Jump to content

Pytanie o prędkość, a właściwie o jej pomiar ??


mariaczi__21

Recommended Posts

Po lekturze tego artykułu też nasunęło mi sie pytanie:

 

http://portalwiedzy.onet.pl/,11359,1397384,czasopisma.html

 

1. Jak mierzy się prędkość w lecącym samolocie.

 

O ile w pojazdach poruszających sie po ziemii nie ma takiego problemu to jak to jest z samolotami. I nie mam na myśli samolotów nafaszerowanych elektronikom (tam pewnie pomiar jest dokonywany za pomocą odczytów z GPS w czasie - tak wymyslilem), tylko zwykłych samolotów takich jak są w przeciętnych aeroklubach.

 

Moja koncepcja jest taka, że podczas poruszania się (zakładam warunki bezwietrzne), tworzy sie nam wiatr pozorny (mozna sprawdzic jadąc na rowerze) i prędkość tego wiatru jest równa pędkości lotu samolotu. Ale co gdy mamy silny wiatr, to wtedy nasze obliczenia by były obarczone błędem. Czy ktos mi powie jak mierzy się prędkość lotu w samolocie ??

Link to comment
Share on other sites

Są dwie prędkości:

- prędkość lotu (względem powietrza)

- prędkość względem ziemi

 

Pierwszą mierzy się przy pomocu pomiaru ciśnienia i różnicy miedzy dynamicznym a statycznym. Poszukaj rurka Piettota, dysza Venturiego.

 

Drugą pozycaj, czas czyli droga i czas -> prędkość.

 

Podstawy fizyki poczytaj o zasadzie względności Newtona.

Link to comment
Share on other sites

Co do pkt. 2 czyli prędkości względem ziemi: właśnie tym byłem zainteresowany. I żeby nie było, to znam podstawy fizyki i wiem że znając drogę i czas możemy obliczyć prędkość. Tylko chcąc obliczyć prędkość chwilową pomiary drogi musiały by odbywać w małym przedziale czasowym (np. co 1 s).

Dlatego napisałem, że w samolotach naszpikowanych elektronikom nie ma takiego problemu, bo wystarczy analizować dane z GPS w czasie i prędkość względem ziemi będzie odczytana.

Link to comment
Share on other sites

Tylko powiedz po co pomiar prędkości względem ziemi? W przypadku dużego wiatru ( PRĘDKOŚCI ZUPEŁNIE Z GŁOWY) prędkość wzgl ziemi moze być równa np. 80 km/h a prędkość względem powietrza 150. I powiedz mi czy przy prędkości minimalnej= 100km/h dojdzie do przeciągnięcia czy nie ? :arrow: Ważna jest prędkość wzgl. powietrza opływającego skrzydło.

Link to comment
Share on other sites

Ja chciałem to wiedzieć z ciekawości po prostu. Faktycznie dla pilota ważna jest prędkość względem powietrza. Ale mnie ciekawiła własnie prędkość względem ziemii, która daje np. możliwość obliczenia czasu przelotu, jeśli znamy długość trasy, prawda ???

Link to comment
Share on other sites

Dobra, dzieki Armand. Troche sobie poggoglowalem i poczytalem na temat rurki Pitota, dysza Venturiego i poszerzylem troche swoja wiedzę na ten temat. Lubie czasem znalezc odpowiedz na jakis nowy dla mnie temat. Tak samo lubie ogladać Discovery, gdzie mozna dowiedzieć sie wielu ciekawostek.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.