Skocz do zawartości

Motoszybowcowy trener


Barlu

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj się bardzo nudziłem, a że myślę nad czymś do oświetlenia pod diody led do latania nocą, z chęcią by był to mój projekt zrobiony z tego co mam lub mogę szybko zakupić. Tak więc powstać miał trener, z którego wyszedł mały motoszybowcowy-nic :lol: A wygląda to tak:

 

44944744.jpg

 

Poleci? Chodzi mi tu głównie o proporcje... Plany wręgi itd mam, rozrysowałem, tu po prostu kilka wycinków złożyłem do kupy. Cięciwa z początku miała być 16cm potem 18 i wyszło 21cm :D A dokładniej 21cmm schodzące do 18cm :wink: Profil, długo myślałem czy czegoś szukać pytać itd. czy może zastosować sprawdzony Clark-Y. I padło na clarka. Dobry wybór? [dla mnie ciągle magią są wykresy liczby RE, one są jakieś lewe, jak to tam odczytać z tych po gibanych linii dla danego profilu, gdzie tu początek a gdzie koniec?]

 

Mam nadzieję że prototyp powstanie w tym roku :] Konstrukcja depronowa, kiedyś mozę powstanie balsowa :)

 

PS: Wszystko rysowane w corel draw

 

EDIT: Proszę nie podawać propozycji, zbuduj toto lub zakup EasyStara do latania nocą itd. Lotki oczywiście będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Waga, jak najniższa :mrgreen: Nie zakładałem żadnej :wink: Rozpiętość równa jednego metra, długość 95cm :) Materiały z jakich wykonam kadłub to sklejka 1.5mm, balsa 4 lub 6mm, depron 3 i 5mm, rurka węglowa oraz listwa/y sosnowe [przewidziane 8x4]. Skrzydła listwa 8x4 oraz styropian i papier pakowy :) Wiejec informacji jak projekt ruszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model wydaje się być dość ciekawy. Jednak troszkę przesadziłeś... Kadłub wystarczy jeżeli zrobisz z balsy 3mm boki, 2mm góra i dół. Dodatkowo powierzchnia statecznika wydaje się być za duża. Generalnie pomysł mi się podoba. Kiedyś też planowałem zrobić coś takiego, i nawet zrobiłem. Z tym że zastosowałem skrzydło od modelu Zipper (prezentowany w szybowcach DLG) Kadłub z depronu 6mm wzmacnianego balsą, rurka węglowa jako ogon i stateczniki z 5mm depronu. Latało to to całkiem fajnie. Moje zastrzeżenia co do skrzydeł- proponuję zwiększyć rozpiętość do 1.2m, cięciwa na środku 18 a na końcu 15 cm. Będzie lepiej. Długość modelu możesz zostawić tą samą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadłub będzie depronowy nie balsainy. Z balsy będą tylko wręgi dwie :wink: Śniadaniowy, klei się tak samo na wikol jak pakowy? Pakowy prawie nic nie waży, już jedne skrzydła kleiłem tak i różnicy w wadze wielkiej nie było :lol: Co do rozpiętości, nie zamierzam zwiększać. Ewentualnie tą cięciwę zmniejszyć, ale chodzi mi głównie żeby ten model miał dużą powierzchnie nośną, by mógł co nieco u dźwigać, a rozpiętość nie większą jak 1m. Jeśli chodzi o statecznik, zrobiłem tak jak w książce W Shiera i tak jak radził Sławekmod, 25-20% powierzchni skrzydła ma mieć powierzchnia statecznika, wiec powinno być dobrze.

 

EDIT: Już go sobie powoli dłubię, jak zawsze nie obejdzie się bez jakiegoś problemu, ale zapobiegłem wszystkiemu, jak wyjdzie zobaczymy :D Mam już 40% skrzynki kadłuba, oraz usterzenie tylne wycięte :) Jutro zajmę się wręgami i sklejeniem do kupy skrzynki kadłuba poza poszyciem górnym :)

 

EDIT2: Opłaca się robić tu podwozie? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, właśnie myślałem o drucianym, nie innym :) Z dwóch szprych rowerowych :) Mam akurat dwie, najdłuższe jakie były, to odpowiednio mogę przyciąć... Tylko Teraz muszę zrobić wzmocnienie, dodatkowe dwie krótkie wręgi, i wzmocnienie ze sklejki tej 1.5mm. [nie mam laminatu wiec pozostaje mi drewniane rozwiązanie] :D Pomyślę jak skleję skrzynkę [bez górnego poszycia]. Koła dam 1-2cm przed natarciem, od razu z tych dodatkowych wręg wykonam łoże poda akumulator (przykryje je płatem z depronu). I wszystko powinno ładnie się zgrać :) :mrgreen:

 

EDIT, Najgorsze przede mną, szlifowanie całej "skrzynki" by wszystko było równo :twisted:

 

EDIT2: Co myślicie o systemie pul-pul na SK i SW? Warto wypróbować coś takiego pierwszy raz, sprawdza się?? Zrobiłbym to na żyłce wędkarskiej :) [orczyki okrągłe najlepiej chyba]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT2: Co myślicie o systemie pul-pul na SK i SW? Warto wypróbować coś takiego pierwszy raz, sprawdza się?? Zrobiłbym to na żyłce wędkarskiej [orczyki okrągłe najlepiej chyba]

sprawdza się ale występują spore luzy chyba ,że uda ci się to pięknie(dobrze) wykonać

 

Nie zamierzam partolić, sprawdzimy :) Bo nie mam żadnych Bowdenów odpowiednio długich, a i miejsce na ich wyprowadzenie to też problem :( Żyłki nie widać :) W końcu to ma być "tester" model, wiec można testować do woli :] Zdjęcia dopiero pod wieczór będą albo jutro :P :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stecio to miał być z założenia TRENER :lol: A żeby bardziej przypominał, go to chcę zrobić podwozie. Szybowce są z "podwozie" którym jest zazwyczaj pojedyncze koło :) Udało mi się rozwiązać "wsadzenie" serw, idealnie pasują z tyłu między rurką :jupi:

 

no jak chcesz, ja bym nie robił, ale to twój model :) może jakieś zdjęcia z postępów :?: :D

 

EDIT: no tak nie doczytałem :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecane zdjęcia, a akurat trafiła się fajna "podstawka" a zawsze to lepiej widać niż z podłogi gdzie to nie w 5 nie w 10 :mrgreen:

 

b6a4e945.jpg

16c789de.jpg

306ebfa6.jpg

3d6d736b.jpg

 

To jest stan surowy. Pozostało bardzo wiele szlifowania czego nie lubię :evil: Widać na zdjęciach w którym miejscu będą serwa steru wysokości oraz kierunku, jest też zbliżenie na klapkę przez które wejdzie odbiornik. Klapka będzie niewidoczna pod skrzydłami.

 

[krzywizny są efektem zdjęcia, w rzeczywistości ich niema albo są nieznacznie minimalne]

 

Ogólnie zostało dużo roboty

 

Nadal mam dylemat z podwoziem? :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.