Jump to content

RMa

Modelarz
 • Content Count

  62
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

22 Excellent

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Bielsko-Biała/Wrocław
 • Zainteresowania
  Modelarstwo; Żeglarstwo;
 • Imię
  Radosław

Recent Profile Visitors

537 profile views
 1. Miałem parę chwil w modelarni więc wyciąłem 1/4 wszystkich formatek. Trochę drewna pójdzie 😂 Standardowa butelczyna dla skali. Na chwilę obecną wszystko do siebie pasuje bez zbędnego szlifowania, co mnie bardzo cieszy. Mam nadzieję, że przed końcem roku uda się wyciąć resztę puzzli i zacząć składankę.
 2. Kadłub w całości pokryty balsą oraz wstępnie przeszlifowany. Pozostało dokleić spływ centropłatów ze sklejki 1.5mm, zamocować płozę, wyrównać przejścia między klepkami i można oklejać. Zastanawiamy się z Tatą czy użyć do tego Oracoveru czy Oratexu. Forma na laminatowy nosek również prawie skończona. Waga kadłuba na obecną chwilę to 826g. Nie wykluczone, że wykonamy do niego drugą, mocno odchudzoną, parę płatów. (jeżeli model przetrwa oblot 😉) Przy okazji wiem już co należy zupełnie zmienić w konstrukcji kadłuba by zyskać ok 200-300g.
 3. @Spawn Wygląda na przyjemny model do złożenia w kilka wieczorów. Z tego co widzę to autor projektu przewidział pokrycie całego płata balsą. Osobiście delikatnie bym to zmienił na standardowy keson do dźwigara + nakładki na żebra i pokrył całość folią Oracover. Oczywiście wtedy (przynajmniej listwy głównego dźwigara) zrób z sosny. Kadłub planujesz wykonać z laminatu czy balsy? Jeżeli balsa to możesz się wzorować z wykonaniem na projekcie Guppy (kilka relacji przewinęło się przez to forum). Jeśli laminat to proponuję tkaninę szklaną 80 + żywica L285 (Możesz zamiennie użyć LH385 z utwardzaczem H136) Jakby ktoś jeszcze miał problem z podejrzeniem dxfa to pozwolę sobie wrzucić screen:
 4. Kolejne postępy A z mojej strony mały teaser
 5. Połączenie połówek kadłuba: Przerobiłem poprzednie rozwiązanie wzorując się na Bivoju. 4x 15cm rurka alu ϕ14mm + kołki ustalające z buka ϕ8mm (na renderach jest ich 7 ale przy prototypie użyję 5) + 4 śruby M4. Pochwy z laminatu połączone z węzłami kratownicy tylnej części (raczej owinę to przesączonym żywicą rowingiem węglowym w 2-3 miejscach), w przedniej części mocowania ze sklejki połączone z boczkami i podłużnicami. Dodatkowo przeniosłem śruby w lepiej dostępne miejsca przez górną klapę rewizyjną oraz luk do zrzutu. 2021-10-11 00-59-17.mp4
 6. Dzięki Piotrze, mam wrażenie że zrozumiałem o co chodzi. A teraz do sedna - postanowiłem zmienić podejście na divide and conquer bo zafiksowałem się na przeniesieniu sił między połówkami kadłuba, co (mimo, że również błędnie rozwiązane) nie było punktem wytkniętym przez Macieja. Skupmy się na tylnej części kadłuba. Generalnie chciałem tu zaimplementować rozwiązanie z Miss Morawy A więc góra i spód pokryte balsą słojami poprzecznie względem osi podłużnej kadłuba niwelująca potrzebę stosowania w tych płaszczyznach kratownicy. Zastosowanie dwóch podłużnic wymusiło powstanie 2 rozdzielnych kratownic, jednak ich węzły łączą się na wręgach, więc wnioskuję, że dodatkowe wzmocnienie tych punktów nakładkami pozwoli na przenoszenie sił między nimi. Beż użyty jako oznaczenie elementów balsowych. By dać wam lepszy kontekst do dalszych porad/wyjaśnień a jednocześnie nie zawalić serwera i wątku kilkudziesięcioma renderami podpinam nagranie z widokiem z kilkoma perspektywami. 2021-10-09 17-36-46.mp4 Nie modelowałem krzywizny wygięcia sklejki w tym miejscu, dlatego listwy "przechodzą" przez ten element.
 7. @cyrax_ojz Chyba w końcu wiem co z Krzysztofem mieliście na myśli. Generalnie nie dało mi to spać. Nie potrafiłem tego dostrzec bez wizualizacji, więc zabrałem się do rysowania. Nawet wprowadziłem zmiany celem przeniesienia rozwiązania z Bivoja do siebie. W końcu gdy miałem przed oczami to: dotarło.... Niby fajnie, bo śruby działają na zrywanie, ale jest to tylko tak mocne jak połączenie klejone między 3mm bokiem wręgi a podłużnicami (analogiczne do przedłużania listew np. na dźwigary bez ukosowania). Z tego powodu w Bivoju zastosowano łączniki z Pa8, które niwelują ten karb konstrukcyjny. Proszę, potwierdźcie lub obalcie moje wnioskowanie. Dodatkowo nasuwa się pytanie co byłoby lepszym rozwiązaniem a) przedstawione wyżej b) 4 pręty/rurki węglowe zespolone z podłużnicami tylnej części wsuwanymi w pochwy zespolone z przodem i blokowaniem całości przy użyciu 4 śrub
 8. Srogo rozważam, czy jest jakaś oczywista różnica wytrzymałościowa między rozwiązaniem Bivoja a moim podejściem, której nie dostrzegam. Na razie odejdę na chwilę od problemu (dzień przerwy). Może ktoś w tym czasie wskaże dokładnie palcem lukę w moim rozumowaniu.
 9. Wybacz za negatywny wydźwięk, ale "uwielbiam" komentarze typu "nie da się"... Where's a will there's a way. Swojego czasu znajomy zrobił Bivoja z powiększonym skrzydłem i dzielonym w podobny sposób kadłubem. Może mi podrzuci fotki swojego rozwiązania Edit: zastosował przedstawiony poniżej sposób i nie miał z nim problemów. Na obecną chwilę pójdę w stronę rozwiązania jego projektanta: https://3dwarehouse.sketchup.com/model/48d7c429fb875a04884a857d19f7439f/model-plane-Bivoj Chyba, że ktoś ma lepszy pomysł Źródła zdjęć: http://mikac.cz/modely-bivoj.html; http://lmkvetrnik.cz/?p=968 Więcej zdjęć: https://www.rcalbum.cz/fotka?id=8270-bivoj&photo=45547&line=16337151871329 Przy okazji, przewidziana waga przez Macieja zmotywowała mnie do wykonania lepszej estymacji, za chwilę zmierzę powierzchnię całkowitą wycinanych elementów i wiedząc, że będzie cięty ze sklejki o średniej wadze 22,5g/dm^2 będę mógł precyzyjniej określić całkowitą przewidywaną wagę. Wyszło mi, że sama konstrukcja (sklejka + listwy sosnowe + rury) to 5200g Zakładając ciężką opcję (DLE 85, 1l paliwa) mogę się spodziewać 11,5kg do lotu. Jeszcze się okaże czy się zmieszczę, ale można spokojnie założyć, że 11-13kg jest realne.
 10. @cyrax_ojz Mógłbyś przedstawić mi jakie wzmocnienie byś tu zastosował?
 11. Tak ale też i nie 😂 Jak to mawiał jeden z moich profesorów "popełniam błędy by sprawdzić czy Państwo nadal są skupieni" 🤣 Ale już na poważnie. Macie rację, rozwiązanie zaprezentowane na renderach wytrzymałości ma tyle co pusta paczka fajek. Wynikło to z faktu, że składanie w 3D miało sprawdzić, czy wycinane elementy do siebie pasują - nie ma tam kesonów i innych elementów, które będą musiały zostać wykonane ręcznie (nie chciało mi się bawić z ich modelowaniem). A przy okazji złapaliście mnie na błędnym założeniu - moje pomysły są oparte na gotowych konstrukcjach, więc domyślicie się co autor miał na myśli 😅 Od samego początku planowałem kratownicę, z trójkątami na połączeniu pierwszej wręgi tylnej części z podłużnicami oraz pokrycie góry oraz spodu balsą 2mm. Jednak tego nie przedstawiłem - mój błąd. Jeżeli macie pomysł jak to dodatkowo wzmocnić, bądź widzicie jeszcze jakieś słabe punkty to z miłą chęcią się zapoznam
 12. Podczas gdy ja się bawiłem z projektem holownika to Tata nie próżnował. Większość kadłuba została pokryta, została zabawa z modelowaniem przejścia w skrzydło. Chyba najwyższa pora rozrysować wzorniki na kopyto kabiny
 13. Jeszcze wczoraj zdążyłem wprowadzić konieczne korekty w projekcie - wasze sugestie oraz główny łącznik skrzydeł zmniejszony do ϕ38mm, pomocniczy tak jak statecznika poziomego do ϕ14mm. Niestety dopiero dzisiaj udało mi się skończyć wirtualne składanie nowej wersji w całość. Wygląda na to, że wyszło bez wpadek i będzie można znowu rozłożyć go na formatki oraz przygotować do cięcia. Przy okazji kilka renderów: Klapy i lotki: Przednie oszklenie: Zmieniony obrys statecznika poziomego oraz delikatnie zmodyfikowane zakończenie pionowego Całość z DLE-85: Oraz całość z DLE-120 Jakby ktoś kiedyś również miał problem rozwinąć krzywiznę to znalazłem proste rozwiązanie: Zabieram się za wykrojnik oszklenia.
 14. Stateczniki poziome w najnowszej wersji (za którą się za chwilę wezmę) będą zrobione tak jak piszesz. Co do kierunku przez push-pull miałem na myśli pull-pulla na sztywnych popychaczach a nie linkach. Klapy jak najbardziej są, generalnie cały spływ skrzydła to powierzchnie sterowe gdzie podział to 50/50. W swoim egzemplarzu zrobię małe odstępstwo od klasycznego rozwiązania mocowania klap. Oś zawiasu będzie w 3/4 natarcia klapy a nie pod nim co da mi możliwość uzyskania podobnego wychylenia w górę jak lotka i ok 75° w dół. Dzięki temu będę mógł ustawić klapy tak by w jednym trybie działały klasycznie a w drugim były przedłużeniem lotki co mam nadzieję zlikwiduje jedyną (wg mnie) wadę Moravy - słabą reakcję na lotki w zawisie co dyskwalifikuje ją z wykonywania rolling harriera. Jak model do wszystkiego to delikatne "3D" też może kręcić Z magnesami mam pozytywne doświadczenia przy użyciu z OS Max FS 91 ale to tylko 10ccm i 4 takt, więc zobaczymy jak będzie z drganiami 45ccm w benzynie Dzięki za mile słowa. Zabieram się do projektu i może w przyszłym roku zobaczymy tego efekt.
 15. Dzięki Panowie za feedback! Krzysztofie, dlaczego nie zastosowałem zastrzałów? Zarówno Miss Morava jaki i Miss Tractor przy użyciu na łącznik płata rury ϕ35mm nie wymagają wzmocnienia w postaci zastrzałów więc wychodzę z założenia, że w przypadku Easy przy rurze ϕ45 i dźwigarze 20x10 raczej będą one zbędne. Okaże się przy budowie prototypu Dwa serwa, po jednym na połówkę SW i jedno dla kierunku na push-pull są zabudowane bezpośrednio pod statecznikami. Więc przy łączeniu połówek kadłuba jest do spięcia jeden konektor mpx lub 3 standardowe złączki. Jak możecie przy okazji zauważyć rozwiązanie mocowania demontowalnych połówek poziomego jest zapożyczone z Miss Moravy. Podejrzewam, że model wagowo tak jak gabarytowo będzie zbliżony do Miss Tractor więc 60-80ccm to będzie optimum jako holownik pod większe modele. Ta 45 będzie raczej tymczasowo, może się uda na niej coś mniejszego (w skali 1/5) wyholować. Później się wstawi na stałe DLE-85 lub 120 dla zabawy. Mirek, rozumiem ból złamanych elementów przy pakowaniu, dlatego końcóweczki są demontowalne do transportu. Generalnie rozwiązanie ze śrubami robiłem pod siebie, bo 5 dodatkowych minut nigdy mi nie robiło różnicy w momencie jak na lotnisku siedzę do zmierzchu Jednak przerobię to na zmodyfikowane rozwiązanie Piotra (genialne w swej prostocie). Mianowicie 2 bagnety z pręta węglowego + 2 magnesy neodymowe. Zobaczymy jak się sprawdzi Jeżeli będę miał dzisiaj czas to przerobię końcówki poziomego na proste, przy okazji 2 elementy wypadną z formatek Może też jednak zejdę o 5mm ze średnicy głównej rury 😅
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.