Skocz do zawartości

Pomoc w układzie sterowniczym


Ch1ebik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zaczołem z kolegą interesować się modelarstwem i mamy zamiar zrobic pierwszy prototyp własnego projektu. Mamy problem z jednym - fundusze są bardzo ograniczone. Nie mamy więc kasy na układ sterowniczy. Myśleliśmy o wykonaniu go z jakiegoś samochodu na pilota , poprostu wyjąć to co tam skręca. To co skręca koła miałoby skręcać w prawo i lewo lotką , natomiast napęd dzieki któremu to auto jeździ do przodu i do tyłu miało by skręcać lotką na dół i do góry. Co myślicie o tym pomyśle ? A i orientuje się ktoś jaki zasięg ma pilot od takiego autka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

orientuje się ktoś jaki zasięg ma pilot od takiego autka ?

bardzo malutki - za malutki :/

To co skręca koła miałoby skręcać w prawo i lewo lotką , natomiast napęd dzieki któremu to auto jeździ do przodu i do tyłu miało by skręcać lotką na dół i do góry

nie rozumiem:/ lotki masz na skrzydle i one ruszają się naprzemiennie w górę i w dół......pewnie chodziło Ci o statecznik poziomy i pionowy. Nawet jak by to coś czuję ,że i tak nic z tego nie wyjdzie(serio)

Rada : zacznijcie zbierać kasę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zaczołem z kolegą interesować się modelarstwem i mamy zamiar zrobic pierwszy prototyp własnego projektu. Mamy problem z jednym - fundusze są bardzo ograniczone. Nie mamy więc kasy na układ sterowniczy. Myśleliśmy o wykonaniu go z jakiegoś samochodu na pilota , poprostu wyjąć to co tam skręca. To co skręca koła miałoby skręcać w prawo i lewo lotką , natomiast napęd dzieki któremu to auto jeździ do przodu i do tyłu miało by skręcać lotką na dół i do góry. Co myślicie o tym pomyśle ? A i orientuje się ktoś jaki zasięg ma pilot od takiego autka ?

 

Oj zapachniało mi chińskim samochodzikiem z marketu :wink:

Najpierw kwestia formalna. Lotki to są powierzchnie sterowe na końcach skrzydeł, służące do pochylania samolotu na boki. Do "skręcania" prawo, lewo służy ster kierunku, a do uzyskiwania wysokości służy Ster wysokości. To naprawdę ważne.

W takim samochodziku, jak wspomniałem masz jedno serwo wykonane w technologii JKM Ćwieczek p.n.e. Czyli jest słabe i cholernie ciężkie. Można je od biedy wykorzystać na Ster kierunku, ale model musiałby mieć dużą powierzchnię nośną i małą masę - co jest b. trudne do uzyskania, szczególnie dla początkującego.

Jeśli byś bardzo dobrze zaprojektował model, można zrobić tak jak robią chińczycy wzabawkach - czyli sterowanie wysokością za pomocą silnika - pełny gaz, lecimi w górę. 1/2 gazu - lecimi prosto, brak gazu - opadamy.

Ale to teoria. Taki model jest zupełnie niesterowny i dość trudny do wykonania.

Obawiam się, że wasz samochodzik lepiej zostawić w jednymn kawałku.

Napisz jakie fundusze masz do dyspozycji.

Ja ci proponuję się przejść do sklepu "Komfort", "Praktiker", "Castorama", "OBI", "Leroy" lub dowolnego gdzie sprzedają... Panele Podłogowe. Tam zapytaj się o polistyrenowy podkład pod panele o grubości 5mm (np. Izooflor, ale mają wiele nazw - taka zielona pianka). Arkusz kosztuje ok. 4zł - kup dwa. Ale nie w każdym sklepie chcą sprzedawać na sztuki, paczka liczy sobie 10 arkuszy i kosztuje 30-40zł.

Do tego nożyki łamane - 1-3zł.

Rolka taśmy do pakowania - może być biała, będzie ładniejsza.

Klej polimerowy np. Dragon do styropianu, 5zł. ale radzę się rozejrzeć za modelarskim UHU POR - jest dużo lepszy i wygodniejszy w użyciu. - 10zł.

W reszcie wizyta w modelarskim i zakup arkusza sklejki 3mm - 20zł.

Drut na popychacze z bowdenem i osłoną bowdena. - ok 8zł.

Z internetu ściągasz plany "Zefira" http://forumrc.alexba.eu/zefirek_1.htm lub podobnej konstrukcji.

Dwa dni roboty - masz samolot.

Wyposażenie - silnik... samochodowy jest za ciężki iza słaby.

Najlepiej kup jakiś "dzwonek" firmy Tower Pro - 40zł.

Regulator - 60zł.

Serwa TP-90/91 albo HXT900 - 20zł/szt - potrzebujesz dwa.

Odbiornik E-sky - 50zł.

Pakiet 2S ok 1000mAh 20C - 70-80zł.

Ładowarka E-sky do Li-poli - 60zł.

Aparatura E-Sky 0404 - 60zł używana 80zł nowa.

Kupisz coś raz w miesiącu i za jakiśz czas latasz.

Albo - rezygnujesz z silnika, regulatora (zamiast niego BEC) i dajesz słabszy (tańszy) akumulator i budujesz sobie szybowca. Będzie jeszcze taniej.

Masz wyposażenie tanie, nie najlepszej jakości, ale do takiego modelu wystarczy.

Modelarstwo lotnicze niestety jest trudne, kosztowne i czasochłonne.

Najlepszą zaś opcją byłby zakup gotowego modelu RTF - np. Nemo, Sky Lady itp - pianki EPP. 400-500zł i masz wszystko co potrzebujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie , nie , zakup gotowego modelu nie wchodzi w gre , chce zrobic cos z czego bede mial satysfrakcje ;d , najlepiej z czesci wlasnie nie typowo modelarskich ale takich ktore mozna wykorzystac do tego( z tad pomysl z samochodzikiem). A i jeszcze jedno , jak to jest z tym sterowaniem ? ja zawsze myslalem ze steruje sie tym co jest na ogonie na samym koncu skrecajac to na boki zmieniamy kierunki a skrecajac do gory i w dol zmieniamy wysokość. Mowicie ze problemem tutaj jest ciezar , dla mnie raczej nie bo model ma byc dosyc maly nawet bardzo bo mam miec okolo pol metra , przy czym silnik bedzie dosyć mocny jak na gabaryty samolotu. Jesli ze sterowaniem jest tak jak napisalem powyzej to czy funkcjonowaloby takie cos:

Miedzy skrzydlami ( ma to byc dwuplat) zamontawalbym ta ośke od tego samochodziku , dajmy na to ze ta os ma naped i skreca , ten caly ogon podpiałbym dwoma jakimis pretami(moze z tworzywa , mniejsza z tym) bezposrednio do miejsc na osi w ktorym powinny znajdowac sie kolo (kiedy os byla w samochodzie). Przy takim rozwiazaniu gdybym skrecal pilotem (tym od samochodu to ogon przekrecalby sie na dany bok , a gdybym dodawal gazu albo jechal do tylu ( na przykladzie samochodziku) ogon wyginalby sie gora lub dol.

Co o tym myślicie ?

 

A i jeszcze jedno jakie obroty na minute musi miec silniczek aby bezproblemowo nosil model o masie 0.5kg a jakie musi miec obroty zeby nosic model o wadze 1kg ?

 

I ostatnie , zdaje sobie sprawe ze takie radio od tego samochodziku duzego zasiegu nie ma , niewiem jeszcze jaki ale sie dowiem. Czy można jakoś wzmocnic nadajnik czy tam odbiornik (nie znam sie na tym zbytnio ale pokombinowac moge) aby zwiekszyc dosyc sporo zasieg ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowicie ze problemem tutaj jest ciezar , dla mnie raczej nie bo model ma byc dosyc maly nawet bardzo bo mam miec okolo pol metra

 

A i jeszcze jedno jakie obroty na minute musi miec silniczek aby bezproblemowo nosil model o masie 0.5kg a jakie musi miec obroty zeby nosic model o wadze 1kg ?

A jakie skrzydlo (profil), jakie smiglo ??? jaki silniczek? jaki regulator ? jaki pakiet ?

Pol metra o wadze 0.5 kg. - na osprzecie z samochodziku.... z radiem zapewne 27MHz o zasiegu 30-50 metrow ....

Zachecam do poczytania tego co jest na forum i wstrzymania sie z zadawaniem pytan, az poznasz chociaz minimalne podstawy co z czym i jak - inaczej nic z tego nie wyjdzie obawiam sie, a szkoda by bylo - bo modelarstwo to wspanialy sposob na spedzanie czasu i wydawanie kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód ma JEŹDZIĆ i tak jest projektowane jego wyposażenie. Jest ono mocne, ale ciężkie, bo ma znosić wstrząsy, a ciężar pomaga zwiększyć przyczepność.

W samolotach jest zupełnie inaczej. KAŻDY gram ma znaczenie. Model musi być lekki jak to tylko możliwe, jednoczesnie bez szkody dla wytrzymałości konstrukcji. Bo samolot ma LATAĆ. Ten samochodzik po doczepieniu śmigła pewnie nie lata? :wink:

Dlatego serwo w samochodziku waży 150g a modelarskie lotnicze 15g.

Tak samo silnik. Jest to kobyła o mocy wystarczającej do napędu samochodu, bez patrzenia na jej rozmiary i masę.

Silnik do samolotu - bezszczotkowy można zbudować samemu, przerabiając silnik napędowy ze starego napędu CD-ROM. Potrzeba tylko trochę odpowiedniego drutu i 12szt małych magnesów neodymowych z Allegro.

 

Jeśli ma to być zabawa - kup za ok 100zł zabawkę - samolot w sklepie i zobacz czym się różni od samochodzika. Zwróć uwagę na wielkość silnika, płytki z elektroniką, serwa oraz ogólnej masy. I zastanów się czemu samochodziki NIE LATAJĄ. Nawet z doczepionym śmigłem i skrzydłami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

# up

Jesli przeczytalbys wszystkie posty to zobaczylbys ze juz uswiadomiliscie mnie w tym ze samochodzik nie nie nadaje , tak samo nie satysfakcjonuje mnie kupienie sobie gotowego modelu. Bede robil sam , najprawdopodobniej zrobie sobie Zefira , zastepując tylko nieliczne czesci jakimiś wlasnej roboty. Dlatego tez prosze was o polecenie mi jakiegos zestawu calego ukladu sterowania (mozliwie najtanszego , poniewaz to moj pierwszy model na ktorym bede sie uczyl) , w sklad tego zestawu wchodzi nadajnik , odbiornik , serwa , czy cos jeszcze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego tez prosze was o polecenie mi jakiegos zestawu calego ukladu sterowania (mozliwie najtanszego , poniewaz to moj pierwszy model na ktorym bede sie uczyl) , w sklad tego zestawu wchodzi nadajnik , odbiornik , serwa , czy cos jeszcze ?

***samolot ( z silnikem)

: - silnik

- regulator

- akumulator

- serwa

- odbiornik

-nadajnik

 

***szybowiec

: - akumulator

- serwa

- odbiornik

- nadajnik

Dlatego tez prosze was o polecenie mi jakiegos zestawu calego ukladu sterowania (mozliwie najtanszego , poniewaz to moj pierwszy model na ktorym bede sie uczyl)

np

nadajnik (można też poszukać używanych części) na 35mhz

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=2738

 

odbiornik (oczywiście też mogą być inne -min 4 ch do tego nadajnika)na 35 mhz

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=276

 

serwa w zależności od wielkości modelu

jeżeli do zefirka to 8-9g np e-sky

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=6459

 

silnik do zefirka np tower pro

http://www.cyber-fly.pl/produkt-181.html

 

akumulator do zefirka np

http://www.cyber-fly.pl/produkt-668.html

 

ładowarka do aku (w samolocie)

http://www.cyber-fly.pl/produkt-244.html

+ jakiś zasilacz lub akumulator 12V

 

regulator do zefirka np

http://www.cyber-fly.pl/produkt-461.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że mam coś, co mogłoby Ci się przydać.Mam aparaturę (nadajnik i odbiornik) 35 mHz, której mógłbym się pozbyć.Jest to najprostsza z możliwych Hitec'owych aparatur. Jak byłbyś zainteresowany, mogę ją sprawdzić, czy jeszcze działa i oddać za niewielką sumę. Jakby co, zapraszam na GG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam kompletnie wyposażony model GWS e-Starter w dobrej cenie, wsadzić odbiornik naładowac pakiet i latać ! !!

 

IMG_6072.jpg

IMG_6077.jpg

 

 

według linków podanych przez gładkilot na cześci do zefirka wydał byś 210zł, a ja kompletne wyposażenie z 2 pakietami 1320mAh za 270zł i model gratis :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.