-
Postów
201 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Reputacja
29 ExcellentO JMRC
- Urodziny 01.07.1962
Informacje o profilu
-
Płeć
Mężczyzna
-
Skąd
Rudzica
-
Zainteresowania
Modelarstwo RC
-
Imię
Jerzy
Ostatnie wizyty
1 484 wyświetleń profilu
-
Poszukuję rysunków szybowca SZD-52 Krokus, szczególnie przekrojów kadłuba.
-
Beskid Śląski - miejsca do latania w górach
JMRC odpowiedział(a) na Jarx5 temat w Imprezy szybowcowe - miejsca do latania
Ja też latałem tam na lotni Vega lata 80,ale to były inne czasy. Nie piszę czy lepsze czy gorsze, ale fajne. Itd. Kierunek północ i pewnie się da. Stokiem zarządza szkoła Parolotniowa . Szczegóły można znaleźć w Internecie. -
Panowie, czy ktoś kupował cokolwiek w tym sklepie, bądź zna jakiekolwiek opinie na jego temat? https://www.modelmax.cz/
-
Już jakiś czas chodziła mi po głowie odskocznia od modelarstwa lotniczego w postaci prostej żaglówki. Niecały miesiąc temu nabyłem na forumowej giełdzie model Surmount 800 z HK. Wraz z synem postanowiliśmy odświeżyć jej wygląd. Kilka godzin zabawy papierem ściernym pozwoliło pozbyć się resztek kleju epoksydowego i CA użytego do pokrycia pokładu deskami. Rozdzieliłem również płetwę balastową od kadłuba, do którego był wklejony również przy użyciu kleju epoksydowego i CA. Niestety poskutkowało to paroma pęknięciami w laminacie, które zeszlifowałem i wypełniłem tkaniną szklaną 80g z żywicą LH385+H285 a małe ubytki żywicą z mikrobalonem. Po sprawdzeniu szczelności kadłuba przyszedł czas na prace wykończeniowe. Do wypełnienia rys pozostałych po szlifowaniu użyłem szpachlówki uniwersalnej BOLL i podkład wypełniający Motip. Malowanie zostawiłem synowi.
-
aerofred.com rcplans.ru rc-plans.com/catalog/1002
-
-
Korzystając z wolnego dnia postanowiłem "złożyć" model w całość. Na pierwszy ogień poszły najbardziej złożone elementy - przednia część kadłuba, część ogonowa, statecznik poziomy i skrzydła. Mimo chęci, zabrakło czasu na resztę. Wyłapałem już kilka błędów z pasowaniem - będą musiały poczekać z poprawką na kolejną wolną chwilę. Na renderach brakuje ażurowania, gdyż nie było konieczne do sprawdzenia pasowania elementów.
-
Oczywiście, jak wszystko będzie dopracowane, nie widzę żadnych przeszkód Niestety zmiany w projekcie trochę się przeciągają ze względu na małą zabawkę, która wpadła przy okazji. Po dokończeniu skrzydeł dla Swifta Easy Tow wraca na tapetę.
-
Dzięki! Projekt pewnie zostanie przerobiony do miesiąca. O ile czas pozwoli i nie znajdziemy błędów w konstrukcji to zapewne pierwsza sztuka powstanie do marca. Zatem jak wszystko będzie dopracowane zestawik zostanie wdrożony do produkcji .
-
Temat trochę przymarł z kilku powodów: sezon lotny, obowiązki oraz precyzja cięcia cnc. Po wycięciu elementów płata postanowiłem sprawdzić pasowanie elementów. I tu zaczęły się schody - pomimo żmudnego ustawiania frezarki rozbieżność w wymiarach między cięciem po wewnętrznym a zewnętrznym obrysie elementu wynosi 0.7mm co wynika z braku sztywności ramy frezarki. Można oczywiście bawić się z dopasowywaniem elementów, ale z założenia to miały być puzle do szybkiego złożenia. Jako że na przerobienie maszyny nie mam czasu a syn mieszka na co dzień 200km od naszego warsztatu, przeprojektowaniu ulegną wszystkie łącznia elementów by ta niedokładność nie przeszkadzała w składaniu puzzli. Oto przykładzik: Docelowe pasowanie:
-
huntind.com.au/wp-content/uploads/2013/07/shellite-1.pdf https://www.chemicalbook.com/ProductChemicalPropertiesCB5248177_EN.htm
-
Pomysł tego projektu zrodził się wiosną, podczas pakowania Miss Moravy (Topmodel.cz) do małego hatchbacka. Nie zawsze mam ochotę na zabawę z przyczepką. Wyjściowymi wymogami były: -prostota konstrukcji, -maksymalna długość 1300mm, -możliwość holowania modeli szybowców oraz zrzutu skoczka lub cukierków, -podobna charakterystyka lotu do Miss Moravy. Początkowo syn zaproponował plan Big Lift'a. Po przerysowaniu dostępnych planów w CAD doszliśmy do wniosku, że warto wykorzystać do tego projektu materiały, które już posiadamy, w tym przerobiony silnik 45ccm z podkaszarki. Niezmodyfikowany model okazał się za mały pod ten napęd. Zatem syn postanowił stworzyć własną konstrukcję, gdyż powiększenie istniejących rysunków wiązało się z równie czasochłonną zabawą. W ten oto sposób powstał Easy Tow. Rozpiętość: 2680mm. Długość: 1930mm. Profile: NACA 2415; NACA 0009; Cięciwa profilu płata: 480mm. Wznios: 2o . Waga: zobaczymy. Główny materiał: sklejka brzozowa 3mm. Kadłub dzielony za spływem, przy pomocy 6 śrub M4 i 7 kołków bukowych ϕ8mm. Przednia część - 690mm, tylna - 1240mm. Podłużnice - sosna 8x8mm W 1 połówce umieszczona jest komora do zrzutów 200x240x90mm oraz wyczep liny holowniczej. Skrzydła nasuwane na rurę duraluminiową ϕ45mm. Statecznik poziomy dzielony, łączony rurą ϕ20mm. Statecznik pionowy - listwy sosnowe 12x12 i 12x6 Kesony, pokrycie góry i spodu kadłuba oraz stateczników - Balsa 2,5mm. Dźwigar skrzydła - sosna 20x10mm, pomocniczy - sosna 5x5. Dziś zostały wycięte pierwsze 2 z 30 formatek 300x400mm. Wykonanie w większości spadnie na syna, niestety przyjeżdża raz na 2 tygodnie, zatem projekt trochę potrwa. Możliwe, że do końca lipca zostaną wycięte wszystkie elementy. Planowane ukończenie - wiosna 2020.
-
Trochę czasu minęło od ostatniego wpisu, lecz prace nad pozostałymi dwoma modelami trwają. Właśnie zamontowaliśmy hamulce płytowe o większej powierzchni niż w pierwszym prototypie. Całkiem możliwe, że ukończymy przynajmniej jeden z modeli na sezon 2019.
-
Latajacy dzbanek czyli ....... P47 Thunderbolt
JMRC odpowiedział(a) na model temat w Modele średniej wielkości
Dawid, świetna robota! Sławku, co do połączenia połówek SW, podzieliłbym Twoje zdanie gdyby był to model o dużo większych gabarytach niż 1300mm rozpiętości i wadze zapewne maksymalnie do 1.5-2kg (powołuję się z rozmiarami na drugie zdanie pierwszego postu). W tym przypadku rozwiązanie to spełni swoja rolę. A względem skrzydeł, to technologia wykonania klasyczna czy a'la Flitetest nie ma znaczenia. Podstawą jest jedynie spełnienie wymogu wytrzymałości. Quick reminder - w ostatecznym rozrachunku każdy z nas buduje modele pod swoje upodobania. Ważna jest jedynie przyjemność, którą z tego czerpiemy. -
Rozwiązaniem wysokości podwozia a jednocześnie problemu amortyzacji zawsze może być stylizacja na Draco stosując większe opony.