energia z ogniw wystarcza na zasilenie silnika oraz jednoczesne ładowanie aku. Jednak nie lataliśmy dłużej jak 20 min, bo obserwatorzy zaczynali się nudzić. ? Natomiast jeśli pojawiały się chmury mocno ograniczające promieniowanie słoneczne, loty trwały około 10 minut. Obecnie pracujemy nad budową kolejnego samolotu o 6m rozpiętości skrzydeł, tak samo na bazie laminowanych rdzeni styrodurowych- oczywiście również z panelami. ? Kadłub w nim będzie już w pełni węglowy, o wiele bardziej opływowy, a jednocześnie bardzo pojemny- duży model będzie wyposażony w znacznie większy zestaw akumulatorów do lotu nocnego oraz dodatkowo w osprzęt umożliwiający loty autonomiczne. Kilka fotek i film prezentujący naszą najnowszą konstrukcję ? 20200801_154816.mp4
 6. ozokarol

  Solar

  Chciałby Pan więcej fotek albo informacji o naszym projekcie? ?
 7. O matko! Pamiętam jak zaczynałem przygodę z tym forum i bardzo czekałem na rozwój tego projektu. Również zaliczyłem bardzo długą przerwę, ale wracam w takim razie do śledzenia wątku! Świetnie wygląda ten model.
 8. Witam serdecznie po bardzo długiej przerwie! Temat nie umarł! Po prostu z racji sporych różnych okoliczności zaczął się bardzo rozwlekać w czasie. ? Tak więc po sklejeniu ogona na stałe już, oklejeniu mu lotek itp, uznaję go za praktycznie ukończony (dopieszczanie i wyoblanie tej balsowej wstawki przy łączeniu z węglem, zostawiam na absolutny koniec). Leży od końcówki listopada czeka na resztę: Przez grudzień był miły przypływ gotówki więc zrobiłem kilka zakupów: - silnik EMAX GT 2815/07 - Ładowarka oryginał SkyRC IMAX B6 MINI (tamta podróbka była pożyczona ?) - zapas balsy na kadłub. Z tym ostatnim zeszło najdłużej, bo robiłem zamówienie razem z ludźmi z koła naukowego i paczka zanim się zebrała, przyszła, wszystko stało i czekało przez przerwę świąteczną. Jednak do rzeczy. Zacząłem wreszcie dłubać kadłub. Na chwilę obecną robię kanciaka o przekroju kwadratowym- przy silniku 5x5cm, potem 7.5x7.5cm, ale na grubych listwach trójkątnych 1.5x1.5cm, które zamierzam zeszlifować nadając kadłubowi wyoblenia. Do tego również, zamierzam zrobić -zapewne wielu może się to wydać dziwne i głupie- system montażu asekuracyjnego silnika. Już spieszę z wyjaśnieniem: silnik będzie zamontowany na blaszce aluminiowej zamiast oryginalnego krzyżaka, przez którą na wylot będą przechodziły śruby. Śruby te będą jednocześnie prowadnicą dla tej blaszki silnikowej oraz zamocowaniem sprężyn dociskających silnik do wręgi w momencie normalnej pracy. Gdy samolot pogoni kreta, w momencie uderzenia o ziemię, silnik się cofnie głębiej w kadłub na tych sprężynach, minimalizując uszkodzenia silnika, osi, może i kabli. Znając życie, przekonam się na pewno, co to warte. ? Tak więc powolutku, pomalutku, coś rzeźbię. Stay tuned! ?
 9. Rozwiązałeś mój problem, dobre silniki, rodzima produkcja- nic więcej do szczęścia nie potrzeba. ? Co do silniczka, jak wspominałem, miał to być silnik jak najbardziej uniwersalny do wszelkich modeli jakie buduję, posiadam lub będę budował. Na początek 2 metrowy motoszybowiec- duży przewiewny kadłub, budowany tylko żeby budować i siebie w takiej roli budowniczego sprawdzić, niekoniecznie żeby super dobrze latał XD. Później myślę, że będzie to jakiś metrowy lub ciut większy akrobacik, ale to jeszcze czas pokaże. ? Ostatecznie EMAX GT 2815/07 jest już u mnie. Wygląda bardzo przyzwoicie, a możliwość montażu przed wręgą i za wręgą, jak najbardziej plusuje. ? Dziękuję wszystkim za wypowiedzi. Dobrze poznać firmy o których nigdy nie słyszałem- możliwe, że dlatego, iż nigdy nie będzie mnie na nie stać. ? Chodziło mi głównie jednak o coś z takiej niższej półki cenowej, jak wspomniany przez "mr.jaro" Turnigy Aerodrive - w miarę przyzwoity i stosunkowo tani. Żeby jednak wyleczyć się z chęci zakupu z Aliexpress jakichś silników, z których będzie więcej szkody niż pożytku. No chyba, że ktoś kupił właśnie z Ali coś najtańszego i sobie jednak chwali. To w sumie po to zakładałem ten temat. ? Pozdrawiam!
 10. Dobrze, dziękuję za informacje. Sporo firm o których nigdy nie słyszałem, zaraz prześledzę jak z ich dostępnością i ceną. Co do chłodzenia, zawsze robię wloty by był dobry nawiew na silnik jak i regulator. Więc tym absolutnie się nie martwię, ale dla osób jeszcze bardziej zielonych niż ja, myślę, że cenne spostrzeżenie.
 11. Myślę, że zadałem proste pytanie. JAKIE FIRMY SILNIKÓW POLECACIE? Klasa i obroty podałem przykładowo bo to ma być uniwersalny dla mnie silnik do kilku modeli i jest to najmniej istotne w tym temacie. Tak jak napisał Pan w 1. i 2. odpowiedzi na mój post, tego typu odpowiedzi oczekuję Pozdrawiam
 12. Witam serdecznie, doświadczonych w bojach modelarskich! Chciałbym zapytać i w miarę możliwości zrobić w tym temacie, aktualną listę polecanych, dobrze sprawujących się FIRM silniczków modelarskich. Sam stoję obecnie przed potrzebą zakupu takowego. Chcę coś klasy 3530/3536 ~1200KV. Coś wyczytałem o silnikach, że są dobre, firm takich jak: -Dualsky -Sunnysky -RAY -Emax a Redox i Turnigy, takie sobie. Dobrze kojarzę? Może ktoś uporządkować od najlepszego do najgorszego? Czy są jeszcze jeszcze jakieś firmy, które można kupić raz, a porządnie i mają dobre/sprawdzone osiągi? Albo ewentualnie jakieś tanie chińczyki, łatwo dostępne i w bardzo dobrych cenach jak na swoje możliwości, które ktoś testował? Chciałbym jakiś kompromis cena/jakość. Miał ktoś może styczność z RacerStar, albo Predator z Aliexpress? Pozdrawiam serdecznie.
 13. Chodziło mi o to, czy oklejenie folią je wzmocni i np będzie bardziej odporne na wyłamanie dźwigni steru. Ale ostatecznie okleiłem, wolę nie ryzykować.
 14. Kolejny tydzień minął, czas na kolejny wpis z postępów. Pierwsze co, to po długim weekendzie przyszła mi zamówiona bateryjka GENS ACE 2700 mAh. Wygląda naprawdę solidnie i robi dobre wrażenie. Wyszlifowałem skos w rurze ogonowej, by bowdeny miały jak pracować- ale i tak jeszcze jest za mały niestety. W tym tygodniu kontynuowałem walkę z dopasowaniem lotek statecznika V. Efekt zmagań nawet mi się podoba. I tu pojawia się pytanie do ludzi bardziej doświadczonych: czy oklejać spływy balsowe tą samą folią co statecznik czy mogę zostawić je z gołego drewna? Nie ukrywam, że to drewno takie odsłonięte jako dodatek strasznie mi się podoba i jeśli oklejenie nie miałoby przynieść jakiegoś rozsądnego wzmocnienia lotek, to chętnie bym ich nie oklejał. Blaszki wklejone, zawiasy jeszcze nie. Wstrzymam się z tym do ewentualnego oklejania. Krawędź tylna statecznika ma 5mm grubości, lotki chciałem zrobić ze spływu 4mm ale niestety w sklepie jednak im brakło i mieli tylko 5 milimetrowe. No to je wziąłem i oszlifowałem w trochę inny sposób niż poprzedni, ten okazał się bardzo przyzwoity. Są węższe, mają po ok 3mm w najgrubszym miejscu, stąd moje zadowolenie z postępu. Przymiarki całości ogona: Całość pracuje całkiem ciekawie, bez prawie żadnego oporu. Póki co tyle. C. D. N.
 15. Witam ponownie! Kolejny tydzień za mną. W tym tygodniu prace również nie dały jakichś cudownych efektów, niemniej jednak ruszyło coś do przodu. Wkleiłem te wzmocnienia przy spływie, o których pisałem wyżej. Wypróbowałem również jeden z pomysłów na sterowanie lotką ogona. Wydaje mi się być najlepszy, bo idea plastikowej dźwigni prostopadle wklejonej w lotkę przestała wydawać się sensowna ze względu na: -długość drewna lotki ku środkowi rury ogonowej -kolizyjność tak długich lotek w tym układzie -przesuwanie się na boki pracującego bowdena -kupioną chyba o za małej średnicy (12/10mm) rurki węglowej na ogon -to że podpatrzyłem w internecie inny sposób sterowania, który właśnie wypróbowałem. Tak zamierzam zrobić ostatecznie i wkleić to klejem epoksydowym, by nie pękło i nic nie popuściło, choć wątpliwości i tak mam co do tej blachy w drewnie. Niestety jednak przegiąłem i kupiłem za gruby spływ balsowy. Niby tylko o milimetr, no ale nie może być grubszy niż krawędź statecznika. Tak więc czeka mnie zakup cieńszego, ponieważ próba zeszlifowania go papierem ściernym mnie rozczarowała i wyszła lipa. Przy nowym spływie muszę dopracować ofssecik zawiasu aby zmniejszyć szparę. Reszta zapowiada się nie najgorzej. Kminię jeszcze z czego zrobić ten łącznik skrzydeł by to sensownie rozwiązać, aby było w miarę wytrzymałe i się nie wyrobił otwór przy wielokrotnym skręcaniu/rozkręcaniu śrubą. Blacha ciężka i zbyt giętka, ale za to wytrzymała. Sklejka niestety zbyt gruba, ale reszta by pasowała. Jakaś cienka płytka z włókna szklanego? Dorwę coś takiego czy musiałbym sobie zrobić z maty i żywicy? Płaskownik węglowy odpada, bo śruba w otworze i siły rozdzielą włókna. Ewentualnie może dural? Ale wolałbym jakiś kompozyt, bo klejeń bardzo różnych materiałów nie lubię. Nadajnika jeszcze nie rozbierałem, przyznaję się bez bicia. Zrobię to raczej jak już wszystko będzie gotowe. Do następnego!
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.